بلاگ

درمان گیاهی دندان درد

فهرست مطلب

دندان درد از بدترین اتفاقاتی است که برای همه انسان ها پیش می آید و در طول زندگی بالاخره آن را تجربه می کنند، درد وحشتناکی که ممکن است نیمه شب شروع شود و امکان رفتن به پزشک وجود نداشته باشد، درمان گیاهی دندان درد در هر زمانی می تواند نجات بخش باشد و باعث کاهش تورم و عفونت شود.
شدت درد ممکن است خفیف یا ملایم باشد و برخی هم هستند که دردی مزمن تجربه می کنند، وقتی دندان درد خیلی شدید باشد هیچ داروی شیمیایی و خانگی موثر نخواهد بود و ناچار به پزشک مراجعه خواهید کرد، اما اگر نمی خواهید به سراغ پزشک بروید می توانید از گیاهان دارویی استفاده کنید.

گیاهان مفید برای دندان درد

زمانی که با چنین دردی وحشتناک مواجه میشوید و دنبال یک راهکار سریع جهت تسکین درد هستید بهترین روش استفاده از یکسری گیاهان موثر برای درد دندان میباشد، در زیر به برخی از این گیاهان اشاره شده است امیدواریم تا انتهای متن ما را همراهی کنید.

گیاهان مفید برای دندان درد

نعنا

برگ های نعناع در تسکین درد دندان موثرند، خواص ضدالتهابی نعناع باعث کاهش ورم و درد می شود و به صورت طبیعی به کاهش درد دندان های آسیب دیده کمک می کند.
برای مصرف برگ های نعنا می توانید آن ها را بجوید یا دمنوش آن را در دهان نگه داشته و به عنوان دهان شویه استفاده کنید، ریختن پودر نعنا روی دندان آسیب دیده هم اثربخش است.

درمان گیاهی دندان درد با سیر

سیر خواص آنتی بیوتیکی دارد که در درمان دندان درد موثر است، برای استفاده از آن یک حبه سیر را خرد کنید و یا از پودر سیر استفاده کنید، نمک طعام یا نمک سیاه را به آن اضافه کنید و مستقیما روی دندانتان بگذارید تا دردتان کم شود، می توانید از روش جویدن سیر هم استفاده کنید تا دندانتان آرام شود.

درمان گیاهی دندان درد با سیر

ترکیب نمک و فلفل

نمک و فلفل خواص ضدباکتری و ضدالتهاب دارند و باعث آرام شدن دندان دردتان می شود، فلفل و نمک طعام را به یک اندازه ترکیب کنید و به آن چند قطره آب اضافه کنید تا به شکل خمیر دربیاید سپس این خمیر را به طور مستقیم روی دندانی که درد می کند بگذارید و صبر کنید، این کار را برای چند روز انجام دهید.

درمان گیاهی دندان درد با روغن میخک

پنبه را به روغن میخک آغشته کنید و روی دندانتان بگذارید، روغن میخک از غنچه های میخک که خواص مسکن طبیعی دارد به دست می آید و جایگزین مناسبی برای مسکن های شیمیایی است، این روغن شاید باعث احساس سوزش در لثه ها شود اما بی خطر است و حتی اگر قورت داده شود اتفاقی نمی افتد.
روش دیگر این است که روغن میخک را با آب مخلوط کنید و به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

مُر حجازی برای درمان گیاهی دندان درد

درمان گیاهی دندان درد با مر حجازی روش دیگری است که در آن پودر مر حجازی را به اندازه یک قاشق غذاخوری با دو فنجان آب به مدت نیم ساعت می جوشانند و بعد از صاف کردن و سرد شدن به عنوان دهان شویه استفاده می کنند.
مر حجازی اثراتی قابض دارد و باعث کاهش التهاب می شود، باکتری ها را از بین می برد و برای پیشگیری از دندان دردهای شدید موثر است.

روغن پونه کوهی

کارکرول موجود در روغن پونه کوهی باعث کاهش درد و التهاب می شود و باکتری های دهان را از بین می برد، برای مصرف آن هنگام دندان درد کافیست گوش پاک کنی را به روغن آن آغشته کنید و روی دندانی که درد می کند بگذارید، اگر بعد از چند ساعت درد باز هم ادامه داشت می توانید دوباره این کار را تکرار کنید.

روغن پونه کوهی

برگ بو

پوست ریشه‌ی درخت برگ بو خاصیت آنتی بیوتیکی دارد و دارای مقدار بسیار زیادی از فلاونوئید و تانن است، این خواص باعث افزایش خواص قابض در آن می شوند و برای درمان گیاهی دندان درد موثر است.
برای مصرف پوست درخت برگ بو در هنگام دندان درد خمیر آن را با آب مخلوط کنید سپس به این خمیر کمی هم سرکه اضافه کنید، در نهایت خمیر آماده شده را روی دندانتان بگذارید تا درد آن را تسکین دهد.
روش دیگر برای استفاده این گیاه این است که از تنتور پوست ریشه برگ بو که در بازار وجود دارد استفاده کنید و با سرکه ترکیب کرده روی دندانی که درد می کند بمالید.

پیاز و درمان گیاهی دندان درد

پیاز سرشار از خواص ضد میکروبی و ضد عفونی کنندگی است و درد دندانتان را آرام می کند، پیاز قاتل جرم هایی است که باعث عفونت شده اند، اگر پیاز را بجوید می تواند تاثیر زیادی داشته باشد اما در صورتی که تمایلی به جویدن آن ندارید می توانید یک تکه از پیاز را در دندان یا حتی لثه بگذارید و صبر کنید تا دردتان کاهش پیدا کند.

عصاره وانیل

وانیل علاوه بر خاصیت آرامش بخشی باعث بی حسی دندان هم می شود، پنبه ای را با روغن وانیل آغشته کنید و به دندان مورد نظر بمالید، این کار را چند بار تکرار کنید.

پوست انار

پوست انار تاثیر بسزایی در خوشبویی دهان دارد و می تواند به درمان آبسه کمک کند، خاصیتی ضد التهاب دارد، برای لثه ها و درمان بیماری های لثه بسیار مفید است و تاثیر زیادی در سفید کردن دندان ها دارد.

درمان گیاهی دندان درد با چریش

چریش که از قدیم به عنوان درمان گیاهی دندان درد شناخته می شود پوست و برگی پر از خواص ضد درد و ضد التهابی دارد که باعث رگ گشایی می شود و به کاهش فشار بر روی اعصاب که به دندان درد منجر می شود کمک می کند، این گیاه ضد باکتری است و باعث بهداشت بیشتر دهان می شود.
این گیاه از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند و به علت محبوبیت فراوانش در جهان مصرف زیادی در محصولات بهداشتی و مراقبت دندان مثل دهان شویه، خمیر دندان و …دارد.
برای استفاده از چریش می توانید برگ های آن را بجوید اما برگ ها تلخ هستند و شاید نتوانید آن ها را بجوید پیشنهاد دیگر ما کوبیدن برگ ها و درست کردن خمیر است این خمیر را روی دندان بگذارید و چند دقیقه بعد دهانتان را بشویید، می توانید برگ های چریش را بجوشانید و بعد از سرد شدن صاف کرده و به عنوان دهان شویه استفاده کنید، روغن چریش هم می تواند موثر باشد، آن را روی لثه و دندان آسیب دیده بمالید.

چای کیسه ای

چای کیسه ای را با کمی آب مرطوب کنید و روی دندانتان بگذارید، اگر دندان شما به سرما حساس نیست قبل از گذاشتن چای کیسه ای روی دندانتان آن را در آب یخ قرار دهید.

خیار

خیار اثری مسکن دارد و برای استفاده بهتر از آن بهتر است آن را خرد کنید و به آن نمک زده روی دندانی که درد می کند بگذارید که درمان را هر قدر که بخواهید می توانید تکرار کنید.

زنجبیل و فلفل کاین

ترکیب پودر زنجبیل و فلفل کاین با آب که خمیر غلیظی خواهد شد درست کنید و پنبه را به آن آغشته کنید و روی دندانی که درد می کند بگذارید و چند دقیقه نگه دارید، این کار باعث تسکین درد دندان شما می شود، زنجبیل خاصیت ضد التهابی دارد و فلفل کاین حاوی کپسایسین است که برای کاهش درد موثر است.
نکته: مراقب باشید که در این روش پنبه نباید با لثه برخورد داشته باشد زیرا باعث تحریک لثه می شود.

زنجبیل و فلفل کاین

انغوزه و درمان گیاهی دندان درد

انغوزه برای درمان درد دندان و خونریزی لثه موثر است برای استفاده از این گیاه برای درمان درد می توانید یک دوم قاشق چای خوری پودر انغوزه را به دو قاشق چای خوری آب لیمو اضافه کنید و بعد به آرامی آن را گرم کنید سپس پنبه را به آن آغشته کنید و روی دندان بگذارید، روش دیگر این است که انغوزه را در کره سرخ کنید و روی دندان بگذارید تا درد آن تسکین پیدا کند.

روغن زیتون برای درمان گیاهی دندان درد

پنبه را به روغن زیتون آغشته کنید و روی دندانتان بگذارید این روش دو یا سه بار در روز باید تکرار شود تا درد دندانتان را متوقف کند، روغن زیتون ترکیب فنولی دارد که دارای خواص ضد التهابی است و باعث کاهش درد دندان می شود.

عسل و دارچین

ترکیب عسل و دارچین را مستقیما روی دندانتان قرار دهید و چند بار در روز تکرار کنید تا باعث کاهش درد دندان شود، دارچین دارای خواص ضدالتهابی و ضد میکروبی است که در کاهش درد دندان موثر است و عسل باعث تسکین لثه ها و ضدعفونی دهان می شود.

بارهنگ برای درمان گیاهی دندان درد

بارهنگ خواص سم زادیی فوق العاده ای دارد که در درمان گیاهی دندان درد موثر است، اگر روی زخم ها استعمال شود باعث بیرون زدن چرک ها و عفونت ها می شود و در تسکین درد دندان با جویده شدن می تواند به شما کمک کند اما اگر تحمل جویدن آن را ندارید می توانید آن را با هاون بکوبید و خمیر حاصل شده را روی دندانتان بگذارید، بعد از حدود سی یا چهل دقیقه مواد عفونی دهانتان را خارج می کند و باعث تسکین درد می شود.

دمنوش نعنا فلفلی

برگ های نعنا فلفلی را بیست دقیقه در آب بجوشانید و سپس آن را صاف کرده و منتظر بمانید تا خنک شود، این دمنوش نعنا فلفلی به عنوان یک دهانشوی می تواند استفاده شود و درد دندانتان را کاهش دهد، منتول موجود در این ماده باعث تسکین لثه ها و دندان ها می شود.

دمنوش نعنا فلفلی

روغن سیاه دانه

روغن سیاه دانه روغنی گیاهی است که به تازگی مورد توجه قرار گرفته و خواص آن برای تسکین دندان درد کشف شده، این روغن خواص ضد میکروبی دارد و باعث بهبود زخم و کاهش درد و تورم در دندان می شود، برای استفاده از این روغن می توانید از دو روش استفاده کنید، یا با استفاده از گوش پاک کن روغن را مستقیم روی دندان بمالید و یا روغن را با آب ترکیب کرده و به عنوان دهانشوی استفاده کنید.

لیمو ترش

لیمو ترش دارای ویتامین ث است و اسید سیتریکی قوی است که می تواند باعث تسکین درد شود، اگر یک لایه از آن را روی محل دردناک قرار دهید اثر خواهد داشت، روش دیگر ترکیب آب لیمو ترش با نمک و استفاده به صورت دهان شویه است.

برگ گیاه گواوا

برگ گیاه گواوا خواص ضد التهابی و آرام بخش دارد و می توان با جویدن آن درد دندان را کاهش داد، می توان از برگ های اسفناج تازه هم به همین شکل استفاده کرد، راه دیگر این است که چهار یا پنج عدد از برگ های گیاه گواوا را در آب بجوشانید، و بعد از خنک شدن با نمک ترکیب کرده و به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

روغن گیاه چای و درمان گیاهی دندان درد

برای درمان گیاهی دندان درد می توانید از روغن درخت چای استفاده کنید، روغن درخت چای خواص ضدالتهابی دارد و باعث ضدعفونی شدن دهانتان می شود، این روغن باکتری ها را حتی اگر به ریشه دندان پوسیده رسیده باشند از بین می برد و ورم دندان را کم می کند.
برای استفاده از روغن درخت چای چند قطره از آن را روی پنبه بریزید و روی دندان آسیب دیده بمالید اگر برایتان غلیظ است می توانید با روغن زیتون ترکیبش کنید، روش دیگر هم ترکیب روغن با آب و استفاده به شکل دهان شویه است، البته قبل از استفاده به این شکل فراموش نکنید که مسواک بزنید.

درمان گیاهی دندان درد با زردچوبه

زردچوبه برای درمان مشکلات لثه و دندان موثر است و باعث کاهش عفونت های لثه ای می شود، درد دندان را از بین می برد و علاوه بر این ها خواص بسیاری در مبارزه با آلزایمر و انواع بیماری های سرطانی را هم دارد، برای استفاده می توانید پودر زردچوبه را روی دندانی که درد می کند بریزید و یا پنبه ای را به زردچوبه آغشته کرده روی دندان بگذارید.

درمان گیاهی دندان درد با زردچوبه

آب سبزه گندم

سبزه گندم خاصیت های ضد باکتریالی دارد و با پوسیدگی دندان مبارزه می کند، از عصاره این گیاه به عنوان دهان شویه استفاده کنید تا سموم لثه ها را جذب کند و از رشد باکتری ها جلوگیری کند، عفونت را از بین ببرد و درد را تسکین دهد، در صورت تمایل می توانید از روش جویدن خود سبزه گندم هم استفاده کنید.

سرکه و کاغذهای کاهی

این روش از روش های قدیمی درمان دندان درد است که در آن کاغذی کاهی را به سرکه آغشته می کنند و مستقیما روی دندانی که درد می کنند می گذارند، بعد از پنج دقیقه باید کاغذ را برداشت و سه مرتبه در روز می توان این کار را تکرار کرد.

درمان گیاهی دندان درد با میخک

میخک خواص ضدباکتری و ضد التهاب است که باعث بی حس شدن دندان می شود و خواص آنتی اکسیدانی دارد، این گیاه به کاهش درد دندان شما کمک می کند و از عفونت پیشگیری می کند، برای استفاده از میخک می توانید دو عدد از آن را آسیاب کنید و با کمی روغن زیتون یا روغن سبزیجات دیگر ترکیب کنید و روی دندان بگذارید.

روغن های معطر گیاهی

می توانید خمیر دندانی با ترکیب انواع روغن ها بسازید و روی دندان مبتلا به درد بمالید، برای ساختن ترکیبی از روغن های معطر برای رفع دندان درد می توانید 6 قاشق چای خوری جوش شیرین، یک سوم قاشق چای خوری نمک، 4 قاشق چای خوری گلیسیرین، 10 قطره روغن نعناع، 3 قطره روغن لیمو، 2 قطره، روغن درخت چای و 3 قطره روغن غان را با هم مخلوط کنید و آن را روی لثه و دندان بمالید، می توانید با استفاده از مسواک هم به مدت پنج تا ده دقیقه از آن ها استفاده کنید.

از دیگر روش های خانگی درمان دندان درد:

طب فشاری: ناحیه‌ی شبکه‌ای دست یعنی بین انگشت اشاره و شست نقطه ای مهم در طب سنتی به شمار می رود، اگر آن جا یخ بمالید تمام فشارهای نقاط مختلف بدن کاسته می شود و در درمان دردهای گوناگون بدن موثر است.

آب گرم و نمک

محلول آب نمک تاثیر بسیاری در تسکین دندان دردتان دارد، آن را قرقره کنید و بعد از تف کردن دوباره و دوباره تکرار کنید، مراقب باشید که آن را نبلعید.

آب گرم و نمک

آب اکسیژنه

آب اکسیژنه خواص ضد باکتریالی دارد و در کاهش درد دندان موثر است، می توان از آن به عنوان دهان شویه هم استفاده کرد که برای این کار باید یک لیوان آب استرلیزه را با دو قاشق غذاخوری از آب اکسیژنه ترکیب کنید و بعد از هر وعده غذایی و حتی قبل و بعد از بیدار شدن از خواب آن را استفاده کنید.

جوش شیرین

پنبه ای را به جوش شیرین آغشته کنید و روی دندان آسیب دیده بگذارید، می توانید از جوش شیرین به عنوان دهان شوی هم استفاده کنید، به این شکل که آن را با کمی آب حل کنید و سپس در دهانتان چند دقیقه ای نگه داشته و تف کنید، این ترکیب روی دندان دردتان اثر می گذارد.

قالب های یخ

یک تکه پارچه کتان بردارید و قالب یخ را در آن بپیچید و آن را روی صورت و نزدیک دندانی که درد می کند بگذارید و چند دقیقه صبر کنید، این کار باعث بی حس شدن و تسکین درد می شود.

چند نکته مهم هنگام دندان درد:

از نقاطی که درد می کنند استفاده نکنید و زبان نزنید.
از غذاها و نوشیدنی های به شدت سرد و داغ خودداری کنید.
از خوردن بعضی چیزها مانند ذرت بوداده، آبنبات و گاز زدن یخ پرهیز کنید.

سوالات متداول

دلیل دندان درد چیست؟

عوامل زیادی می توانند باعث درد دندان شوند، علاوه بر پوسیدگی دندان که بسیار رایج تر است عواملی مانند التهاب مغز دندان، فرسودگی مینای دندان، دندان قروچه، التهاب لثه، فشار سینوس ها، نشانگان مفصل گیجگاهی فکی، درد قفسه سینه و سکته قلبی می توانند باعث دندان درد شوند.

چه زمانی دندان درد نگران کننده است؟

اگر تورم فک یا دهان شدید باشد و کاهش پیدا نکند باید سریعا به پزشک مراجعه کنید، از طرفی دیگر درد قفسه سینه، سرگیجه، تنگی نفس، خستگی و سرفه خون هم از علائم دندان دردی نگران کننده هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من