درمان گیاهی سرطان پروستات

فهرست مطلب

سرطان پروستات یکی از بیماری های رایج بعد از سرطان ریه در بین مردان است، تشخیص این بیماری در مراحل اولیه آن امکان پذیر نیست زیرا اطراف غده پروستات عضو حساسی نیست که به آنها فشار بیاورد و احساس درد وجود داشته باشد بنابراین تشخیص این بیماری در مراحل اولیه بسیار دشوار است. در این مقاله سعی بر این است که مواذ غذایی، داروهای و روغن های گیاهی موثر در درمان، پیشگیری و کاهش درد های ناشی از بیماری سرطان پروستات اشاره کنیم، امید بر این است اطلاعات کافی در اختیار شما قرار داده و تا اخر متن ما را همراهی نمایید.

درمان گیاهی سرطان پروستات

سویا

سویا سرشار از سلولز و یک منبع غنی از فیبرهای گیاهی است، با خوردن سویا میتوانید به مبارزه با سرطان پروستات و سرطان پستان اقدام کنید حتی مصرف سویا میتواند دردهای پستان ناشی از سیکل قاعدگی را کاهش دهد.

ماهی

ماهی یک منبع غنی از پروتئین، ویتامین ها ( B6,A,D) اسیدهای چرب امگا3 میباشد مصرف ماهی میتواند مانع از ایجاد بیماری سرطان پروستات میشود.

گزنه و درمان گیاهی سرطان پروستات

گیاه گزنه یا انجره برای بهبود بیماری سرطان پروستات مفید است افراد مبتلا میتوانند دمنوش گزنه یا عرق گزنه را مصرف کنند.
گزنه یکی از رایج ترین گیاهان دارویی است که دارای اثر ضد التهابی، ضد ویروسی، ضد توموری است و منجر به تعدیل سیستم ایمنی بدن میشود، آزمایشات اخیر نشان داده است که گزنه ترکیباتی مثل فیتواسترول ها ، لیگنان ها و پلی ساکاریدها رامیتواند از بین ببرد و علایم هیپرپلازی خوش خیم سرطان را از بین ببرد.

کدو حلوایی یا کدو تنبل

کدو حلوایی با مزاج های مختلف سازگاربوده و سرشار از آنتی اکسیدان است، مصرف کدو حلوایی برای بیماری سرطان پروستات مفید بوده و میتواند ورم ناشی از پروستات را برطرف کند.
دانه کدو به عنوان ماده غذایی مهم برای سلامت مردان مدتهاست که پیشنهاد میشود روغن کدو تنبل میتواند در درمان پروستات بزرگ شده و یا هیپرپلازی خوش خیم سرطان مفید باشد تخم کدو سرشار از فسفر، منیزیوم، پتاسیم، کلسیم، روی و سلنیوم ویتامین A و E است بنابر اعتقاد برخی از محققان این ویتامین ها نقش مهمی در پیشگیری از سرطان پروستات و سرطان مثانه دارند.
عصاره کدو تنبل نیز متشکل از سلنیوم، منیزیم، لینولیک اسید و کارتنوئید میباشد که تمام این مواد دارای خاصیت ضدسرطانی هستند.

کلم بروکلی

خواص ضد سرطانی خانواده کلم مشاهده شده است کلم بروکلی حاوی سولفورافن که میتواند یک عامل درمانی برای درمان سرطان پروستات باشد.

مصرف کلم بروکلی به همراه گوجه فرنگی تاثیری بیشتری نسیت به مواقعی که هر کدام به تنهایی مصرف شوند دارد، برای مردانی که دچار بیماری سرطان پروستات هستند پیشنهاد میشود روزانه مقداری از این دو ماده را مصرف کنند.

کلم بروکلی

فلفل قرمز

ماده طبیعی فلفل قرمز ، کپسایسین از تکثیر سلولهای سرطانی پروستات جلوگیری میکند اخیرا تحقیقات زیادی جهت تایید این مورد انجام گرفته است برخی از نظریات حاکی از این است که کپسایسین موجود در فلفل قرمز یک مکانیسمی در بدن به راه میندازد که سولهای سرطانی پروستات طی فرایندی دست به خودکشی میکنند، میتوانید پودر فلفل قرمز را به عنوان یک ادویه در غذاهای خود استفاده کنید.

مصرف قارچ و درمان گیاهی سرطان پروستات

قارچ درصد کمی چربی داشته و دارای پروتئین ، ویتامین های B1، B2، C، پتاسیم، مس، آهن، فسفراست، خاصیت ضدالتهابی موجود در قارچ به دلیل وجود آنتی اکسیدان های مثل ال ارگوتیونین و سایر مواد ضدالتهابی است، در تحقیقی که اخیرا انجام شده، مشخص شد افرادی که در طول هفته دو بار قارچ مصرف میکنند میزان ابتلا یه سرطان پروستات را 8 درصد کاهش میدهد و افرادی که سه بار در هفته و یا بیشتر مصرف میکنند میزان ابتلا در این افراد 17 درصد کاهش می یابد.

شیرین بیان

شیرین بیان دارای خاصیت ضد سرطانی است و میتواند به درمان سرطان سینه ، سرطان پروستات و لوسمی کمک کند.
ماده Licochalcone-A از عصاره شیرین بیان جدا شده است و دارای فعالیت ضدتوموری است و میتواند فعالیت سلولهای توموری را کاهش دهد در شیمی درمانی دارویی که جهت درمان سذرطان پروستات و نابودی سلولهای توموری استفاده میشود docetaxel نام دارد تحقیقات ثابت کرده است که استفاده از عصاره شیرین بیان در کنار این ماده تاثیر زیادی برای درمان دارد.
عصاره شیرین بیان میتواند هم در مبارزه با سرطان های وابسته به تومور و هم سرطان های غیر توموری نقش داشته باشد، میتوانید از عرق شیرین بیان نیز استفاده نمایید.

شیرین بیان

انار و درمان گیاهی سرطان پروستات

انار یکی از میوه های بسیار مفید چرمی پوش زمستان است آب انار دارای خاصیت ضدالتهابی بوده و اثر آنتی اکسیدانی بالایی دارد و میتواند آسیب سلولی را کم کند و در مرگ سلولهای سرطانی نقش مهمی دارد.

انار محافظ کبد بوده و میتواند سموم کبد را خنثی کند و تا حدودی میتواند کلسترول خون وفشار خون را کاهش دهد، مصرف رب انار نیز همین خاصیت ها را دارد زیرا در اثر حرارت میزان پلی فنول و اسیدآلارژیک موجود از بین نمی رود بلکه فقط ویتامین C آن کاهش می یابد.

گوجه فرنگی برای درمان پروستات

یک گوجه فرنگی حاوی 22 کالری بوده سرشار از فولیک اسید، ویتامین A و C است، گوجه فرنگی به دلیل دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی معروف بوده و میتواند درصد ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد، به افراد بالای 50-45 سال توصیه میشود که روزانه یک عدد گوجه فرنگی خام مصرف کنند.

درمان گیاهی سرطان پروستات با زردچوبه

زردچوبه یا پودر زردچوبه دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است و این ویژگی به دلیل وجود ماده ای به نام کورکومین در زردچوبه است، اخیرا مطالعات انجام شده نشان میدهد که این ماده میتواند مانع از تشکیل شدن متاستاز در سرطان پروستات که پیشگیری اولیه بوده و مانع از گسترش سرطان از یک بافت به بافت دیگر( پیشگیری ثانویه)میشود.
روزانه مصرف 8 گرم کورکومین بلامانع است و مردان مبتلا به سرطان پروستات و زنان مبتلا به سرطان سینه میتوانند استفاده کنند، این ترکیب قبل از تشکیل تومور دارای یک نقش حفاظتی است و میتواند از متاستاز سلولهای سرطانی جلوگیری کند.

دانه کتان

دانه های کتان میتواند سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات ( یکی از معیارهای موثر در این بیماری) را کاهش میدهد آزمایشات اخیر نشان داد که اضافه کردن بذر کتان یا روغن بذر کتان به رژیم غذایی منجر به کاهش تکثیر تومور میشود.

دانه کتان

زردچوبه + انگور قرمز+ سیب

مطالعات نشان میدهد که این سه ماده حاوی ترکیباتی هیتند که از ابتلا به بیماری سرطان پروستات و درمان آن کمک میکنند، محققین برای یافتن ترکیب موثر موجود در این سه ماده آزمایشاتی بر روی موش ها انجام دادند و نتیجه این آزمایشات این بود که ماده موثر موجود در سیب، اسيد اورسوليك ( که در پوست سیب یافت میشود)، رسوراترول، ماده موثر موجود در انگور قرمز و انواع توت ها، و همانطور که گفته شد کورکومین موجود در پودر زردچوبه.

وقتی این سه ماده با هم ترکیب میشوند مانع از جذب گلوتامین توسط سلولهای سرطانی میشوند و رشد سلولهای سرطانی کمتر میشود، سلولهای سرطانی پروستات برای رشد به اسیدآمینه گلوتامین نیاز دارند و اگر نتوانند این اسیدآمینه را جذب کنند، گرسنه میمانند و در نهایت میمیرند، اطلاعات و نتایج یافت شده از این تحقیقات نوید بخش یک راهکار برای پیشگیری و درمان سرطان پروستات است.

این مواد مغذی که خاصیت ضدسرطانی خیلی قوی دارند به آسانی در دسترس هستند ولی برای تاثیرگذاری این مواد بر سلولهای سرطانی باید غلظت استفاده شده خیلی بیشتر از غلظت موجود در یک رژیم غذایی سالم باشند.

حنا موثر در درمان گیاهی سرطان پروستات

برای اینکار لازم است ابتدا داخل یک وان آب ولرم بریزید و کمی به آن حنا اضافه کنید و نیم ساعت داخل آن بنشینید، این روش میتواند التهاب پروستات را کاهش دهد.

زنجبیل راهکاری موثر برای درمان گیاهی سرطان پروستات

زنجبیل حاوی ویتامین های A، C، بتاکاروتن و عنصرZn بوده و ریشه این گیاه حاوی پتاسیم و منگنزاست، این مواد از جز آنتی اکسیدان های قوی هستند که از پروستات در برابر رادیکالهای آزاد و مضر محافظت میکنند و مانع از ایجاد سرطان پروستات میشوند.
یکی از آنزیم های موجود در این بیماری آنزیم ۵ لیپوکسیژناز است، زنجبیل میتواند عملکرد این انزیم را مسدود کند که حتی میتواند منجر به کوچک شدن سلول های سرطانی پروستات شود.
مصرف زنجبیل در برنامه غذایی میتواند در درمان گیاهی کبد چرب، سم زدایی کبد و هضم غذا مفید باشد، میتوانید این ماده به اسموتی، سالاد، آب میوه ، چای داغ و … اضافه کرده و مصرف کنید، همچنین استفاده از زنجبیل و یا پودر زنجبیل میتواند در درمان گیاهی کیست تخمدان نیز موثر باشد.
دقت داشته باشید که مصرف بیش از حد این ماده میتواند دارای عواض جانبی مثل سوزش معده را به دنبال داشته باشد.

زنجبیل راهکاری موثر برای درمان گیاهی سرطان پروستات

گیاه نخل اره ای

این گیاه برای درمان اختلالات ناشی از سرطان پروستات استفاده میشود تحقیقات نشان داده است که تاثیر این گیاه مشابه با داروی فیناستراید است، استفاده از این گیاه دارای هزینه کمتر بوده و سازگاری بدن فرد بیمار به گیاه نسبت به دارو بیشتر است.
ضمنا از این گیاه برای درمان گیاهی ریزش مو نیز استفاده میشود.

گیاه دم اسب

استفاده از گیاه دم اسبی برای کاهش مشکلات ناشی از سرطان پروستات مخصوصا مشکلات ادراری بسیار مفید بوده و میتوانید روزانه 2 گرم از این گیاه را استفاده کنید، دلیل این ویژگی موجود در این گیاه به خاطر وجود ماده سیلیکا است که میتواند التهابات و مشکلات ناشی از این بیماری را کاهش دهد.
قبل از مصرف این گیاه حتما باید با پزشک خود مشورت کنید زیرا گیاه دم اسب ممکن است تغییراتی در فشار خون ایجاد کند.

شبدر قرمز

شبدر قرمز گیاهی است با طبع گرم ، این گیاه حاوی مواد شیمیایی ( نظیر تریفولین، ایزوتریفولین و اسانس روغنی) و املاح معدنی ( نظیر منیزیم، منگنز، روی، مس، فسفر، گوگرد، پتاسیم، سلیس، آهن، سرب، نیکل و کبالت) است.
اکثرا برای درمان این بیماری از گیاهان و غذاهایی که دارای طبع گرم وخشک هستند استفاده میشود، شبدر قرمز میتواند رادیکال های آزاد را بلوکه کرده و از ابتلا به سرطان پروستات جلوگیری کند و حتی میتواند در بهبود تورم پروستات و مجاری ادراری نیز موثر باشد.
بهترین روش استفاده از این گیاه تهیه دمنوش شبدر قرمز است.

ویتامین E

ویتامین E جز ویتامین های قابل حل در چربی بوده و فعال ترین شکل آن، آلفا-توکوفرول است فعالیت آنتی اکسیدانی این ویتامین منجر میشود تا سنتز پروستاگلاندین انجام نگرفته و آنزیم پروتئین کیناز-C فعالیت نکند در نتیجه چرخه سلولی تنظیم میشود و مانع از ایجاد سرطان پروستات و یا پیشگیری این بیماری میشود.
از مواد دارای ویتامین E بالایی هستند( سبزیجات، میوه ها، آجیل ها و …)، اکنون به برخی از این مواد در این متن اشاره میشود:

ویتامین E

مبنع خوراکی و حیوانی :

ماهی سالمون،گوشت غاز، خرچنگ، تخم ماهی، قزل‌آلای رنگین‌کمان، شاه‌میگو، ماهی کاد

آجیل ها و دانه ها:

بادام، تخمه آفتاب گردان، دانه کاج، بادام زمینی، فندق، پسته، تخمه کدو، بادام برزیلی، بادام هندی، پیکن یا گردوی آمریکایی

میوه های حاوی ویتامین E :

کیوی، انبه، بلک بری، زیتون، زردآلو، تمشک، انگورفرنگی سیاه

سبزیجات:

برگ چغندر پخته شده، برگ شلغم خام، کدو گردویی پخته شده، کلم بروکلی و مارچوبه پخته شده، اسفناج خام

روغن های خوراکی :

روغن فندق، روغن آفتاب‌گردان، روغن جوانه گندم، روغن سبوس برنج، روغن بادام، روغن کانولا، روغن پنبه‌دانه، روغن هسته انگور، روغن دانه گلرنگ، روغن پالم

عسل و درمان پروستات

تحقیقات نشان میدهد که ترکیبات استخراج شده از موم زنبور عسل، در درمان بیماری سرطان پروستات و کاهش رشد سلولهای سرطانی تاثیر فراوانی دارد، این ترکیب موجود به نام اسید کافئیک است که امروزه بسیار کاربرد دارد.
این ماده در مراحل اولیه تشکیل سرطام پروستات مکانیسم های مورد نیاز برای رشد و تغذیه سلولهای سرطانی را مختل میکند و در نتیجه از بروز و پیشرفت بیماری جلوگیری میکند.

عسل و درمان پروستات

عصاره هسته انگور

عصاره هسته انگور منجر به مرگ سلولهای سرطان پروستات می شود.
محققین کشف کردند که ترکیب موثره در عصاره هسته انگور B2G2 است این ماده در مبارزه با سلولهای سرطانی بسیار موثر است و باعث آپاپتوز یا مرگ تدریجی سلولهای سرطانی میشود.

افسنطین شیرین

افسنطین توانایی مبارزه و از بین بردن انگل، قارچ، باکتری، سلولهای سرطانی را دارد و این خصیصه در شرایطی است که هیچ آسیبی به سلولهای سالم و خودی فرد بیمار نمیرساند، این ویژگی مهم افسنطین به خاطر وجود ماده ای به نام آرتیمیسین است،
آرتیمیسین به تنهایی میتواند سلولهای سرطانی را نابود کند اما درصورتیکه با عنصر آهن ترکیب شود با قدرتی زیاد برای مبارزه پیش می رود زیرا آهن میل این ماده (آرتیمیسین) را برای مبارزه با سلولهای سرطانی فعال میکند.
استفاده از افسنطین شیرین برای درمان مالاریا نیز موثر است زیرا انگل مالاریا دارای آهن میباشد و به همین دلیل سلولهای سرطانی تشکیل شده نیز دارای آهن زیادی هستند و آهن موجود در بقیه سلولها را می ربایند و برای رشد و تکثیر خود استفاده میکنند.

یکی از چشمگیرترین توانایی آرتیمیسین در ترکیب با آهن در یک مطالعه ای بود که بر روی سلولهای سرطان پستان انجام گرفت در این مطالعه 98 درصد از سلولهای سرطانی در عرض 16 ساعت توسط این ماده از بین رفته بود.
علاوه بر این این ماده میتواند در مبارزه و از بین بردن سلولهای سرطانی مثانه، سروگردن، ریه، روده بزرگ، استخوان، پروستات موثر است.

افسنطین شیرین

مواد غذایی دارای فیبر زیاد

مواد غذایی که دارای فیبر فراوان هستند مثل غلات کامل ( جو، گندم سیاه، برنج قهوه ای، جو دو سر، کینوا) در درمان و پیشگیری از این بیماری بسیار موثر است.

چای سبز

مواد موجود در چای سبز عبارتند از: اسید کلروژنیک، اسید گالیک، اپیگالوکاتچین، اسید کافئین و پلی فنول های دیگر
مهم ترین ماده آنتی اکسیدانی موجود در چای سبز اپیگالوکاتچین گالات نام دارد این ماده دارای خاصیت ضد التهابی و ضد حسایت است و میتواند از پیشترفت سلولهای سرطانی پروستات بکاهد، چای سبز دومین چای پرمصرف درجهان است و مواد پلی فنولی زیادی دارد، پلی فنول ها دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضدسرطان هستند، میتوانید دمنوش چای سبز لاهیجان را از عطاری آنلاین سحرانا تهیه نمایید.

آیا مصرف چای سیاه و قهوه زیاد خطر ابتلا به بیماری سرطان پروستات را افزایش میدهد؟

مطالعات نشان داده است که مصرف زیاد چای سیاه، با افزایش خطر احتمال مبتلا شدن به سرطان پروستات مرتبط است ولی در مورد قهوه نتایج معنی دار نبود یعنی مصرف قهوه در ابتلا به این بیماری تاثیر نداشت، همانطور که در متن نیز اشاره شد چای سبز به دلیل دارا بودن مواد آنتی اکسیدانی تاثیر زیادی در بهبود سرطان پروستات دارد.

آیا عمل جراحی برای رهایی ازسرطان پروستات بهتر است؟

برخی از پزشکان عمل جراحی پروستات را به بیماران توصیه میکنند ولی با استفاده از رژیم غذایی صحیح میتوانید شاهد تغییرات چشمگیری در بهبود این بیماری باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *