بلاگ

صابون گیاهی

فهرست مطلب

صابون گیاهی نوعی ماده بهداشتی به حساب می آید که از آن برای شستن صورت می توان بهره برد، این صابون انواع مختلفی دارد که از گیاهان مختلف ساخته می شود و تاثیر زیادی در سلامتی پوست و مو دارد، در ادامه به بررسی انواع صابون های طبیعی و فواید آن ها می پردازیم.

صابون گیاهی

تاریخچه استفاده از صابون های گیاهی:

از ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد مردم از صابون های مختلف استفاده می کردند، رومی ها از آب باران، چربی حیوانات و خاکستر زغال سنگ ترکیبی می ساختند که قابلیت ضد عفونی کردن داشت و می توانست مواد را پاک کند، معمولا کاربرد صابون در زمان باستان بیشتر برای شستن لباس و پاک کردن لکه های چربی بود، شستن دست ها و نظافت به طور کلی نیز از موارد استفاده آن به حساب می آمد.
صابون ها به مرور رشد پیدا کردند و ترکیبات آنان تغییر پیدا کرد و کامل تر شد، در نهایت صابون ها به آنچه امروز می بینیم رسیدند.

کاربرد صابون در دنیای امروز

کاربرد صابون در دنیای امروز تنها به شستن دست و صورت محدود نمی شود و در موارد دیگری نیز استفاده دارد، برای مثال در محصولات آرایشی بهداشتی، ریسندگی و حتی پلاستیک سازی نیز به کار برده می شود.

فواید استفاده از صابون های گیاهی:

صابون ها قبل از هرچیز برای تمیز کردن استفاده می شوند و بهتر است که به درستی این کار را انجام دهند، صابون های طبیعی به شکل های مختلف و در کیفیت های مختلف به تمیزی پوست کمک می کنند، توجه کنید که این تنها خصلت صابون طبیعی نیست زیرا در آن از عصاره گیاهان مختلف استفاده می شود که با توجه به خواص همان گیاه می تواند باعث بهبود سلامتی پوست و زیباتر کردن آن شود.

روشن تر کردن پوست

از جمله خواص مهم این صابون ها سفیدتر کردن و پاکسازی پوست است، معمولا این صابون ها دارای ویتامین ث هستند که خاصیتی روشن کننده برای پوست دارد، علاوه بر این صابون ها سموم پوست را از بین می برند و از جذب سموم در بدن جلوگیری می کنند.

مراقبت از سلامتی پوست

علاوه بر درخشان کردن پوست این مواد می توانند باعث مراقبت بیشتر از پوست شده و از پوست در برابر مواد شیمیایی محافظت کنند، صابون ها دارای مواد طبیعی و روغن های گیاهی هستند و از خشکی پوست که از عوامل بیماری زای پوست است جلوگیری می کنند، در رفع عارضه های پوستی مانند لک جوش و آکنه می توانید از صابون ها کمک بگیرید، این مواد معمولا بدون ایجاد حساسیت پوستی به پوست کمک می کنند.

جوانسازی پوست

علاوه بر این تاثیر صابون ها در جوانسازی پوست نیز اهمیت دارد، این مواد چین و چروک را از بین می برند و باعث صاف شدن پوست می شوند، علاوه بر این در افزایش لطافت و زیبایی پوست نیز اهمیت دارند و باعث بهبود کیفیت آن می شوند، این مواد در تقویت و تغذیه پوست نیز نقشی ویژه دارند و ph پوست را تنظیم می کنند.

جوانسازی پوست

استفاده از خاکستر در صابون سازی

استفاده از خاکستر در تولید صابون های گیاهی رایج است، خاکستر ماده ای قلیایی است که کربنات سدیم دارد و در ترکیب چربی ها خاصیت پاک کنندگی خود را نشان می دهد، در صابون های امروزی از خاکستر استفاده نمی کنند اما همچنان چربی ها و کربنات سدیم یا جایگزین آن ها در میان ترکیبات صابون دیده می شود.

ویژگی های مثبت صابون ها:

صابون های طبیعی چند خصلت مثبت دارند که باعث می شود بتوان آن ها را در اولویت مصارف خود قرار داد، این صابون ها معمولا از نظر سلامتی ایمن هستند و آزموده شده اند، در ادامه چند مورد از ویژگی های مثبت این صابون ها را بررسی می کنیم.

تنوع بالا برای هر سلیقه

از ویژگی های مثبت صابون های گیاهی این است که از مواد مختلفی می توان آن ها راساخت و به همین جهت متناسب با پوست های مختلف انواع مختلفی از آن ها وجود دارد، این صابون ها می توانند هم برای بیماری های مختلف پوستی و هم انواع پوست ها کاربرد داشته باشند، بهتر است درمورد صابون مناسب برای پوست خود با یک متخصص مشورت کنید.

از مواد شیمیایی ساخته نمی شوند

از دیگر ویژگی های این صابون ها این است که کاملا طبیعی هستند، استفاده از مواد شیمیایی می تواند در طولانی مدت به پوست آسیب بزند و هر چه از مواد طبیعی تری برای پوست استفاده کنید برایتان بهتر است.

می توانید خودتان آن ها را بسازید

بسیاری از صابون های طبیعی دست ساز هستند و به سادگی می توان در خانه آن ها را ساخت، اما توجه کنید که این کار نیاز به مهارت و دقت دارد و نباید در میزان مواد لازم زیاده روی و یا کم کاری کرد.

قیمت های معقول تری دارند

نسبت به صابون های مختلف با برندهای مختلف که در دارو خانه ها وجود دارد معمولا صابون هایی که طبیعی و دست ساز هستند قیمت کمتری دارند.

فرق صابون غیر گیاهی با گیاهی چیست؟

استفاده از روغن های گیاهی و طبیعی از مهم ترین تفاوت های این دو نوع است، یعنی مواد اصلی و پایه در صابون ها یکی است اما روغن های گیاهی در برخی به کار می رود و فواید محصول را بیشتر می کند.

انتخاب صابون مناسب

قبل از انتخاب هر ماده آرایشی و بهداشتی برای پوست خود باید ابتدا پوستتان را بشناسید و انتخابی مناسب با نوع پوست خود داشته باشید، بعد از شناخت نوع پوست سراغ شناخت نوع صابون مناسب برای پوستتان بروید.

اهمیت شناخت پوست

قبل از اینکه از هر محصولی برای پوست خود چه آرایشی و چه بهداشتی استفاده کنید ابتدا باید درمورد جنس پوست خود مطمئن شوید و پوست خود را بشناسید، به طور کلی پوست ها را می توان به پنج دسته تقسیم کرد:

پوست خشک

پوست خشک نوعی از پوست است که افراد در آن بعد از شستن احساس کشیدگی خشکی و ترک خوردگی می کنند، در بعضی از موارد شدید هم امکان پوسته پوسته شدن آن و پوسته ریزی های پراکنده وجود دارد.

پوست چرب:

پوست های چرب برعکس پوست های خشک هستند، حتی بعد از شستن نیز افراد حس چرب بودن پوست را دارند علت اصلی این مسئله این است که منافذ این افراد بیش از حد چربی ترشح می کند و باعث براق شدن پوست می شود.

پوست معمولی

در پوست های معمولی چربی پوست به اندازه است و بعد از شستن نه احساس چربی و نه خشکی و کشیدگی وجود ندارد، بهترین نوع پوست همین است که اگر زیاد شسته شود خشک می شود و اگر کم شسته شود چرب خواهد شد.

پوست حساس:

پوست حساس پوستی است که نیاز به مراقبت بیشتری دارد و امکان استفاده از برخی محصولات آرایشی بهداشتی برای این افراد وجود ندارد، اگر پوست حساسی دارید قبل از استفاده از هرچیزی آن را روی بخش کوچکی از دست امتحان کنید تا از عدم حساسیت مطمئن شوید.

پوست مختلط

ترکیب پوست چرب و نرمال مختلط است، در نواحی پیشانی و روی تیغه بینی پوست چرب بوده و چانه و گونه ها پوستی خشک دارد.

صابون های مناسب برای انواع پوست:

حال که با انواع پوست آشنا شدید می توانید متناسب با هر پوستی از محصول خاص مربوط به آن استفاده کنید.

صابون طبیعی مناسب برای پوست خشک:

از صابون های ملایم و دارای آبرسان استفاده کنید، توجه کنید که صابون مرطوب کننده باشد و گلیسیرین آن در حد مناسبی باشد، اگر از صابون درست استفاده کنید مشکل پوستی شما کاهش پیدا خواهد کرد و پوست لطیف تری خواهید داشت.

صابون طبیعی مناسب برای پوست چرب

برای این افراد صابون های سخت تر مناسب تر هستند، صابون هایی که ترکیبات معدنی و مواد شیمیایی بیشتری در تولید آن ها به کار رفته است‌ همچنین با توجه به این کار جوش و آکنه پوستی کم می شود، استفاده از صابون های ضد آکنه و آنتی باکتریال اهمیت بیشتری دارد.

صابون طبیعی مناسب برای پوست نرمال

افرادی که پوست های نرمال دارند محدودیتی در استفاده از صابون ها ندارند اما بهتر است از یک صابون به طور طولانی مدت استفاده نکنند، اگر احساس کردید که پوستتان تغییر حالت می دهد یا خوب شسته نمی شود بهتر است صابون را عوض کنید.

معرفی چند صابون گیاهی:

در این بخش می توانید با تعدادی از صابون ها آشنا شوید که استفاده از آن ها برای پوست و مو فواید مختلفی به همراه دارد و باعث جوانسازی می شود.

معرفی چند صابون گیاهی

نظرتان درمورد بابونه چیست؟

از گیاهان مناسب برای ساختن صابون بابونه است، این ترکیب ضد عفونی کننده ای طبیعی می سازد که باعث روشن شدن پوست می شود و می تواند لکه های پوستی را از بین ببرد، علاوه بر این در رفع جوش های زیر پوستی موثر است و التهاب های پوستی را درمان می کند.

سراغ صابون زرد چوبه بروید

این صابون تاثیر زیادی در روشن کردن پوست دارد، ضد لکی طبیعی است و از خشکی پوست هم جلوگیری می کند، علاوه بر این در رفع جوش های زیر پوستی، التهاب و درمان جای جوش نیز کمک کننده است.

فواید صابون سدر برای پوست

این صابون می تواند باعث روشن تر شدن پوست شود و تاثیر زیادی در از بین بردن قارچ های پوستی و ضد عفونی کردن پوست دارد، علاوه بر این ضد شوره است، پوست را نرم می کند و تاثیر زیادی در تقویت کردن آن دارد.

از گل ختمی در صابون بهره ببرید

افرادی که پوستی خشک یا حساس دارند می توانند سراغ گل ختمی بروند، صابون این گیاه خارش را تا حد زیادی کاهش می دهد و می تواند کک و مک ها را از بین ببرد، علاوه بر این ضد حساسیت پوستی است و در نهایت باعث روشن شدن پوست می شود‌.

صابون کتیرا

این صابون موهای فر را حالت می دهد و باعث تقویت مو می شود، ضد شوره ای طبیعی است که با جلوگیری از ریزش مو و رفع مشکل مو خوره سبب رشد بیشتر مو شده و موهایتان را پرپشت می کند‌.

به آلوئه ورا توجه کنید

این گیاه تاثیر زیادی در رفع خشکی و حساسیت پوستی دارد، لکه ها را از بین می برد و می تواند حساسیت پوستی را کاهش دهد، علاوه بر این ترمیم کننده ای موثر برای پوست به حساب می آید.

صابون گوگرد را امتحان کنید

این صابون می تواند جوش و آکنه را درمان کند و تاثیر زیادی در رفع جوش های دوران بلوغ دارد، البته در استفاده از آن نباید زیاده روی کرد.

از صابون زیتون کمک بگیرید

این صابون به درمان آفتاب سوختگی کمک می کند، تاثیری عالی در نرم کردن پوست دارد و می تواند لکه های پوستی را از بین ببرد، علاوه بر این به لطافت و نرمی پوست هم کمک می کند و در عین تقویت پوست باعث تقویت مو هم می شود.

صابون بادام و فواید آن

صابون بادام از جمله صابون های طبیعی سرشار از فواید است که می تواند باعث روشن تر شدن رنگ پوست شود، این صابون خشکی پوست را درمان می کند و با مواد معدنی مختلفی که دارد می تواند پوست را تقویت کرده و حساسیت آن را برطرف کند، صابون بادام در از بین بردن لکه های پوستی نیز بسیار موثر است.

صابون بادام و فواید آن

صابون جوانه گندم

افرادی که پوست های چرب یا مختلط دارند بهتر است از این نوع صابون استفاده کنند، تاثیر آن در کاهش چربی اضافه پوست بسیار زیاد است و می تواند لکه های پوستی را از بین ببرد، علاوه بر این جوش و آکنه را هم نابود می کند و باعث روشن تر شدن پوست می شود، ویتامین های مورد نیاز پوست خود را می توانید با این ماده تامین کنید و باعث افزایش انعطاف و قابلیت ارتجاعی پوست شوید.

صابون رزماری

این صابون تاثیر زیادی در تحریک ریشه مو دارد و با جلوگیری از ریزش آن باعث پرپشت شدن موها می شود، اگر موهایتان نازک هستند آن ها را ضخیم می کند و می تواند خارش پوست سر را کم کرده و مو را تقویت کند.

صابون لایه بردار دریایی

این صابون که ضد لکی طبیعی است دارای املاح و نمک های معدنی مختلف است که می تواند باعث روشن تر شدن پوست شود، علاوه بر این سلول های پوست را احیا می کند و باعث از بین رفتن سلول های مرده پوستی و لایه برداری از آن می شود، علاوه بر این تاثیر زیادی در از بین بردن چین و چروک و جوان سازی دارد، پوست را پاکسازی می کند و در نهایت باعث بهبود سلامتی پوستی می شود.

صابون زردآلو

این صابون به عنوان اسکراب یا لایه بردار استفاده می شود و باعث شفاف شدن پوست می شود، بهتر است در استفاده از آن محتاط باشید زیرا باعث حساسیت برخی پوست ها می شود.

صابون حنا

همانطور که می دانید استفاده از حنا برای بهبود سلامتی مو از قدیم رایج بوده، اکنون صابون های این گیاه نیز درست شده اند که باعث تقویت موی سر شده و قارچ، شوره و باکتری را از بین می برند، علاوه بر این باعث نرم کردن پوست های خشک و حساس می شود و برای پوست نیز مفید است.

سوالات رایج:

آیا مردان نیز می توانند از صابون های طبیعی استفاده کنند؟

مردان نیز مانند زنان پوست های مختلفی دارند و متناسب با جنس پوست خود می توانند صابون مورد نیاز خود را انتخاب کنند.

روش نگه داری از صابون های گیاهی به چه صورت است؟

افراد معمولا صابون ها را در حمام نگه می دارند اما توصیه ما این است که بعد از حمام حتما صابون را در محلی خشک و دور از تابش آفتاب نگه داری کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من