درمان گیاهی تیروئید کم کار

فهرست مطلب

کم کاری تیروئید در نتیجه بهم خوردن تعادل طبیعی واکنش های شیمیایی و متابولیسم طبیعی بدن بوجود می آید، درمان تیروئیدکم کار در مواردی توصیه می شود که این بیماری تشدید نشده باشد؛ با خواندن این متن علاوه بر اینکه شما با تیروئید و نقش آن در بدن آشنا میشوید به درمان گیاهی تیروئید کم کارنیز پی خواهید برد، اگر شما با این مشکل آشنایی بهتری داشته باشید بهتر میتوانید آن را درمان و از عوارض ناشی از این مشکل تاحد توان جلوگیری و مقابله کنید.
ابتدا میخواهیم توضیحاتی در مورد غده تیروئید و کاربرد آن در بدن بدهیم؛ تا شما با غده پروانه ای شکلی که در ناحیه گردن شما قرار دارد بیشتر آشنا شوید. سپس به معرفی گیاهان دارویی مفید می پردازیم که شما می توانید از عطاری آنلاین سحرانا تهیه کنید.

جهت اطلاعات بیشتر میتوانید متن دمنوش های مفید برای تیروئید پرکار و تاثیر سبک زندگی بر تیروئید را در قسمت بلاگ مطالعه نمایید.

تیروئید کم کار چیست؟

تیروئید کم کار زمانی رخ میدهد که غده تیروئید به اندازه کافی نتواند هورمون هایی که برای تامین نیاز های بدن موثر است را ترشح کند، این علائم نشان دهنده این است که تیروئید افراد کم تحرک است، این نوع بیماری شایع ترین بیماری تیروئیدی است و با افزایش سن بیشتر بروز می کند.

هورمون تیروئید نقش و کارکرد موثری دارد از جمله نقش این هورمون ها این است که موجب میشوند تا سوخت و ساز چربی ها و قند ها افزایش پیدا کند، یکی دیگر از کارکردهای هورمون تیروئیدی تحریک به ساخت پروتئین است؛ به همین دلیل هورمون های موجود در تیروئید به رشد طبیعی بسیار کمک کرده موجب ذخیره انرژی دربدن میشوند.
طبق مطالعات انجام شده محققان به این نتیجه رسیده اند که تیروئیدکم کاردر خانمها بیشتر از آقایان دیده میشود.

تیروئید کم کار چیست

آشنایی با غده تیروئید

تیروئید از جمله غده های بدن است که در ناحیه گردن، زیر حنجره و بالای استخوان ترقوه که استخوانی طولانی و دارای منشا غشائی است قرار دارد.

عملکرد های تیروئید توسط هیپوفیز که غده دیگری در بدن است انجام میشود، این غده از جمله بزرگترین و پرکاربرد ترین غده درون ریز است، وزن آن تقریبا بیست و پنج گرم و اندازه طبیعی آن در مردان بزرگتربوده و در زنان اندازه این غده در زمان بارداری افزایش پیدا می کند، این غده دارای دو لوب است و این لوب ها توسط تنگه و یا اسیموس به یکدیگر متصل میشوند، در مرکز این غده پروتئین هایی قراردارد که این پروتئین ها به عنوان انبار ذخیره هورمون تیروئید مورد استفاده قرار میگیرد.

 تیروئید در اصل چهار کاربرد اصلی دارد، اولین کاربرد تیروئید این است که تیروئید موجب جذب و یا انتقال ید میشود، همچنین این غده تیروگلوبین را که به عنوان ذخیره هورمون های تیروئیدی عمل می کند ترشح و مقدار آن را افزایش می دهد؛ از کاربرد دیگر این غده این است که هورمون های خود را به دستگاه گردش خون که یکی از دستگاه های مهم در بدن است وارد می کند، این دستگاه کارهایی مانند رساندن گاز های مورد نیاز مثل اکسیژن به بدن و دفع مواد زائد که به وسیله تیروئید ترشح میشوند را می رساند.  تیروئید بدن احتمال دارد که دچار کم کاری و یا پرکاری شود.

مهم ترین دلایل مبتلا شدن افراد به تیروئید کم کار

کم کاری غده تیروئید در بدن هر فرد ممکن است به دلایل مختلفی بروز دهد؛ که یکی از مهمترین علل مبتلا شدن فرد به این بیماری کاهش هورمون تیروکسین در بدن است، تیروکسین یکی از هورمون های غده تیروئید است که از به هم پیوستن ید به آمینو اسید، فنیل و تیروزین ساخته میشود؛ کاهش هورمون تیروکسین موجب میشود که سیستم ایمنی بدن دچار مشکلاتی شود و در نتیجه سلول های ایمنی بدن نابود شوند، بنابراین تیروئید دیگر قادر به تولید کردن هورمون هایی به همان شکل و اندازه نخواهد بود.

دومین عامل پیدایش بیماری کم کاری تیروئید در بدن انجام جراحی ها و مصرف داروهایی در بدن است که انجام این عمل ها به تیروئید بدن بسیار آسیب وارد می کند و موجب میشود سطح هورمون هایی که در بدن است کاهش پیدا کند و فرد به بیماری کم کاری تیروئید دچار شود.

این بیماری همچنین میتواند مادر زادی باشد و نوزاد هنگام به دنیا آمدن دچار این مشکل در رحم مادر شده باشد که در نوزادان روی دادن این مشکل ممکن است به دلیل تکمیل نشدن غده تیروئید آنها باشد.

یکی از علت هایی که موجب پیدایش این بیماری در بدن میشود؛ کاهش ید موجود در بدن است بنابراین کاهش ید عاملی است که موجب مبتلا شدن فرد به این بیماری میشود.

.همچنین بعضی از داروهایی که دکتر برای نامساعد بودن قلب افراد تجویز می کند هم میتواند در مبتلا شدن فرد به این بیماری موثر باشد

علائم ابتلا به تیروئید کم کار

نشانه های این بیماری در افراد بسیار متفاوت است، علائم این بیماری چندان قابل تشخیص نیست، ممکن است یک فرد به این بیماری مبتلا شده باشد وعلائمی درخود نبیند اما این علائم در بعضی افراد بسیار شدید می باشد.
این مشکل و یا بیماری با گذر زمان ایجاد میشود به همین دلیل است در ابتدا عوارض زیادی از خود نشان نمی دهد، با گذر زمان اگر این بیماری درمان نشود این مشکل پیشرفت و عوارض ناشی این بیماری افزایش پیدا می کند.

مشکلات در ناحیه چشم

افرادی که به بیماری کم کاری تیروئید دچار هستند، مشکلاتی مانند پف چشم و تورم اطراف آن رخ میدهد، پف کردن چشم ها به دلیل تجمع دو ماده شیمیایی در بیماران کم کاری تیروئید بوجود می آید و ممکن است یک حالت طبیعی و کاملا عادی باشد اما پف کردن شدید این مشکل زمانی روی می دهد که این بیماری شدید تر شده است و فرد مبتلا شده باید دنبال یک روش درمانی موثر باشد.
افرادی که دچار این مشکل شده اند بهتر است از روش های درمانی گیاهی برای رفع این مشکل استفاده کنند.

خشکی پوست در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید

افرادی که به بیماری تیروئیدکم کار مبتلا شده اند از خشکی پوست خود بسیار رنج میبرند، گاهی در بیماران ممکن است پوست ضخیم و خشک شود ممکن است این زبری پوست تاحدی باشد که فرد به خارش پوست نیز گرفتار شود.
وقتی فرد دارای و در صورت شدید بودن آن دچار خارش دست شود؛در این حالت احتمال دارد که فرد به بیماری تیروئید کم کار مبتلا شده باشد.

ریزش مودر اثر کم کاری تیروئید

افرادی که تیروئید آنها کم کار است دچار عواملی مانند ریزش مو میشوند، کم کاری هورمون تیروئید بر رشد موی سر تاثیر می گذارد، موجب ریزش مو و کم پشتی آن میشود.
اگر غده تیروئید دچار مشکلاتی مانند کم کاری شود؛ فعالیت فولیکول ها هم به مشکل برخورد می کند و موجب ریزش مو و کاهش رشد مو در افراد میشود، بنابراین یکی از عوارض های ناشی کم کاری تیروئید در بدن ریزش مو در افراد است.

ریزش مودر اثر کم کاری تیروئید

التهاب گردن

تیروئیدکم کار با گذر زمان عوارض هایی از خود در بدن خواهد گذاشت، یکی از این عوارض التهاب ناحیه گردن و بزرگ شدن این غده است.
مشکل التهاب گردن شاید بسیار خطرناک نباشد اما در صورتی که فرد دچار التهاب شدید در ناحیه گردن خود شود، مشکلاتی در تنفس و بلعیدن غذا بوجود می آید.
همانطور که پرکاری غده تیروئید موجب التهاب گردن میشود کم کاری غده تیروئید با گذر زمان موجب برآمدگی و گواتر در ناحیه گلو خواهد شود.

بروز مشکلات قلبی در تیروئیدکم کار

غده تیروئید بر فعالیت تمام اندام های بدن به ویژه قلب اثر می گذارد، متابولیسم و یا سوخت و سازی که غده تیروئید انجام می دهد در ضربان قلب بسیار موثر است، کم کاری این غده موجب میشود که عضلات قلب تحت تاثیر قرار گیرد و ضربان قلب دچار تغییرات شود و کاهش پیدا کند.
اگر هورمون های غده تیروئید به انداه کافی ترشح نشود در آن زمان غده تیروئید که نقش آن ذخیره انرژی در بدن است دیگر موجب تولید انرژی در بدن نمیشود، ترشح ناکافی این هورمون موجب میشود فعالیت سوخت و ساز بدن مختل شود؛ به همین دلیل تاثیر زیادی بر روی ضربان قلب افراد میگذارد.

افزایش وزن در تیروئید کم کار

سرعت متابولیسم در افراد مبتلا به تیروئیدکم کار کاهش پیدا می کند، هر چه شدت این بیماری بیشتر باشد فرد دچار افزایش وزن میشود، افزایش وزن در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید به دلیل انباشته شدن بیش از حد چربی در بدن آنها نیست بلکه به دلیل وجود آب و نمک اضافی در بدن آنها روی میدهد.
افزایش وزن دربعضی افراد احتمال دارد به کم کار بودن تیروئید آنها مربوط باشد، زمانی که فرد در این موقیعت قرار گرفت نیازی نیست تا رژیم غذایی سختی بگیرد؛ اگر این مشکل را به طور کامل درمان کند مشکل اضافه وزن آن نیز با گذر زمان برطرف خواهد شود.

احساس سرما و لرز در مبتلایان به تیروئید کم کار

تنظیم دمای بدن توسط هورمون های تیروئید صورت میگیرد، یکی از دلایلی که فرد احساس بیش از اندازه سرما و لرز می کند کم کار بودن غده تیروئید است، زمانی که غده تیروئید در بدن به اندازه مورد نیاز ترشح نشود کلسترول افراد افزایش پیدا کرده ممکن است موجب احساس سرما در افراد شود.
زمانی که فرد دچار مشکلاتی مانند کم کاری تیروئید میشود بدن آن همواره احساس سرمای شدید میکندَ؛ چون یکی از عملکرد هورمون های تیروئید سوخت و ساز بدن است و زمانی که عملکرد تیروئید دچار مشکل شود سوخت و ساز بدن نیز دچار تغیراتی میشود، این موجب میشود بدن در هر زمان سرد بوده و فرد احساس سرما و لرز کند.

مشکلات دستگاه تنفسی

زمانی که بدن به اندازه کافی هورمون ترشح نکند دچار کمبود هورمون میشود، کمبود هورمون نیز باعث کاهش میزان فعالیت عضلاتی میشود ممکن است هنگام انجام فعالیت های روزانه خود دچار مشکل شوید.
این غده با گذر زمان موجب میشود عملکرد ریه های شما دچار مشکل شده و شما همواره احساس تنگی نفس می کنید، اگر مشکل کم کاری تیروئید بدن افراد درمان نشود حیات فرد که به تنفس افراد بستگی دارد؛ دچار مشکلاتی میشود و زندگی فرد در خطر می افتد.

بروز مشکلات در دستگاه گوارشی

از آنجا که تیروئید در سوخت و ساز بدن نقش درد و آن را تنظیم می کند اگر افراد دچار کم کاری غده تیروئید شوند متابولیسم بدن کاهش پیدا می کند، فعالیت دستگاه گوارش به شدت کند پیش میرود و عملکرد معده و روده دچار مشکل میشود.
در این موقعیت ها فرد به یبویست دچار میشود و ممکن است این افراد با عوارضی مانند سوزش و نفخ معده نیز درگیر باشند اگر بیماری کم کاری تیروئید در افراد درمان نشود سموم موجود در بدن دفع نمیشود و در این صورت حیات فرد به خطر می افتد.

مشکلات روانی در افراد مبتلا به تیروئید کم کار

کم کاربودن تیروئید موجب پایین تر آمدن سطح هورمون و درنهایت موجب افسردگی فرد میشود، که اگر این مشکل به طور کامل درمان نشود ممکن است که فرد دچار عوارض شدید تری مانند مشکلات روانی و عصبی شود.
افسردگی ناشی از بیماری کم کاری تیروئید موجب میشود که بیمار گوشه گیر شده و حتی ممکن است فرد در به خاطر سپردن بعضی مسائل دچار مشکل فراموشی شود، در این شرایط انسان دیگر نمیتواند همانند سابق زندگی کند زیرا در رابطه برقرار کردن با افراد دیگر دچار ومشکل میشود و این امر برای افراد بسیار رنج آور است.
زمانی که غده تیروئید کمتر از حالت عادی فعالیت داشته باشد فرد دچار حالت هایی مانند خستگی، بی حوصلگی و افسردگی میشود و انرژی لازم برای انجام فعالیت ها را دیگر نخواهد داشت.
بنابراین یکی از عوارض های ناشی این بیماری افسردگی شدید است.

مشکلات و خطرات جدی ناشی ازتیروئید کم کار در بارداری

زمانی که بانوان باردار میشوند دچار مشکلاتی از جمله تیروئید می شوند زیرا جنین در ابتدای ماه های اول از هورمون هایی که غده تیروئید ترشح می کند تغذیه می کند و موجب میشود هورمون های تیروئید موجود در بدن بانوان کم شود و مشکلاتی را برای آن بوجود می آورد.
همچنین بانوان بارداری که مشکل کم کاری تیروئید دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر مشکل کم کاری تیروئید را به طور کامل درمان نکنند نوزاد آنها در آینده با خطراتی مانند نقص عضو، مشکلات فیزیکی و مغزی روبرو می شود.
برای پیشگیری از این مشکلات بهتر است مشکل کم کاری تیروئید خود را سریع درمان کنید یا اگر در ابتدای بارداری خود متوجه شدید بهتراست این مشکل را درهمان ابتدای زمان بارداری درمان کنید تا نوزاد دچار مشکلاتی نشود.

درصد ابتلا افراد به بیماری تیروئید کم کار

اگرچه ممکن است این بیماری اکثر افراد را به خود در گیر کند ولی گروهی از مردم بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به بیماری کم کاری تیروئیدهستند

• بیماری تیروئیدکم کار میتواند ارثی باشد، کسانی که نزدیکان آنها دچار این بیماری باشند درصد ابتلای بیشتری نسبت به سایر افراد دارند.
• زنان مسن که بیشتر از 60 سال سن دارند بیشتر در معرض مبتلا به این بیماری قرار میگیرند.
• افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها دچار مشکلاتی است.
• افرادی که برای درمان مشکلات خود بدون تجویز دکتر دارو مصرف می کنند.

درمان کم کاری تیروئید در طب سنتی

روشهای زیادی در درمان کم کاری تیرویید وجود دارند که ما در این متن به داروهای گیاهی مؤثر در درمان این بیماری اشاره می کنیم، تا علاوه بر آشنایی با این گیاهان با خواص آنها نیز آشنا شوید.

داشتن تغذیه مناسب

داشتن تغذیه ای مناسب برای مقابله با بیماری کم کاری تیروئید مناسب است؛ برای انجام این کار ابتدا بهتر است از رژیم غذایی مناسب برای پیشگیری از این بیماری استفاده کنید؛ که برای این کار بهتر است از مصرف کربوهیدرات های فراوری شده مانند آرد تا حد توان جلوگیری کنید و مصرف آن را در رژیم غذایی خود کاهش دهید.
مصرف غلات را در رژیم غذایی خود در حالت تعادل نگه دارید و اگر تمایل به استفاده از سبزیجات را دارید بهتر است از سبزیجات غیر نشاسته ای که از مبتلا شدن افراد به این بیماری را کاهش می دهد استفاده کنید.

داشتن تغذیه مناسب

افزایش پروتئین در رژیم غذایی

برای اینکه هورمون های غده تیروئید به بافت های دیگر منتقل شوند لازم است که بدن دارای پروتئین باشد؛ که پروتئین موجود به انتقال هورمون ها کمک می کند.
برای اینکه پروتئین بدن را تامین کنید بهتر است در وعده های غذایی خود از پروتئین بسیاری استفاده کنید؛ که مصرف پروتئین به عملکرد بهتر غده تیروئید کمک می کند؛ استفاده از سویا، تخم مرغ و… که حاوی پروتئین هستند در مقابله با مشکل کم کاری تیروئید بسیار نقش دارند.

مصرف چربی های سالم

مصرف چربی های سالم بسیار برای بدن مفید هستند؛ کلسترول در ساخت هورمون های بدن نقش دارد ؛که اگر به اندازه کافی انسان کلسترول و چربی استفاده نکند موجب میشود که تعادل هورمون های بدن دچار مشکل شود.
افراد با استفاده از چربی های سالم مانند روغن زیتون؛ تخم کتان؛ آووکادو؛ شیر نارگیل؛ شیر و پنیرکه در بین هورمون های تیروئید تعادل برقرار می کند و موجب میشود که بدن در مقابل بیماری کم کاری تیروئید مقاوم شده و به آن مبتلا نشود.

مصرف مواد مغذی


اگر مواد مغذی مورد نیاز در بدن به اندازه کافی نباشد ممکن است فرد دچار مشکلاتی چون کم کاری غده تیروئید شود.
استفاده از تغذیه های مناسب در وعده های غذایی باعث می شود عملکرد تیروئید بهبود یابد وفعالیت ان دچار اختلال نشود.
همچنین استفاده مواد مغذی توانایی واکنش هورمون های تیروئید را افزایش می دهد.
میزان استفاده از ویتامین ها 50 الی 80 نانوگرم بر میلی لیتر باشد اگر مقدار مصرف از این اندازه کاهش پیدا کند بدن افراد دچار اختلالاتی می شود ممکن است بیماری تشدید پیدا کند.

خوردن غذاهای فرآوری نشده برای رفع التهاب

استفاده از مواد غذایی فرآوری شده موجب بروز التهاب در ناحیه گردن می شود؛ برای رفع و درمان این التهاب بهتر است از مواد غذایی فرآوری نشده استفاده کنید.
کاهش این نوع مواد غذایی در وعده های غذایی از بروز التهاب و مشکلات تیروئیدی در بدن جلوگیری می کند.

جلوگیری از مصرف انواع خوراکی های ایجاد کننده گواتر

برای پیشگیری از این بیماری بهتر است مواد غذایی را که موجب ایجاد گواتر می شوند از وعده غذایی خود حذف کنید.
موادی مانند کلم بروکلی، سویا، تربچه ،بادام زمینی ،اسفناج و شلغم موجب پیدایش مشکل گواتر می شود.
اگر چنین موادی را به صورت پخته مصرف کنید مشکلی در بدن ایجاد نمی شود ؛خاصیت گواترزا آنها را غیر فعال می کند.
همچنین میتوانید از چنین محصولاتی در حد تعادل استفاده کنید.

پاکسازی بدن

پاکسازی بدن به درمان اختلالات تیروئید کمک می کند و در درمان کم کاری این غده نقش دارد،برای رفع آهن ها و مواد مضر از بدن توصیه می شود روشی گیاهی را مورد استفاده قرار دهید؛ پاکسازی بدن موجب بهبود سلامت تیروئید و عملکرد آن می شود.
برای سم زدایی بدن بهتر است مقداری زردچوبه ؛شیر خارخاسک؛ گشنیز و کلرلا ترکیب کنید و آن را مورد استفاده قرار دهید.
استفاده از چنین ترکیب هایی به سم زدایی و دفع مواد مضر از بدن کمک می کند.

دوری از استرس

غده تیروئید که از جمله غده های حساس بدن است و هنگام استرس از خود واکنش بسیاری نشان می دهد، نسبت به استرس در افراد حساس است؛ برای اینکه فعالیت غده تیروئید دچار مشکل نشود باید از استرس دور شد و تمرینات آرامش بخش انجام داد.

استفاده از یقه محافظ در در دندان پزشکی

غده تیروئید نسبت به اشعه حساس است و زود واکنش نشان می دهد.
برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری های تیروئیدی بهتر است در مطب های پزشکی از یک یقه محافظ استفاده کنید.
استفاده از یقه محافظ اثرات اشعه بر روی غده تیروئید را کاهش می دهد.

روغن های گیاهی مؤثر در درمان کم کاری تیروئید

علاوه بر گیاهان دارویی که در درمان کم کاری تیرویید مؤثر هستند بسیاری از روغن ها نیز خواص درمانی فوق العاده ای دارند که ما در اینجا به معرفی این روغن ها و فوایدشان می پردازیم

روغن نارگیل

روغن نارگیل از جمله روغن هایی است که خواص فراوانی برای بدن دارد، اسید های چرب موجود در روغن نارگیل به درمان کم کاری تیروئید بسیار کمک می کند، این روغن برای افرادی که به این بیماری مبتلا هستند و این مشکل بدن آن ها را همواره خسته می کند توصیه میشود.
روغن نارگیل متابولیسم بدن را تحریک می کند و موجب میشود که سطح انرژی دربدن افزایش پیدا کند، برای نتیجه گرفتن بهتر از این روغن برروی بیماری کم کاری تیروئید توصیه می شود از روغن نارگیل در پخت و پز خود استفاده کنید.
روش دوم برای درمان این مشکل با همین محصول به این گونه است که به مقدار دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل را به شیر نارگیل اضافه کنید و هرروز صبح این نوشیدنی را بنوشید.

روغن ماهی

روغن ماهی مزایای زیادی برای بدن دارد و در حفظ سلامت بدن موثر است، این روغن به دلیل دارا بودن مواد مغذی و اسید های چرب میتواند درایجاد تعادل هورمون ها و درمان کم کاری تیروئید نقش بسیاری داشته باشد.
روغن ماهی از جمله درمان های خانگی برای درمان کم کاری تیروئید است، امگا3 موجود در روغن ماهی میتواند التهاب های بدن را درمان کند و ایمنی بدن را در مقابل بیماری ها افزایش دهد؛ برای درمان این مشکلات بهتر است ابتدا برای تعیین دوز روغن ماهی با دکتر مشورت کنید که دوز آن 3گرم در روز است.
برای درمان این مشکل میتوانید از تن ماهی نیز استفاده کنید.

روغن گل مغربی

روغن گل مغربی در درمان اثرات ناشی از مشکل کم کاری تیروئید نیز نقش دارد، افرادی که از اختلالات تیروئیدی رنج می برند روغن گل مغربی به آنها توصیه می شود،برای درمان بهتر است روزانه 2 الی 8 گرم از این روغن را مورد استفاده قرار دهید، قبل از استفاده بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا میزان مصرف شما را نسبت به وضعیتتان تعیین کند.

روغن گل مغربی

روغن گل پامچال

استفاده از روغن گل پامچال به بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید بسیار مفید می باشد، روغن گل پامچال به دلیل دارا بودن انواع مواد معدنی و خاصیت ضد التهابی بر روی غده تیروئید تاثیر می گذارد، التهاب ناشی از آن را درمان می کند این روغن همچنین موجب افزایش سطح هورمون های تیروئیدی می شود.
اثرات ناشی از این بیماری مانند ریزش موومشکلات زمان قاعدگی با این روغن قابل درمان است، قبل از استفاده بهتر است ابتدا با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید پزشک هم دوز مناسب نسبت به وضعیت شما را تامین کند، میزان استفاده از این روغن در حالت عادی 2 الی 8 گرم در روز است.

برای درمان مشکل کم کاری تیروئید و بهبود عملکرد آن بهتر است روزانه یک قاشق غذا خوری روغن گل پامچال را مصرف کنید .
روش دوم برای درمان کم کاری تیروئید به این گونه است روزانه یک قاشق غذا خوری روغن گل پامچال را با روغن کتان مخلوط کنید و آن را مصرف نمایید.

درمان کم کاری تیروئید با روغن بابونه

در طب سنتی روغن بابونه به عنوان دارویی موثر برای درمان کم کاری تیروئید مورد استفاده قرار میگیرد، این روغن به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارد در درمان این بیماری مؤثر است و التهاب گردن را که در نتیجه این بیماری بوجود می آید رفع می کند برای درمان مشکل بهتر است مقداری از روغن بابونه را به گردن و ناحیه ای که تیروئید واقع شده است بمالید، این روغن موجب درمان کم کاری و رفع التهاب گردن می شود.

روغن اسطوخودوس برای کم کاری تیروئید

روغن اسطوخودوس از جمله روغن های گیاهی است که در درمان مشکل کم کاری تیروئید نقش دارد، این روغن موجب بهبود فعالیت غده شده و اثرات ناشی از این بیماری را درمان می کند؛ برای رفع ریزش مو، بی خوابی و افسردگی حاصل از مشکل کم کاری تیروئید بهتر است روغن اسطوخودوس استفاده کنید.
برای درمان مشکل بی خوابی ناشی از این بیماری توصیه می شود مقداری از این روغن را به بالشت خود بمالید، این روغن مشکل بیخوابی شما را درمان کرده و حس آرامش را در درون انسان ایجاد می کند.
همچنین برای رفع مشکل ریزش مو تحت تأثیراین بیماریی میتوانید مقداری از این روغن را به شامپوی خود اضافه کنید، به موهایتان بمالید و ماساژ دهید.

روغن فرانکنشتاین

روغن فرانکنشتاین در درمان مشکل کم کاری تیروئید و بهبود و رفع علائم ناشی از آن نقش دارد، این روغن افسردگی و بی حالی را درمان می کند و موجب پیدایش آرامش در درون انسان می شود، روغن فرانکنشتاین احساس شادی و سرزندگی را برای افراد مبتلا به این بیماری به ارمغان می آورد.
با استفاده از این روغن خشم و اضطراب بی دلیل شما نیزدرمان می شود.

روغن نعناع فلفلی

روغن نعناع فلفلی از خواص درمانی بسیاری برخوردار است این روغن در درمان کم کاری تیروئید نقش دارد، این روغن بهبود دستگاه گردش خون را تحریک می کند و باعث تولید هورمون می شود؛ روغن نعناع فلفلی با تقویت سیستم ایمنی بدن از بروز مشکلات و بیماری ها جلوگیری می کند.

روغن نعناع فلفلی

داروی گیاهی کم کاری تیروئید

گیاهان دارویی بسیاری در درمان کم کاری تیرویید مؤثر هستند در این قسمت متن به معرفی داروهای گیاهی و فواید آنها می پردازیم.

درمان کم کاری تیروئید با زنجبیل

زنجبیل یک گیاه خوراکی و دارویی است که فواید زیادی برروی سلامتی انسان دارد، زنجبیل به دلیل دارا بودن منیزیم و پتاسیم میتواند برای رفع التهاب و درمان بیماری کم کاری تیروئید استفاده شود، برای درمان و رفع این مشکل تنها لازم است که تکه هایی از زنجبیل تازه را در وعده غذایی خود به سوپ و یا غذاهای دیگر خود اضافه کنید.
روش دوم برای درمان این مشکل مصرف چای زنجبیل است، بهتر است چای زنجبیل را روزانه سه فنجان بنوشید تا مشکل شما درمان شود؛ برای درست کردن این چای تکه هایی از ریشه زنجبیل را به آب جوش اضافه کنید، پس از گذشت مدت زمان 5 دقیقه عسل را به آن اضافه کرده به طور کامل بنوشید.

شیرین بیان برای درمان تیروئیدکم کار

شیرین بیان یکی از داروهای گیاهی است در درمان کم کاری تیروئید نقش دارد، در افرادی که به این بیماری دچار هستند کورتیزول هورمونی که با استرس مقابله می کند کاهش می یابد، برای درمان این مشکل بهتر است از چای شیرین بیان استفاده کنید، استفاده از این محصول به درمان این بیماری کمک می کند.
برای حل این مشکل توصیه می شود ریشه شیرین بیان را در آب جوش بریزید و بگذارید چند دقیقه بگذرد، سپس آن را فشار دهید تا صاف شود محلول بدست امده را بنوشید.

جهت خرید عرق شیرین بیان و عصاره شیرین بیان کلیک کنید.

جلبک دریایی

جلبک دریایی به علت دارا بودن ید و انواع مواد معدنی کمبود ید بدن که به دلیل تیروئیدکم کار بوجود آمده است را درمان می کند، زیرا جلبک دریایی منبع یون است.
برای بیماران تیروئیدی و کسانی که با کمبود ید مواجه هستند این روغن توصیه می شود، قبل از مصرف آن بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا دوز مناسب را نسبت به وضعیت شما تعیین کند.

گوگول

گیاه گوگول به دلیل خاصیت ضد التهابی و ضد چاقی که دارد موجب کاهش کلسترول در بدن می شود و درمان خانگی برای مشکل کم کاری تیروئید است
قبل از استفاده از این گیاه بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا دوز مناسب را نسبت به وضعیت شما تعیین کند.
برای استفاده از این گیاه ابتدا بهتر است سطح هورمون های تیروئیدی را برسی نمایید، زیرا ممکن است این گیاه موجب تحریک هورمون های شما شود، استفاده از این روغن با داروهایی مانند قرص ضد بارداری ، بتابلوکر ها و همچین داروهایی تداخل ایجاد کند.

جهت اطلاعات بیشتر از این گیاه متن معرفی گیاه گوگول و خواص مهم آن را مطالعه نمایید.

گیاه آکیناسه

گیاه آکیناسه از جمله گیاهان دارویی است که در درمان کم کاری تیروئید نقش دارد،این گیاه با تقویت سیستم ایمنی بدن در درمان انواع مشکلات مفید است استفاده از ریشه گیاه آکیناسه هم به افراد دارای مشکل تیروئید پرکار و تیروئید کم کار توصیه می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از این گیاه میتوانید متن معرفی گیاه آکیناسه و خواص آن را مطالعه نمایید.

خاصیت گیاه شیپوری

گیاه شیپوری در درمان کم کاری تیروئید نقش دارد و موجب بهبود فعالیت آن می شود، تحقیقات انجام شده در مورد این گیاه تاثیرات آن را برای درمان این بیماری ثابت کرده است، این گیاه بر روی غده تیروئید تاثیر مثبت می گذارد و عوارض ناشی از آن را درمان می کند.
پژوهشگران این گیاه را به عنوان دارویی برای درمان اختلالات تیروئید شناخته اند.

خاصیت گیاه اشووغوندا

این گیاه به علت خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد بر روی غده تیروئید تاثیر مثبت می گذارد و موجب بهبود وضعیت آن می شود، این گیاه با ایجاد تعادل هورمونی سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.
گیاه اشووغوندا خستگی ناشی از مشکل تیروئید را رفع می کند، خاصیت ضد التهابی وآنتی اکسیدانی قوی این گیاه موجب شده است تا بر روی ترشحات غده تیروئید دسترسی داشته باشد و میزان آن را مشخص کند بدین ترتیب به درمان مشکل کم کاری تیروئید کمک کرده والتهاب گلو را درمان می کند.

خاصیت گیاه بلادراک

گیاه بلادراک یک نوع گیاه دریایی است در درمان کم کاری تیروئید نقش دارد، این گیاه سرشار از ید است و در مواردی که بیماری کم کاری تیروئید به علت کم بودن ید در بدنبوجود آمده باشد ید مورد نیاز بدن را تامین می کند.
استفاده از این گیاه موجب تحریک غده تیروئید می شود و در بهبود عملکرد آن نقش دارد، التهاب غده تیروئید در ناحیه گردن را درمان می کند و باعث کوچک شدن آن می شود .
گیاه بلادراک موجب افزایش ترشحات هورمون تیروئید می شود ؛ از بروز مشکلات در ناحیه تیروئید جلوگیری می کند.

استفاده از گردو سیاه برای درمان کم کاری تیروئید

گردوی سیاه یک نمونه از گیاهانی است که در درمان کم کاری تیروئید نقش دارد، ید از جمله مواد اساسی است که سلامت غده تیروئید را تامین می کند،گردوی سیاه سرشار از ید است و ید مورد نیاز بدن را تامین می کند و از بروز مشکل کم کاری تیروئید جلوگیری می کند.
هنگامی که بدن با کمبود ید روبه روشود بدن دچار خستگی، افسردگی وگواتر می شود، گردو سیاه با تامین ید مورد نیاز بدن به درمان کم کاری تیروئید کمک کرده و از بروز عوارض ناشی از آن در بدن جلوگیری می کند.

خاصیت گیاه پنبه دانه

گیاه پنبه دانه به دلیل دارا بودن اسید های چرب و امگا3 باعث تامین سلامت غده تیروئید می شود به بهبود وضعیت غده تیروئید کمک کرده و در درمان مشکل کم کاری تیروئید نقش دارد.

علاوه بر مصرف گیاه پنبه دانه استفاده از غذاهایی که دارای امگا3 هستند باعث تولید هورمون های غده تیروئید می شود؛ از بروز مشکلات جلوگیری می کند.

گیاه رایگان

استفاده از این گیاه برای افراد مبتلا به اختلالات تیروئیدی بسیار مفید است.
این گیاه بر روی غده تیروئید تاثیر می گذارد ؛ سلامت آن را تامین می کند.
برای بهبود عملکرد غده تیروئید گیاه رایگان بسیار موثر است .
این گیاه باعث تنظیم سطح هورمون های تیروئید می شود کم کاری تیروئید را درمان می کند.

جهت خرید دمنوش گیاه رایگان کلیک کنید.

جنسینگ

استفاده از گیاه جنسینگ برای افرادی که دچار مشکل کم کاری تیروئید شده اند از آن رنج میبرند توصیه می شود.
گیاه جنسینگ سطح هورمون های بدن را به حالت تعادل در می آورد ؛موجب بهبود وضعیت غده تیروئید می شود.
فعالیت های غده تیروئید با استفاده از این گیاه درمان می شود و به حالت سابق در می آید.
نحوه استفاده از جنسینگ برای درمان تیروئید کم کار
برای درمان تیروئید کم کار بهتر است قبل از صبحانه و ناهار مقدار 100ـ 200 میلی گرم عصاره جنسینگ را مورد استفاده قرار دهید.

جنسینگ

کاکتوس ویتکس آگنوس

استفاده از کاکتوس ویتکس آگنوس به درمان مشکل کم کاری تیروئید کمک می کند موجب افزایش عملکرد آن می شود،
بیمارانی که علت مبتلا شدن به بیماری کم کاری تیروئید آنها استروژن باشد بهتر است این گیاه را مورد استفاده قرار دهند.
این گیاه سطح استروژن را حفظ می کند؛ بیمارانی که به دلیل استروژن به این مشکل گرفتار شده اند مفید است.
بهتر است قبل استفاده از این گیاه ابتدا میزان استروژن بدن خود را اندازگیری کنید؛سپس این گیاه را مورد استفاده قرار دهید.
برای درمان اثرات ناشی از این مشکل بهتر است این گیاه را مورد استفاده قرار دهید.

جلبک بلدررک

جلبک بلدررک یک نمونه درمان خانگی برای درمان مشکل کم کاری تیروئید است، این جلبک اختلالات غده تیروئید را درمان می کند و موجب بهبود عملکرد آن می شود.
جلبک سرشار از ید است ید مورد نیاز بدن را تامین می کند ؛در درمان مشکل کم کاری غده تیروئید نقش دارد، استفاده از جلبک بلدررک التهاب و اندازه غده تیروئید در ناحیه گردن راکاهش می دهد.
برای درمان مشکل کم کاری تیروئید و بهبود وضعیت آن بهتر است به مقدار 200میلی گرم مکمل جلبک بلدررک را مورد استفاده قرار دهید.

گزنه

گیاه گزنه از جمله گیاهان دارویی است که در درمان تیروئید کم کار نقش دارد و موجب بهبود وضعیت آن می شود، این گیاه سرشار از ید است و ید مورد نیاز بدن را تامین می کند.
برای درمان مشکل توصیه می شود روزانه 2 الی 3 بار چای گزنه را مورد استفاده قرار دهید.
همچنین برای درمان این مشکل میتوانید مقداری از روغن گزنه را در ناحیه گردن و قسمتی که تیروئید در آن واقع شده است بمالید و آن را ماساژ دهید.

جهت خرید عرق گزنه کلیک کنید.

تخم کتان

تخم کتان به علت دارا بودن اسید های چرب وامگا3 در تامین سلامت غده تیروئید نقش دارد، برای تامین سلامت غده تیروئید و رفع اختلالات آن بهتر است تخم کتان را مورد استفاده قرار دهید، تخم کتان با افزایش تولید هورمون های تیروئیدی باعث بهبود عملکردغده و رفع بیماری می شود.

گیاه بوکوپا

گیاه بوکوپا از جمله گیاهان دارویی است که درمان تیروئیدکم کار نقش دارد، استفاده از این گیاه غده تیروئید را تحریک می کند و به درمان کم کاری آن کمک می کند، این گیاه علاوه بر اینکه سلامت غده تیروئید را تامین می کند؛ در بهبود عملکرد آن نیز نقش دارد؛ مصرف آن باعث درمان عوارض ناشی از این بیماری می شود.

تخم گشنیز مؤثر بر کم کاری تیروئید

از جمله روش های موثر برای درمان تیروئیدکم کار میتوان به مصرف تخم گشنیز اشاره کرد، تخم گشنیز با دارا بودن انواع مواد معدنی به رفع عفونت از بدن کمک می کند، املاح معدنی موجود در تخم گشنیز موجب تامین سلامت غده تیروئید و بهبود عملکرد آن می شود.
برای درمان این مشکل بهتر است به مقدار 2 قاشق غذاخوری از تخم گشنیز را با آب مخلوط کنید و روی گاز به مدت 15 الی 20دقیقه آن را با حرارت کم بجوشانید،سپس آن را صاف کنید و بگذارید 10 دقیقه بماند و مقداری عسل به آن اضافه کنید؛ بهتر است هر روز صبح ناشتا مقداری از آن را میل کنیدو شاهد تاثیر آن بر روی غده تیروئید و عملکرد آن باشید.

پالم لیموبرای درمان تیروئید کم کار

استفاده از پالم لیمو به افراد دارای مشکل کم کاری تیروئید توصیه می شود، پالم لیمو به درمان تیروئیدکم کار کمک می کند و موجب بهبود وضعیت آن می شود، پالم لیمو موجب می شود فعالیت غده تیروئید دچار مشکل نشود، استفاده از پالم لیمو باعث افزایش تولید هورمون های تیروئید میشود و مشکل کم کاری تیروئید را درمان می کند.

درمان کم کاری تیروئید با سرکه سیب

سرکه سیب از جمله روشهای خانگی برای درمان تیروئید کم کار است، استفاده از آن میتواند به تنظیم فعالیت هورمون ها و سم زدایی کمک کند، افزایش وزنی که به علت کاهش فعالیت این هورمون در بدن ایجاد شده است با سرکه سیب قابل درمان است زیرا سرکه سیب موجب کاهش وزن می شود، سرکه سیب همچنین موجب افزایش متابولیسم در بدن و بهبود تعادل قلیایی می شود.

برای درمان این مشکل توصیه می شود 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و مقداری عسل به آن اضافه نمایید، نوشیدن روزانه یک لیوان از ترکیب عسل سرکه سیب آب گرم به درمان تیروئید کم کار کمک می کند.

معرفی چند دمنوش برای درمان کم کاری تیروئید

دمنوش گل هزار چشم

استفاده از دمنوش گل هزار چشم یا دمنوش هوفاریقون به درمان غده تیروئید و رفع اختلالات آن کمک می کند.
این دمنوش علاوه بر اینکه در درمان این بیماری موثر است، اثرات ناشی از این مشکل را درمان می کند، خستگی و ضعف ناشی از این مشکل با دمنوش گل هزار چشم قابل درمان است.
این دمنوش به علت خاصیت ضد التهاب وآرامش بخشی که دارد در درمان کم کاری تیروئید و اثرات آن بسیار موثر است.

برای استفاده از این دمنوش ابتدا بهتر است یک قاشق چای خوری گل هزار چشم را با یک لیوان آب بجوشانید، پس از گذشت 10 دقیقه آن را از صافی عبور دهید؛ بهترین زمان مصرف این دمنوش و تاثیر آن بر غده تیروئید حدود 20 دقیقه قبل از صبحانه است، توصیه می شود حدود 3 روز در هفته این دمنوش را بنوشید.

دمنوش فلفل قرمز

استفاده از دمنوش فلفل قرمز در درمان مشکلات ناحیه تیروئید نقش دارد و موجب بهبود عملکرد آن می شود.
این دمنوش میزان سوخت و ساز بدن که به دلیل کم کاری تیروئید کاهش یافته است را افزایش می دهد و همچنین به بهبود جریان خون نیز کمک می کند.

برای درمان تیروئیدکم کار استفاده از دمنوش فلفل قرمز بسیار موثر است، بهتر است ابتدا حدود یک چهارم قاشق چای خوری پودر فلفل قرمز را درون یک لیوان آب جوش بریزید، بگذارید به مدت 15 دقیق بماند سپس آن را بنوشید؛بهترین زمان مصرف دمنوش فلفل قرمز و تاثیر آن بر غده تیروئید هنگام صبح است.
توصیه می شود دمنوش فلفل قرمز را دوبار در هفته بنوشید، استفاده بیش از حد این دمنوش ممکن است موجب بروز حساسیت شود.

دمنوش فلفل قرمز

دمنوش گل قاصدک برای تیروئیدکم کار

دمنوش گل قاصدک موجب درمان کم کاری تیروئید و رفع اثرات ناشی از آن می شود، استفاده از این دمنوش اختلالات تیروئید و کم کار بودن آن را درمان می کند.
برای درمان کم کاری تیروئید بهتر است یک قاشق چای خوری گل قاصدک را با یک لیوان آب بجوشانید، بعد از گذشت 10 دقیقه دمنوش را میل کنید، بهتر است روزانه دو لیوان از این دمنوش را مورد استفاده قرار دهید.

درمان کم کاری تیروئید با سیر

استفاده از سیر برای بیماران مبتلا به تیروئیدکم کار بسیار توصیه می شود؛ زیرا موجب رفع اختلالات تیروئیدی می شود، خاصیت ضد التهابی سیر موجب شده است در درمان تیروئیدکم کار نقش داشته باشد.

درمان کم کاری تیروئید با دارچین

دارچین از خواص درمانی بسیاری برخوردار است به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارد موجب درمان کم کاری تیروئید می شود، این ادویه موجب بهبود سلامت غده تیروئید و اثرات ناشی از مشکل کم کاری را درمان می کند؛
استفاده از دارچین التهاب ناحیه گلو و حنجره را درمان می کند.

تاثیر ویتامین D دردرمان تیروئید

کمبود ویتامین D در بدن موجب بروز مشکل بیماری تیروئیدکم کار میشود، برای درمان این مشکل توصیه می شود ویتامین مورد نیاز بدن خود را تامین کنید و در صد مبتلا شدن به این بیماری را کاهش دهید.
برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن و پیشگیری از مشکل کم کاری تیروئید بهتر است حدود 15 دقیقه آفتاب بگیرید، هنگام صبح 30 دقیقه به منظور پیاده روی به بیرون بروید و ورزش کنید تا بدن شما علاوه بر تولید انواع ویتامین ها غده تیروئید را نیز تحریک کند.

تاثیرویتامینB دردرمان کم کاری تیروئید

برای درمان تیروئید مصرف این ویتامین موثر است، این ویتامین سلامت تیروئید را تامین می کند و در بهبود عملکرد آن نقش دارد و خستگی ناشی از این بیماری را درمان می کند؛ استفاده از این ویتامین به افراد سالم نیز توصیه می شود.
مصرف مواد غذایی مانند شیر، تخم مرغ و نخود فرنگی میتواند در درمان تیروئیدکم کار موثر باشد و ازدر مقابل مبتلا شدن به این بیماری جلوگیری کند.

از آنجا که این مشکل به علت کمبود ویتامین در بدن روی می دهد بهتر است ویتامینB6 ،B3،B2 مصرف شود.

استفاده از جو دوسر در درمان کم کاری تیروئید

جو دوسر یک درمان خانگی برای درمان تیروئید است، جو دوسر به دلیل دارا بودن سلنیوم و ویتامین ها به درمان مشکل تیروئید کم کار بسیار کمک کرده باعث بهبود عملکرد تیروئید می شود.

توصیه های کاربردی درمورد تیروئید کم کار

افراد که از مشکلات بیماری تیروئوید رنج می برند بهتر است همواره ورزش کنند تا جریان خون در بدن آنها بهبود پیدا کند، بهتر است روزانه با دستانتان بالا و پایین نای و حلق را ماساژ دهید.
کسانی که با بیماری کم کاری تیروئید مواجه هستند بهتر است به طور منظم سطح هورمون های خود را مورد برسی قرار دهند .

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید بهتر است برای درمان مشکلات خود از وسایل آشپزی غیر چوبی برای پخت و پز استفاده نمایند، استفاده از لوازم پلاستیکی مانند بطری های پلاستیکی به این افراد توصیه نمی شود زیرا پلاستیک دارای موادی است که بر روی غده تیروئید تاثیر می گذارد و اختلالاتی را در آن بوجود می آورد
به این افراد توصیه می شود از نوشیدنی های غیر الکلی و آب چشمه استفاده نکنند، همچنین باید مصرف شکر کافئین و محصولات لبنی را از وعده های غذایی خود حذف کنند.

10 پاسخ

  1. سلام
   من افسردگی وبیخوابی وسردرد های ناشی از اون رو دارم و ظرف مهرماه تا آبان ماه حدود ۱۲ کیلو وزنم کم شد
   وهمه عوارض مربوط به بی خوابی رو دارم
   این کم کاری تیروئید هست یا پرکاری اون؟

 1. سلام بسیار عالی بود.اجرتون با آقا صاحب الزمان عج
  تخم کتان را چطور وبه چه مقدار مصرف کنیم
  متشکرم

 2. سلام خسته نباشید.از توضیحات جامع و کامل بسیار متشکرم خدا اجرتون بده.واقعا استفاده کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *