روش های گیاهی برای روشن کردن پوست

فهرست مطلب


استفاده از روش های شیمیایی و خطرناک برای پوست می تواند مضر باشد، برای داشتن پوستی شفاف و زیبا شما تنها باید به دامان طبیعت پناه ببرید، روش های گیاهی بسیار زیادی برای روشن کردن پوست وجود دارند، از میوه های مختلف تا روغن ها، ادویه ها، لبنیات و هر چیزی که فکرش را بکنید، هر کدام که در دسترس شما نبود می توانید جایگزینی برای آن پیدا کنید و با دم دستی ترین مواد پوستتان را روشن تر کنید.

روش های گیاهی برای روشن کردن پوست

دلایل تیره شدن پوست:

پوست به دلایل مختلفی ممکن است تیره شود، برای مثال اگر بیش از حد زیر نور آفتاب بمانید نور آفتاب تولید ملانین را افزایش می دهد، ملانین ماده ای برای محافظت از پوست در مقابل UV می باشد که باعث برنزه شدن پوستتان می شود، البته عوارض پوستی مختلف دیگری هم دارد و ممکن است خال های قهوه ای یا خال های پیری را هم در پوستتان ایجاد کند.
از دلایل دیگر تیره شدن پوست آلودگی های مختلف هوا، مسائل هورمونی و التهاب رنگدانه ای را می توان نام برد، البته مسائل فیزیولوژیکی هم موثر است یعنی بالا رفتن سن و روند پیری در افراد.
توجه: تغییرات هورمونی بیشتر در زنان اتفاق می افتد، بارداری یا حتی ابزارهای مختلف ضد بارداری می توانند باعث تیره شدن پوست شوند، وسایل آرایشی و داروها هم بی تاثیر نیستند.

میوه های خوشمزه یا ماسک های روشن کننده؟


بسیاری از میوه هایی که در بازار هم به سادگی پیدا می شوند خاصیتی روشن کننده برای پوست دارند، از جمله لیمو، سیب، پرتقال، آناناس و میوه های دیگر، حتی برخی از صیفی جات مانند گوجه فرنگی و هویج هم از این خاصیت بی بهره نیستند، در ادامه روش استفاده از این میوه ها و صیفی جان را برای روشن کردن پوست بیان می کنیم.

لیمو برای روشن کردن پوست


لیمو خاصیت بسیار قدرتمندی در روشن کردن پوست دارد، این میوه اسیدهای آلفا هیدروکسی را در خود دارد که می تواند به عنوان لایه بردار پوست را زیباتر کند، برای استفاده می توانید آن را با آب ساده ترکیب کنید و روی صورتتان بمالید یا می توانید آب لیمو را گرفته و نصف قاشق چای خوری آب مقطر به آن اضافه کنید، این کار بخصوص برای پوست های حساس ضروری است، بعد از ترکیب کردن آن را توسط پارچه ای نرم یا پنبه به صورتتان بزنید، بعد از یک ربع آن را با آب ولرم بشویید، بعد از شستن می توانید از مرطوب کننده استفاده کنید، این ماسک را می توانید سه بار در هفته استفاده کنید، اگر به آب مقطر دسترسی ندارید می توانید یک قاشق چای خوری آب لیمو را با دو قاشق چای خوری عسل ترکیب کنید و استفاده کنید.

ماسک روشن کننده پوست با لیمو

ماسک روشن کننده پوست با لیمو:


علاوه بر دو روش ساده ای که بیان کردیم و البته آن ها هم به نوعی ماسک به حساب می آیند می توانید دو قاشق چای خوری خیار و یک قاشق چای خوری عسل را با یک قاشق چای خوری آب لیمو ترکیب کرده و روی پوستتان بگذارید.

روش درست کردن ماسک لیمو با خیار:


برای تهیه کردن، یک عدد خیار کوچک را در مخلوط کن ریخته و با آب لیمو ترکیب کنید، خمیر به دست آمده را می توانید به عنوان ماسک استفاده کنید، خیار علاوه بر از بین بردن پوست های مرده و پاکسازی پوست باعث درخشان شدن پوست می شود و لطافت آن را افزایش می دهد.

توجه: درمورد مصرف لیمو توجه کنید که با تمام خواص فوق العاده ای که دارد برای پوست های حساس یا زخم شده اصلا مناسب نیست و باعث تحریک آن ها می شود.

کیوی برای روشن کردن پوست


برای درست کردن ماسک روشن کننده پوست با کیوی ابتدا باید کیوی را به شکل پوره درآورید، بعد از این کار یک قاشق چای خوری عسل و یک قاشق چای خوری ماست را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید تا به شکل خمیری یکدست درآید، بعد از این کار آن را بیست دقیقه روی پوست خود نگه دارید و بعد بشویید.

کیوی برای روشن کردن پوست

آناناس


به تکه های ریز شده آناناس مقدار کمی عسل بزنید و آن را نرم کرده خوب مخلوط کنید، ماسک به دست آمده را 20 دقیقه روی صورت خود نگه دارید و بعد از این مدت آن را بشویید، استفاده از این روش می تواند به صورت روزانه تکرار شود.

پرتقال


برای درست کردن ماسک روشن کننده پوست درواقع به پودر پوست پرتقال نیاز دارید نه به خود میوه اش، این پودر را باید با شیر ترکیب کنید و به شکل خمیر درآورید، بعد از آماده شدن خمیر آن را نیم ساعت روی پوست بگذارید و بعد با آب ولرم بشویید، استفاده از این روش می تواند به صورت روزانه باشد.
نکته: استفاده از شکر و پرتقال برای اسکراب پوست و روشن شدن پوست حائز اهمیت است.

استفاده از آب پرتقال:


اگر می خواهید از آب این میوه برای روشن کردن پوست استفاده کنید مانعیتی جز حساسیت وجود ندارد، اگر حساسیت نداشتید می توانید دو قاشق غذاخوری از آب پرتقال را با نوک قاشق چای خوری (توجه کنید که بسیار کم) با پودر زردچوبه مخلوط کنید و شب قبل از خواب روی پوست بگذارید، این ماسک می تواند تا صبح روی پوست بماند، صبح روز بعد آن را بشویید و از مرطوب کننده استفاده کنید.

توت فرنگی برای روشن کردن پوست


میوه دیگری که می تواند به روشن شدن پوستتان کمک کند توت فرنگی است، برای این منظور کافیست 3 تا 4 عدد توت فرنگی را در مخلوط کن بریزید و خمیر نرمی که به دست می آید را با یک قاشق چای خوری پودر شیر و چند قطره کوچک آبلیمو ترکیب کنید، استفاده از این ماسک برای ده دقیقه کافیست و بعد از آن باید صورتتان را بشویید، این کار را می توانید هر روز تکرار کنید.

توت فرنگی برای روشن کردن پوست

هویج


برای به دست آوردن ماسک هویج علاوه بر هویج به ماست و آبلیمو هم نیاز دارید، در ابتدا باید یک خمیر نرم از یک عدد هویج کوچک درست کنید و یک قاشق چای خوری ماست و چند قطره آب لیمو به آن اضافه کنید، خمیر به دست آمده را به مدت 20 دقیقه روی صورت خود نگه دارید و بعد بشویید.

موز


یک عدد موز را به خوبی له کنید و بعد از خمیری شدن یک قاشق چای خوری آبلیمو و یک قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید، بعد از ترکیب کردن آن ها ماسک شما آماده است، آن را روی صورتتان بمالید و بعد از بیست دقیقه با آب سرد بشویید، استفاده از این روش بیش از یک تا دو بار در هفته نباید صورت بگیرد.

موز

نارگیل تازه


نارگیل تازه یعنی نارگیلی که سبز است، البته به آب آن نیاز دارید، آب نارگیل تازه را بگیرید و روی پوست بمالید، استفاده از این روش علاوه بر روشن کردن پوست خاصیت نرم کنندگی هم دارد.

گوجه فرنگی


آب یا پوره گوجه فرنگی را بگیرید و یک قاشق چای خوری از آن را با یک قاشق چای خوری زردچوبه و یک قاشق چای خوری شیر ترکیب کنید، ماسک به دست آمده را بیست دقیقه روی صورت خود نگه دارید و بعد از این مدت با آب ولرم آن را بشویید.

پاپایا


برای اینکه تنها از پاپایا استفاده کنید می توانید بدون ترکیب آن با چیز دیگری پوستش را به خمیر نرمی تبدیل کنید و روی پوستتان بگذارید، توجه کنید که حتما پوستتان تمیز و خشک شده باشد، 20 دقیقه زمان برای ماندن پوست پاپایا روی صورت کافیست، می توانید هر روز از آن استفاده کنید، البته به شرطی که از عدم حساسیت خود مطمئن شده باشید.

ماسک پاپایا با لیمو


برای درست کردن این ماسک یک قاشق چای خوری از پاپایا را با نصف قاشق چای خوری آب لیمو تازه ترکیب کنید و روی صورت تمیزتان بگذارید، زمان نگه داری این ماسک روی پوست بیست دقیقه است و بعد از این مدت باید آن را بشویید.

ماسک پاپایا با عسل


یک قاشق چای خوری عسل را با یک قاشق چای خوری پوست پاپایا ترکیب کنید و روی پوستتان بگذارید، مدت زمان لازم برای این ماسک هم بیست دقیقه است و می توانید هر روز تکرارش کنید.

ماسک پاپایا با عسل

سیب زمینی برای روشن کردن پوست


آب سیب زمینی را با چند قطره آب لیمو ترکیب کرده به مدت 20 دقیقه روی صورت خود بگذارید، این کار اگر به صورت روزانه صورت گیرد معجزه خواهد کرد.

روش گرفتن آب سیب زمینی:


برای به دست آوردن آب سیب زمینی نیاز به کار خاصی ندارید، سیب زمینی ها را با همان پوست هابشان تکه تکه کنید و با آب میوه گیری آبشان را بگیرید.
اگر امکان گرفتن آب سیب زمینی را ندارید می توانید آن را به قطعه های ضخیمی تقسیم کرده و روی پوستتان قرار دهید، بعد از خشک شدن کامل سیب زمینی می توانید پوستتان را بشویید.

خیار


خیار علاوه بر خواص فراوانی که برای بدن دارد یک ماسک روشن کننده پوست هم هست، باعث افزایش کلاژن پوست می شود و انعطاف پذیری را هم بالا می برد، برای داشتن پوستی یکدست روشن و سفید و سفت می توانید به خیار اعتماد کنید، برای استفاده می توانید برش های خیار را مستقیم روی پوست بگذارید و چند دقیقه آن را نگه داشته و بعد بشویید، استفاده از این روش روزی دو بار می تواند صورت بگیرد، روش دیگر این است که خیار را رنده کرده و با عسل ترکیب کنید و به مدت یک ربع روی پوستتان بگذارید، استفاده از این روش هم می تواند روزی دو بار صورت گیرد.
روش سوم اینکه یک قاشق چایخوری آبلیمو را با یک قاشق چایخوری آب خیار ترکیب کنید و روی صورت خود بمالید، بعد از بیست دقیقه می توانید صورتتان را بشویید، استفاده از این روش بیش از یک بار در روز نباید صورت گیرد.

روغن های روشن کننده پوست


روغن های گیاهی بسیاری وجود دارند که به روشن کردن پوست کمک می کنند، روغن آرگان و روغن بادام از معروف ترین این روغن ها هستند اما در ادامه ما به بررسی بیش از بیست مورد از این روغن ها و نحوه استفاده از آن ها برای روشن کردن پوست می پردازیم.

روغن های روشن کننده پوست

روغن آرگان


روغن آرگان از مهم ترین روغن هایی است که علاوه بر روشن کردن پوست در جوانسازی آن هم نقش مهمی دارد و بطور کلی روغن بسیار مهمی برای پوست و مو به حساب می آید، این روغن مانند اکثر روغن های روشن کننده پوست ملانین را در سطح پوست کاهش می دهد و در از بین بردن جوش ها و چین و چروک موثر است، برای استفاده از آن می توانید هم بطور خالص و هم در ترکیب با مواد گوناگون ماسک های مفید بسازید و روی صورت خود اعمال کنید.

روغن بادام


یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چای خوری شیر را با یک قاشق چای خوری آبلیمو و یک قاشق چای خوری روغن بادام ترکیب کنید و یک قاشق مرباخوری پر پودر شیرین بیان هم به آن اضافه کنید، ترکیب به دست آمده را خوب هم بزنید تا یکنواخت شود و روی پوست بگذارید، بعد از نیم ساعت آن را با آب بشویید، این کار به از بین بردن لکه های پوستی هم کمک می کند.

روغن نارگیل


از دیگر موادی که برای پوست بسیار مفید است نارگیل می باشد، این میوه که استفاده از آن به صورت تازه هم در پوست اثرات فوق العاده دارد به صورت روغن هم برای این منظور استفاده می شود، این روغن به طور مستقیم می تواند روی پوست اعمال شود، البته مصرف آن همراه با روغن های دیگر هم انجام می شود، درضمن برای پاک کردن آرایش خود استفاده از روغن نارگیل بسیار مفید و موثر خواهد بود.

روغن نارگیل

روغن سنجد تلخ


اسید لینولئیک و اسید آلفا لینولئیک موجود در این روغن به سفید شدن پوست کمک می کند، این اسید ها ملانین را در ملانوسیت های فعال کم می کنند و با لایه برداری پوست باعث روشن تر شدن پوست میشوند، برای استفاده از این روغن صورت خود را تمیز بشویید و بعد از خشک کردن روغن سنجد را با روغن حاملی مانند روغن زیتون ترکیب کرده و روی صورت خود بمالید.

روغن ویتامین E


استفاده از ویتامین E برای پوست اهمیت ویژه ای دارد و به همین جهت استفاده از آن توصیه می شود، برای این منظور روغن خارج شده ز کپسول ویتامین E را با روغن زیتون ترکیب کنید و روی پوستتان ماساژ دهید، قبل از استعمال حتما از تمیزی پوست و دستانتان مطمئن شوید، بعد از مدت کمی آن را بشویید، استفاده از این روش می تواند هرروز صورت بگیرد.

روغن زردچوبه


استفاده از روغن زردچوبه باید حتما همراه با روغنی حامل صورت بگیرد، برای استفاده از این روغن می توانید آن را با روغن نارگیل یا زیتون ترکیب کنید و روی پوست اعمال کنید، بعد از نهایت یک ربع باید آن را بشویید، قبل از استفاده از عدم حساسیت خود به آن مطمئن شوید.

روغن درخت چای

شفاف کردن پوست توسط روغن چای هم می تواند موثر باشد، این روغن که در از بین بردن زخم و جوش هم موثر است و استفاده از آن اگر با روغنی حامل صورت بگیرد بهتر است.

روغن درخت چای

روغن رزماری


روغن رزماری روغنی است که سرشار از ویتامین E و C می باشد که وجودشان برای پوست بسیار ضروری است، این روغن به جوان سازی پوست کمک می کند و باعث شفافیت پوست می شود،
ماسک روغن رزماری برای از بین بردن سیاهی دور چشم:
برای این منظور می توانید یک قطره از روغن رزماری را با سه چهارم قاشق چای خوری روغن فندق ترکیب کنید و دور چشم بمالید تا اثر کند، بعد از بیست دقیقه باید آن را با آب سرد بشویید.

روغن سیاه دانه


استفاده از روغن سیاه دانه برای پوست نباید بیش از اندازه صورت گیرد چون می تواند منافذ پوستی را ببند، بسته شدن منافذ پوستی باعث بدتر شدن جوش ها می شود، اما استفاده از آن به طور ایده آل باعث بهبود جوش ها و لکه می شود و در جوانسازی پوست بسیار موثر است، اگر روغن یا پودر سیاه دانه را با روغن کنجد ترکیب کنید می تواند ویژگی بهتری داشته باشد اما حتی در ترکیب با دیگر مواد و روغن ها هم نباید بیش از حد از آن استفاده کرد.

روغن بهارنارنج


هیدروکینون ماده ای است که در تولید محصولات زیبایی کاربرد بسیاری دارد، این ماده که به سادگی در روغن بهارنارنج پیدا می شود بهتر از نمونه های شیمیایی آن است و به کاهش ملانین پوست کمک می کند و در نتیجه لک های مختلف را از بین می برد.

روغن بهارنارنج

روغن هسته انگور


استفاده از روغن هسته انگور علاوه بر کاهش تیرگی های پوست به کاهش چربی و آکنه هم کمک می کند، برای استفاده از این روغن کافیست آن را روی پوست خود ماساژ دهید و بعد از نیم ساعت آن را با آب ولرم بشویید، می توانید هفته ای سه بار از آن استفاده کنید.

روغن گل سرخ


روغن گل سرخ علاوه بر افزایش روشنی و شفافیت پوست خاصیت ارتجاعی آن را هم افزایش می دهد و باعث کاهش چین و چروک می شود، اما استفاده از آن برای پوست های حساس ممنوع است، به طور کلی باید قبل از مصرف از عدم حساسیت خود مطمئن شوید، اگر آن را با روغنی حامل ترکیب کنید می تواند بهتر باشد.

روغن جوانه گندم


استفاده از روغن جوانه گندم می تواند باعث شفافیت پوست شود و چین و چروک را از بین ببرد، استفاده از آن به صورت مستقیم یا در ترکیب با دیگر روغن ها صورت می گیرد و کافیست بعد از نیم ساعت از زمان اعمال آن روی پوست آن را بشویید.

روغن شکوفه پرتقال


روغن شکوفه پرتقال روغنی گیاهی است که به روشن کردن پوست کمک می کند، این روغن که عطر بسیار خوبی دارد سرشار از سیتریک اسید و لیمونین است و از پوست محافظت کرده می تواند از پوست لایه برداری کند، برای استفاده می توانید آن را با روغن های حاملی مانند روغن زیتون یا نارگیل ترکیب کنید.

روغن شکوفه پرتقال

روغن کشمش سیاه


روغنی که از مویز به دست می آید خاصیتی ضد چین و چروک دارد و رطوبت پوست را افزایش می دهد، برای درخشان شدن پوست می توانید از آن استفاده کنید، البته بهتر است آن را با روغنی حامل ترکیب کنید، روغن کشمش سیاه در از بین بردن جای زخم هم موثر است.

روغن مارولا


از روغن مارولا می توانید به طور مستقیم روی پوست خود استفاده کنید، این روغن سرشار از اسید اولئیک است و علاوه بر جوانسازی و افزایش درخشانی و روشنی پوست باعث نرم و لطیف شدن پوست هم می شود.

روغن کرچک


روغن کرچک که روغنی ضدپیری و ضد آکنه است در از بین بردن لک ها تاثیری فوق العاده دارد و باعث روشن شدن پوست می شود، توجه کنید که استفاده از این روغن نباید به صورت خالص باشد، آن را با روغنی حامل مانند روغن زیتون ترکیب کرده و روی پوست خود اعمال کنید، علت این کار غلظت بالای روغن کرچک است.

روغن کرچک

روغن شیرین بیان


استفاده از روغن شیرین بیان در محصولات زیبایی و مراقبت پوست نشان دهنده اهمیت آن است، این روغن که خاصیتی روشن کننده دارد روغنی کاملا بی خطر شناخته می شود و برای انواع پوست موثر است، برای استفاده از آن کافیست روی صورت خود آن را ماساژ دهید و بعد از نیم ساعت بشویید.

روغن اسطوخودوس


از دیگر روغن های تاثیر گذار در روشن کردن پوست می توان به روغن اسطوخودوس اشاره کرد، این روغن رنگدانه های تولید شده در پوست را کاهش می دهد و می تواند خشکی پوست را هم کاهش دهد، علاوه بر این در تقویت ناخن و آرام کردن اعصاب هم موثر است.
برای استفاده از روغن اسطوخودوس می توانید آن را بطور خالص استفاده کرده و روی پوست اعمال کنید، البته ترکیب کردن با روغن های حامل هم ایرادی نخواهد داشت، مصرف آن به صورت قرص یا رایحه درمانی هم رایج است، توجه کنید که بعد از نیم ساعت باید صورتتان را بشویید و قبل از استفاده از عدم حساسیت خود نسبت به روغن مطمئن شوید.

روغن اکالیپتوس


روغن اکالیپتوس روغنی سرشار از فواید مختلف برای پوست و مو می باشد، استفاده از آن بیشتردر حمام یا به صورت بخور و استنشاق صورت می گیرد و می تواند علاوه بر درخشان کردن پوست مشکلات مختلف پوستی را مانند آفتاب سوختی یا التهابات پوستی از بین ببرد.

روغن چوب صندل برای روشن کردن پوست


برای استفاده از این روغن می توانید آن را مستقیما روی پوست خود اعمال کنید، روش دیگر ترکیب آن با لوسیون بدن یا استفاده در حمام و وان است، این روغن باید بصورت منظم استفاده شود تا بتواند روشنایی پوست را افزایش داده و جوش های سر سیاه یا لکه های پوستی مختلف را از یبن ببرد، علاوه بر این روغن چوب صندل خاصیتی مرطوب کننده هم دارد و التهاب های مختلف را کاهش می دهد.

روغن گنه گنه برای روشن کردن پوست


استفاده از روغن گنه گنه هم می تواند به شفاف شدن پوست کمک کند، این روغن چربی پوست را تنظیم می کند و لکه ها را از بین می برد، این روغن در از بین بردن دردهای مختلف هم کاربرد دارد، کافیست آن را در محل مورد نظر اعمال کرده و ماساژ دهید.

روغن گنه گنه

روغن زیتون برای روشن کردن پوست


روغن زیتون روغنی سرشار از ویتامین E است، و اهمیت این ویتامین برای روشن کردن پوست بسیار زیاد است، می توانید آن را بطور خالص یا همراه با روغن های روشن کننده دیگر استفاده کنید، ترکیب روغن زیتون با ماست و عسل هم معجزه می کند، این ترکیب را بیست دقیقه روی پوست خود نگه داشته و سپس آن را بشویید.

ادویه های روشن کننده پوست


خب حالا نوبت ادویه هاست که در اکثر خانه های ایرانی پایه ثابت آشپزخانه ها هستند، ادویه های مختلف علاوه بر خواص بسیاری که برای بدن دارند می توانند به روشن تر شدن پوست هم کمک کنند، در ادامه این ادویه ها را معرفی می کنیم و روش های استفاده از آن ها را بیان می کنیم.

زردچوبه برای روشن کردن پوست


یکی از ادویه های بسیار کاربردی در طب سنتی زردچوبه است، این ادویه فوق العاده خواص بسیاری دارد که یکی از آن ها کمک به روشن کردن پوست است، برای استفاده می توانید یک قاشق چای خوری از پودر زردچوبه را با یک قاشق چای خوری آب لیمو ترکیب کرده و یک قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید، خمیر به دست آمده را روی قسمت هایی که می خواهید روشن تر شوند بمالید، زمان لازم برای ماندن روی پوست 30 دقیقه است.
روش دوم: می توانید به جای عسل از روغن زیتون استفاده کنید، به اندازه ای که برای پوستتان نیاز است از زردچوبه را در ظرفی بریزید و به آن روغن زیتون اضافه کنید، بهتر است خمیر زیاد سفت نباشد، بعد از آماده شدن خمیر یک لایه نازک از آن ررا روی پوست بگذارید و بعد از 20 دقیقه آن را بشویید.
روش سوم: ساده ترین و کم خرج ترین راه هم استفاده از پودر زردچوبه و آبلیمو است، یک قاشق غذاخوری از هر دو را با هم ترکیب کنید و روی پوست بگذارید، بعد از یک ربع می توانید آن را با آب سرد بشویید.

پودر ریشه شیرین بیان


یک قاشق چای خوری از پودر شیرین بیان و مقدار کمی عسل را با هم ترکیب کنید تا خمیری به دست آید، استفاده از این خمیر به مدت 10 دقیقه روی پوست می تواند به روشن شدن پوست کمک کند، می توانید هر روز از این روش استفاده کنید.

زعفران برای روشن کردن پوست


این طلای ارزشمند که سرشار از خواص گوناگون است به طور شگفت آوری برای روشن کردن پوست هم نقش موثری دارد، برای استفاده از آن ابتدا صورتتان را خوب و تمیز بشویید و بعد دو تا سه عدد ریشه زعفران را با یک قاشق غذاخوری شیر خیس کنید، سه دقیقه زمان برای این کار کافیست و بعد از آن می توانید با پارچه ای نرم یا پنبه آن را روی صورتتان بمالید، بعد از بیست دقیقه می توانید آن را بشویید، استفاده از زعفران برای روشن کردن پوست می تواند هر روز تکرار شود.

زعفران

زنجبیل


زنجبیل ادویه ای با خاصیت روشن کننده برای پوست است که آنتی اکسیدان های مختلفی در خود دارد، این ادویه برای پیشگیری از پیری زودرس و از بین بردن لکه های پوست بسیار موثر است، برای استفاده از آن یک قاشق غذاخوری زنجبیل تازه خرد شده را با یک قاشق مرباخوری روغن حامل زیتون مخلوط کنید و مقدار کمی عسل و لیموترش به آن اضافه کنید، بعد از 15 دقیقه می توانید پوستتان را بشویید و از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.
نکته: در استفاده از این ماسک بیشتر دقت کنید که وارد چشمتان نشود.

پودر نعناع برای روشن کردن پوست


توسط پودر نعناع باید خمیری بسازید و سپس یک قاشق چای خوری از خمیر نعناع را برداشته با یک قاشق چای خوری ماست و چند قطره آب لیمو مخلوط کنید، بعد از به دست آمدن خمیر نرم آن را روی پوستتان بگذارید و بیست دقیقه بعد با آب بشویید.
می توانید از نعنای تازه هم برای روشن کردن پوست استفاده کنید، کافیست مقداری از برگ های نعناع را به شکل خمیر دربیاورید و با آب ترکیب کرده روی پوست خود بگذارید، بعد از خشک شدن می توانید آن را بشویید، نعناع ماده تند و حساسیت برانگیزی است و استفاده از آن یک یا نهایت دو بار در هفته باید صورت بگیرد.

پودر گشنیز


برای استفاده از پودر گشنیز برای روشن کردن پوست می توانید یک قاشق مرباخوری از آن را با یک قاشق مرباخوری آبلیمو ترکیب کرده و روی زخم ها و پوستتان بمالید، این پودر سرشار از ویتامین آ و ث می باشد که می توانند به سلامت و درخشش پوست کمک کنند، علاوه بر این پودر گشنیز جوش های سرسیاه و آکنه را هم از بین می برد.

دارچین


دارچین که ادویه ای سرشار از آهن، کلسیم، منیزیم و ویتامین کا می باشد به از بین بردن لکه های پوستی کمک می کند و خاصیتی شفاف کننده دارد، البته توجه کنید که دمای بدن را هم افزایش می دهد هرچند خاصیتی آرامش بخش هم دارد، به طور کلی استفاده از آن در بهبود وضعیت کلاژن پوست بسیار موثر است، برای استفاده کافیست یک قاشق چایخوری از دارچین را با یک قاشق چای خوری عسل، چند قطره روغن بادام و مقدار کمی نمک دریایی ترکیب کنید تا خمیری یکدست آماده شود.
خمیر را به مدت 15 دقیقه روی پوست خود نگه دارید و بعد از این مدت آن را با آب ولرم بشویید، استفاده از این روز می تواند روزانه باشد و تا ده روز ادامه پیدا کند.

روشن کردن پوست با زیره سیاه


زیره سیاه را به اندازه یک قاشق غذاخوری در ظرفی بریزید و دو قاشق غذاخوری ماست به آن اضافه کنید، بعد از ترکیب کردن ماسک شما آماده است، می توانید آن را ده دقیقه روی پوست خود نگه داشته و بعد بشویید، استفاده از آن باید یک بار در هفته صورت گیرد.
توجه کنید که زیره سیاه سرشار از ویتامین E، کاروتنوئیدها و انواع مختلف آنتی اکسیدان هاست که برای پوست اهمیت ویژه ای دارند و باعث روشن تر شدن پوست می شوند.

استفاده از لبنیات در روشن کردن پوست


ماست و شیر علاوه بر کاربرد فراوانشان در تولید ماسک های مختلف پوست می توانند پایه اصلی ماسک های روشن کننده پوست هم باشند، شیر چه به صورت طبیعی و چه به صورت پودر مصرف می شود و کشک هم خاصیتی روشن کننده دارد.

استفاده از لبنیات در روشن کردن پوست

ماست


روش دیگری که برای روشن کردن پوست پیشنهاد می شود استفاده از ماست است، یک قاشق چای خوری ماست تازه را با نصف قاشق چای خوری زردچوبه ترکیب کرده و روی صورتتان بگذارید، بعد از نیم ساعت آن را بشویید و هر روز این کار را تکرار کنید، به زودی شاهد نتایج فوق العاده اش خواهید بود.

روشن کردن پوست با پودر شیر


استفاده از پودر شیر البته پودر شیر مناسب به روشن کردن پوست کمک می کند، برای استفاده از آن پودر شیر را به اندازه یک قاشق چای خوری در ظرفی بریزید و یک قاشق چای خوری آب لیمو و یک قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید تا خمیری به دست بیاید، خمیر را روی پوستتان بگذارید و نیم ساعت نگه دارید، بعد از این مدت می توانید صورتتان را با آب ولرم بشویید، استفاده از این روش می تواند روزانه صورت گیرد.

کشک


بله درست متوجه شدید، کشک! یکی دیگر از خوردنی های خوشمزه که به روشن شدن پوست هم کمک می کند کشک است، برای درست کردن ماسک کشک به آب گوجه فرنگی و جوی دو سر نیاز دارید.
یک قاشق غذاخوری از آب گوجه فرنگی را با یک قاشق غذاخوری جوی دو سر و یک قاشق غذاخوری کشک ترکیب کنید و روی صورتتان بمالید، بعد از بیست دقیقه می توانید آن را بشویید، استفاده از این ماسک دو تا سه بار در هفته مجاز است.

معرفی مواد دیگری که در روشن کردن پوست موثرند:


علاوه بر مواردی که بیان شدن گیاهان و موادی هم وجود دارند که باعث روشن شدن پوست می شوند، استفاده از آن ها بسیار ساده است و در همه جا پیدا می شوند.

روشن کردن پوست با سفیده تخم مرغ


یک عدد سفیده تخم مرغ را با نصف قاشق چای خوری آبلیمو و یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه ترکیب کنید و خمیر به دست آمده را به مدت بیست دقیقه روی صورت خود بگذارید.

روشن کردن پوست با عدس قرمز


عدس را یک شب تا صبح خیس کنید و صبح به آن شیر اضافه کرده و خمیر کنید، به صورت خام این کار را کنید و بعد از خمیر شدن مقدار کمی هم عسل به آن اضافه کنید، بعد از ده دقیقه می توانید صورتتان را بشویید، این کار را هر روز تکرار کنید.

روشن کردن پوست با جوی دو سر


یک قاشق مرباخوری از پودر جوی دو سر را با ماست آب گرفته تازه و آب گوجه فرنگی ترکیب کنید، از هر کدام به اندازه یک قاشق مرباخوری استفاده کنید تا غلظت خمیرات زیاد یا کم نشود، بعد از به دست آمدن خمیر یکدست آن را روی صورت اعمال کنید و بعد از بیست دقیقه بشویید، هفته ای دو بار می توانید از این ماسک برای روشن کردن پوست و از بین بردن لکه های قهوه ای مایل به زرد استفاده کنید.

خاک رس برای روشن کردن پوست


ترکیب خاک رس با گلاب می تواند به روشن کردن پوست کمک کند، در این روش کافیست خمیری نرم درست کنید و مقدار متناسب گلاب را در اندازه ای اضافه کنید که خمیر زیاد سفت یا شل نشود، بعد از بیست دقیقه استفاده از این روش می توانید صورتتان را بشویید.

آرد برنج


یک قاشق چای خوری آردبرنج را با یک قاشق چای خوری ماست و یک قاشق چای خوری آب لیمو ترکیب کنید و خمیر به دست آمده را روی صورت تمیز خود بگذارید، در استفاده از این روش بهتر است سه تا پنج دقیقه هم آن را روی صورت ماساژ دهید و بعد 20 دقیقه صبر کرده آن را بشویید، می توانید هرروز از این روش استفاده کنید البته سعی کنید بعد از شستن کرم مرطوب کننده بزنید.

آرد نخود


برای استفاده از آردنخود مقداری از آن را با گلاب ترکیب کنید تا خمیر سفتی به دست آید، خمیر را می توانید در قسمت های مختلف بدن که می خواهید روشن تر شود بمالید، تا زمانی که خمیر کاملا خشک شود می تواند روی پوست بماند، استفاده از این آرد یکی از سالم ترین راه کارهاست و علاوه بر کاهش چربی اضافی پوست رطوبت پوست را هم افزایش می دهد.

آلوئه ورا


آلوئه ورا دارای ترکیبات آنتراکینون در خود است و به از بین رفتن سلول های مرده پوست کمک می کند، این گیاه می تواند با این کار باعث روشن شدن پوست شود و البته برای پوست های سوخته هم بسیار کاربرد دارد، برای استفاده آن را همان طور روی پوست بمالید و بعد از خشک شدن بشویید، اگر نمی خواهید می توانید آن را از صورتتان نشویید.

آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا


برای استفاده از این ژل در روشن کردن پوست به یک قاشق چای خوری از آن نیاز دارید، آن را با یک قاشق چای خوری آب لیمو ترکیب کنید و خمیر به دست آمده را روی صورت خود اعمال کنید، می توانید آن را روی قسمت های دیگر پوست هم بگذارید البته از عدم حساسیت خود مطمئن شوید و دقت کنید که آبلیمو می تواند باعث ایجاد مشکلات پوستی و حساسیت شود، بعد از نیم ساعت آن را بشویید، استفاده از این روش می تواند به صورت روزانه باشد.

ماسک ژل آلوئه ورا و عسل برای روشن کردن پوست:


یک قاشق چای خوری از ژل را با یک قاشق چای خوری عسل ترکیب کنید، ماسک شما آماده می شود، می توانید آن را روی صورتتان بگذارید و بعد از نیم ساعت بشویید.

چند نمونه از روش های ترکیبی درست کردن ماسک خانگی برای روشن کردن پوست:


علاوه بر مواردی که اشاره شدند می توانید از روش های ترکیبی بسیار متنوعی برای درست کردن ماسک استفاده کنید، در ادامه چند روش برای درست کردن ماسک خانگی برای روشن کردن پوست معرفی می شوند.

روشن کردن پوست با ماسک شکر و روغن زیتون و آبلیمو


برای اسکراب پوست می توانید یک قاشق چای خوری روغن زیتون را با یک قاشق چای خوری آبلیمو و دو قاشق چای خوری شکر مخلوط کنید و آن را روی پوستتان اعمال کنید، به مدت 3 تا 5 دقیقه باید صورتتان را با آن ماساژ بدهید تا سلول های مرده پوستتان را به طور کلی از بین ببرد.

ماسک شکر و روغن زیتون و آبلیمو

ماسک چوب صندل و گلاب برای روشن کردن پوست


یک قاشق چای خوری از پودر چوب صندل را با مقداری گلاب ترکیب کنید و خمیر به دست آمده را به مدت بیست دقیقه روی پوست خود نگه دارید.

ماسک روشن کننده با بلغور جو، آبلیمو و شیر


دو قاشق چای خوری از بلغور جو را با چند قطره کوچک آبلیمو و مقدار کمی شیر ترکیب کنید تا به صورت خمیر نرمی درآید، این خمیر ماسکی برای روشن کردن پوست است آن را 20 دقیقه روی پوست نگه داشته و بعد با آب ولرم بشویید.

ماسک ماست، زردچوبه و آرد برای روشن کردن پوست


برای درست کردن ماسک کافیست این سه ماده را به اندازه یکسان با هم ترکیب کنید و روی پوست اعمال کنید، بعد از بیست دقیقه آن را بشویید و قبل از استفاده هم از تمیز بودن پوستتان مطمئن شوید.

روشن کردن پوست با ماسک شیر و بادام


روش دیگری که با آن می توانید به پوستی روشن و شفاف برسید استفاده از ترکیب شیر و بادام است، برای این کار یک شب تا صبح باید بادام ها را در شیر خیس کنید تا نرم شوند، بعد از نرم شدن می توانید روز بعد آن ها را رنده کنید و با مقدار کمی شیر ترکیب کنید، طوری که ماده ای خمیر مانند به دست آید، آن را به مدت بیست دقیقه روی پوست خود نگه دارید و بعد از بیست دقیقه آن را بشویید.
توصیه می شود بعد از استفاده از این ماسک از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

ماسک شیر و بادام

ماسک پوست پرتقال، خاک رس و پودر چوب صندل:


برای درست کردن این ماسک فوق العاده می توانید دو قاشق غذاخوری پودر پوست پرتقال را با یک قاشق غذاخوری خاک رس و یک قاشق غذاخوری پودر چوب صندل ترکیب کنید، به ترکیب به دست آمده دو قاشق غذاخوری آب و یک قاشق غذاخوری آبلیمو اضافه کنید و روی صورتتان بگذارید، این ماسک را یک بار در هفته می توانید استفاده کنید، البته فراموش نکنید که بیش از 20 دقیقه نباید روی پوست بماند.

ماسک زردچوبه و ژل آلوئه ورا برای روشن کردن پوست:


نصف قاشق چای خوری از ادویه زردچوبه را با دو قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا ترکیب کنید و مخلوط به دست آمده را روی پوست صورت خود بگذارید، بهتر است بیش از بیست دقیقه تا نیم ساعت روی پوست خود آن را نگه ندارید و بعد از این مدت آن را با آب ولرم بشویید.

ماسک زردچوبه و گوجه فرنگی


برای درست کردن این ماسک یک عدد گوجه فرنگی متوسط را خوب له کرده و به شکل پوره درآورید، بعد از این کار دو قاشق غذاخوری پودر زرد چوبه را به آن اضافه کنید و خوب ترکیب کنید، ماسک شما آماده است و می توانید آن را روی پوست خود بمالید، بعد از ده دقیقه پوستتان را بشویید و توجه کنید که استفاده از این روش نباید بیش از دو بار در هفته تکرار شود.

ماسک زردچوبه و گوجه فرنگی

خوردنی های سفید کننده پوست:


علاوه بر استفاده ماسک های گوناگون توجه کنید که گیاهان و مواد غذایی مختلف با خوردن هم می توانند روی رنگ پوست اثر داشته باشند، برای روشن کردن پوست مصرف نخود، زرده تخم مرغ با نمک و انگزه و حتی شراب سرخ ناب موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *