18 گیاه موثر در درمان کولیت روده را بشناسید

فهرست مطلب

کولیت روده (Intestinal Colitis) نوعی از بیماری دستگاه گوارشی می باشد که سبب التهاب در روده برگ میشود. این بیماری شباهت بسیار زیادی به سرطان کولون نیز دارد. این نوع بیماری سبب میشود هیچ ماده مغذی از طریق روده به بدن جذب نشود و همراه مواد زائد از بدن دفع میشوند؛ در این متن به روشهای موثر در درمان گیاهی کولیت روده می پردازیم.
در بروز کولیت عوامل خارجی نظیر میکروب و آلودگی غذایی نقش بسزایی دارند. حتی ژنتیک نیز میتواند نوعی عامل درونی در بروز بیماری در فرد به حساب بیاید. طی تحقیقات اجتماعی استرس و فشار روانی روی افراد نیز این بیماری را تشدید میکند.
افراد مبتلا به التهاب روده به احتمال بیشتر به سرطان روده مبتلا می شوند(پولیپ روده یا کولون) و این شرایط بطور خاص برای بیمارانی خطرناک تر است که التهاب روده آنها شدید یا گسترده باشد. هر چه مدت ابتلا به التهاب روده بیشتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان روده افزایش پیدا می کند.افراد مبتلا به التهاب روده معمولاً اطلاعی از ابتلای خود به سرطان روده ندارند، زیرا این موضوع از علائم اولیه این نوع از سرطان است و تفاوت کولیت روده با پولیپ روده این است.
کولیت را میتوان با مشاهده علائمی نظیر شکم درد، اسهال و خونریزی مقعدی تشخیص داد. در آزمایش خون نیز میتوان با بررسی سطح آنمی و افزایش گلبوب سفید خون مبتلا بودن به این بیماری را فهمید.

درمان کولیت برخی داروهای گیاهی یا ارگانیک ممکن است به ارتقاء سلامت روده و تسریع بهبودی کمک کنند.

گیاهان موثر در درمان کولیت روده


پروبیوتیک های روده

پروبیوتیک ها باکتری های سالم روده را برای بازسازی و حفظ فلور میکروبی طبیعی در روده تقویت می کنند.

جینسینگ برای کولیت روده

گرچه تحقیقات انسانی در مورد چگونگی تأثیر جینسنگ براین بیماری موجود نیست، اما برخی از مطالعات حیوانی نشان داده است که جینسنگ با کاهش التهاب و محافظت در برابر آسیب سلولی در درمان مفید عمل میکند.

دانه پسیلیوم برای درمان گیاهی کولیت روده


بذر و حتی پوست این گیاه سبب تحرک زیاد روده شده و یبوست را کاهش میدهد که عاملی برای دفع آلودگی و میکروب می باشد.

دانه پسیلیوم


بوسولیا

بر اساس تحقیقات طب مدرن رزین با شیره بدست آمده از این گیاه التهاب بدن را تسکین داده و سبب بهبود کارکرد بدن میشود.

دمنوش یا چای چگونه به التهاب روده کمک می کند؟


گیاهانی که برای تهیه دمنوش استفاده می شوند حاوی ترکیبات طبیعی به نام پلی فنول هستند که به حیات گیاه کمک می کند. همین ترکیبات سلامت ما را نیز بهبود می بخشد. پلی فنول ها حاوی آنتی اکسیدان ها هستند. این مواد در برابر اثرات مضر رادیکال های آزاد، مولکول های حاوی اکسیژن که به سلول های ما آسیب می رسانند و باعث بیماری می شوند، محافظت می کند.

چای بابونه برای کولیت روده

هزاران سال است که مردم از بابونه به عنوان درمان خانگی استفاده می کنند. این گیاه دارویی به دلیل خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و سایر خواص درمانی شناخته شده است.
بابونه ممکن است از چند جهت به کولیت اولسراتیو کمک کند. از یک جهت، بر خلاف مسائل GI کار می کند. ثابت شده که بابونه معده را تسکین می دهد، سبب از بین رفتن نفخ میشود و ماهیچه های روده را شل می کند تا گرفتگی عضلات را برای اکثر افراد تسکین دهد.
با اضافه کردن 15 گرم از دمنوش گل بابونه به آبجوش و مصرف روزانه سبب تسکین روده خود شوید.

چای بابونه برای کولیت روده

چای سبز

چگونگی تأثیر چای سبز بر علائم کولیت اولسراتیو موضوع مطالعات متعددی بوده است.

چای تهیه شده از برگهای تخمیر نشده دارای پلی فنول است که می تواند سطح مواد شیمیایی مانند فاکتور نکروز تومور و اینترلوکین ها را که باعث التهاب در روده می شوند، کاهش دهد. اینها همان مواد شیمیایی هستند که توسط داروهای بیولوژیکی برای درمان کولیت اولسراتیو مصرف شده اند.

دمنوش زنجبیل

زنجبیل بیش از 2500 سال است که جزء اصلی غذا و داروی چینی است.
این ادویه از ساقه ریزوم گیاه زنجبیل نامیده می شود. سرشار از پلی فنول هایی مانند جینجرول، شوگائول و زینگرون است که همگی دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند.
بیشتر مطالعات روی زنجبیل برای کولیت اولسروز در حیوانات انجام شده است. اما در تحقیقی که روی انسان انجام شد، افرادی که مکمل زنجبیل را به مدت 12 هفته مصرف کردند علائم شدیدتری نداشتند و کیفیت زندگی بهتری داشتند. این لزوما به این معنا نیست که چای زنجبیل برای کولیت اولسروز مفید است ، اما این یک نشانه امیدوار کننده است.

دمنوش زنجبیل


دمنوش انیسون موثر در رفع کولیت روده

همیشه از انیسون برای درمان بسیاری از مشکلات سلامتی ، به ویژه مشکلات گوارشی و معده استفاده می شده است. این ماده دارای خواص آرام بخشی است و بنابراین یکی از بهترین گیاهان برای درمان سندرم روده تحریک پذیر است. در مورد نحوه استفاده از آن ، با جوشاندن یا خیساندن انجام می شود. یک قاشق غذاخوری دانه های انیسون را در آب ولرم یا پودر آن را به دو فنجان آب جوش اضافه کنید و بنوشید تا از مزایای آن استفاده کنید.

روغن شاهدانه و درمان گیاهی کولیت ورده

انواع اسید چرب غنی در این دانه که شامل انواع امگا می باشد، به کاهش التهاب و بهبود کارکرد سیستم ایمنی بدن مفید است. مصرف روزانه یک قاشق و افزایش تدریجی سبب تاثیرگذاری این روغن بر بیماری میشود.


آلوئه ورا

مصرف ژل بدست آمده از این گیاه پر فایده، روزانه 5 بار از شعله¬ور شدن علائم و درد این بیماری جلوگیری میکند. نوشیدن آب آلوئه ورا نیز خواص ضد التهابی داشته و آرامش زیادی را بوجود می آورد.


آب علف گندم برای درمان گیاهی کولیت روده


این نوشیدنی بیماری را بهبود نمی بخشد اما درد و رنج حاصل از این بیماری را کاهش میدهد. آغاز با مصرف روزانه 4 قاشق چایخوری و افزایش آن سبب مبارزه با بیماری بصورت قوی خواهد شد.

آب علف گندم برای درمان کولیت روده


کندر


این ماده واکنش های شیمیایی رخ داده در در اثر التهاب را خنثی کرده و سبب تسکین درد میشود. عوامل غیر استروئیدی و ضد التهابی سب تسریع در درمان نیز خواهد شد.

زردچوبه برای التهاب روده

کورکومین موجود در ریشه این گیاه نوع یاز آنتی اکسیدان هاست که با خاصیت ضد التهابی عاملی برای درمان و حتی رفع کولیت نیز می باشد. مصرف روزانه یک فنجان از دمنوش این گیاه بسیار موثر می باشد.

نعناع

نعناع یکی از گیاهان معطری است که برای بدن بسیار مفید است و مشخص شد که یکی از فواید نعناع توانایی آن در درمان روده بزرگ است و بنابراین در لیست درمان های گیاهی روده بزرگ طبقه بندی شد. می توانید برگ نعناع را به همراه سالاد به شکل تازه بخورید ، یا می توانید چای نعناع تهیه کنید که هر دو در درمان روده بزرگ مفید هستند.

نعناع


درمان گیاهی کولیت روده با قاصدک

قاصدک یکی از راه های درمان روده بزرگ با گیاهان دارویی است و قاصدک گیاهی است که دارای خواص ضد التهابی زیادی است. به اثبات رسیده است که این دارو درمان خوبی برای همه اختلالات گوارشی از جمله کولیت اولسراتیو است. برای به دست آوردن مزیت، قاصدک را با روغن زیتون پخته می خورند، یا برگ های تازه آن را با افزودن آن به سالادهای مختلف می خورند.


دانه رازیانه


رازیانه یکی از مهمترین اقلام غذایی است که در لیست بهترین درمان برای روده بزرگ و نفخ قرار می گیرد و همچنین برای از بین بردن گاز مفید است. بنابراین سبب احساس راحتی بیشتری می شود.

دانه رازیانه


عسل سیاه


عسل سیاه برای درمان نفخ و از بین بردن مشکلات روده استفاده می شود همچنین برای جلوگیری از بسیاری از بیماری های دیگر مفید است. روزانه یک قاشق غذاخوری عسل سیاه می توانید با معده خالی بخورید تا از مشکلات روده و بیماری های مختلف خلاص شوید.

29 پاسخ

 1. سلام . من چنین سال کولیت داشتم . و چند دوره درمان انجام دادم . سعی کردم تا حدودی رعایت رژیم غذایی داشته باشم . هر از گاهی این مشکل دوباره بوجود میاد . یه تجربه ای داشتم که شاید مفید باشه برای بقیه . سه چهار سالی هست که دیدم بعد از خوردن ازگیل جنگلی (شمال) مشکل کولیتم برای مدت زیادی حل میشه . حتی بعد از مصرف درجا و در همون روز مشکل حل میشه بدون هیچ دارویی . با همین تجربه از ازگیل جنگلی عصاره گرفتم یعنی قسمت فیبری ازگیل جنگلی رو آبگیری کردم و بعد از منجمد کردن در فریزر نگهداری میکنم و در طول سال هر وقت مشکل دار بشم از فریزر خارج میکنم و درآب جوش حل میکنم و کل محتویات رو میخورم . لازم به ذکره که بعد از این نوع مصرف تعداد دفعات برگشت کولیت خیلی خیلی کم شده. البته کولیتی که من دارم بشکل اسهال بوجود میاد . شاید این روش برای همه مناسب نباشه . لطفا بررسی بفرمایید .

  1. سلام ممنون که تجربه های ارزشمندتون رو در اختیار بقیه می ذارین
   خیلی لطف کردین
   فقط این درمان رو کی بهتون پیشنهاد کرده؟! آیا یک روش قدیمی هست برای درمان؟

  2. سلام ، دو محصول رو ازگیل مینامند یکی زرد و دیگری قهوه ای تیره . شما کدومش رو استفاده کردین . متشکرم

   1. ازگیل زرد فارسی زبانها نام گذاشتن در اصل در رشت بهش میگن انبه در شرق گیلان انبو به انبه رشتی معروفیت داره

  3. باسلام دو نوع ازگیل جنگلی یکی به اسم کونوس و یکی دیگه ولیک میشناسم اولی درشت تر و دومی اندازه نخود هست هردو قابض شکم هستن و جلوی اسهال و میگیرن ولی از تاثیرش بر کولیت و تجربه نکردم

  4. تجربه من هم ممکنه مفید باشه سال هاست مشکل کولیت روده دارم اتفاقی متوجه شدم که مصرف قرص گیاه اسطوخودوس همراه با غذا خیلی کمک کننده ست . البته وقتی مصرفش قطع بشه مشکل کولیت برمی گرده ولی تا زمانی که مصرف می کنم خیلی تاثیر گذار هست.

  5. سلام میشه لطفا بگین چطوری عصاره ازگیل رو میگیرین؟؟؟
   خواهش میکنم؟
   برادرم خیلی حالش بده

 2. کولیت دو نوعه، یکی با اسهال، و دیگری با یبوست. ایشون که اسهال داشتند ازگیل براش خوبه چون قابض هست. افرادی که یبوست دارن نباید از گیل بخورن، چون یبوست شون شدیدتر میشه

 3. سلام پسرم کولیت اولسراتیو داره،وقتی عود میکنه دانه های قهوه ای ریز بارهنگ،۲ق غ که نام دیگر آن(بیزوشا)میباشد را باعرق نعناع وکمی آب ویک تکه نبات ۱۵دقیقه میجوشانم وقبل از هر وعده غذا نصف فنجان میخوره واقعا معجزه میکنه
  حتما امتحان کنید عالیه

 4. دوستان برگ مو را امتحان کنید برای زخم روده خیلی خوبه شور نباشه- شورمدبود بشورید بصورت دلمه هم بخورید مشکلی نیست

 5. سلام مطالب خیلی عالی بود تشکر خیلی ممنون

 6. سلام. در کولیت روده یبوست، بهترین روش خودیابی گیاهان درمانی هست. در مرحله اول اگر فریتین خون مشکل دارد ابتدا حل مشکل شود. در مرحله دوم گیاهان یبوست زدا میل شود.

 7. سلام من کولیت اولسراتیو دارم هر چی استفاده کردم و تاثیر مثبت داشته به ترتیب بیشترین اثر بیان میکنم:
  یه قاشق بارهنک به همراه یک لیوان عرق نعنا جوشانده و بعدا یک قاشق عسل مخلوط میکردم
  ترکیب چای کوهی با کهلیک اوتی(آویشن کوهی) و زنجبیل
  سیاهدانه
  سنجد
  امگا3

  1. منم التهاب روده داره ام بیشتر یبوست هستم .همیشه با سرما شکم درد وحشتناک میگیرم و بدنم به قول معروفی سردی وحشتناکی میکنه.با بارهنگ معمولا شکمم خوب میشه .دستور بارهنگ رو شما چقدر خوردید

 8. با سلام. بنده نمیدونم کولیت دقیقا چیه اما بنده به علت روده تحریک پذیر اسهال های طولانی مدت داشتم که بعضی وقت ها به ۶ ماه هم میرسید. اما ناخودآگاه به ذهنم رسید که به مدت ۴۰ روز ناشتا، روزی یه موز بخورم و همون مشکلم رو برطرف کرد.

  1. سلام دوستانی که کولیت دارن حتما باید از غذاهای که گلوتن و لاکتوز دارن مثل گندم و جو و شیر به شدت پرهیز کنن . برای درمان امگا۳ و ال گلوتامین و ختمی و پنیرک و شیرین بیان حتما استفاده کنید

 9. سلام بنده کولیت اولسراتیو داشتم و خونریزی و خلت که همون بلغمه دفع میکردم و حالا کامل درمان شدم نکاتی که بیماران باید بهش توجه بسیار زیاد بکنند و راحت از روش رد نشن رو بهتون میگم که باعث درمان میشه
  ۱.زود خوابیدن و در طلوع و غروب آفتاب بیدار بودن خیلی کلیدیه این قضیه که حتما باید رعایت شه
  ۲.مدیتیشن روزانه هر روز خدارو بشینین و یا دراز بکشین و مراقبه کنید و در طول روز مواظب افکارتون باشید و سعی کنید کل روز رو دم باز دم انجام بدین
  ۳.از یک عطار بخواید که ترکیب بابونه ،کاکوتی،مرزه کوهی،پنیرک،کاسنی وسماق رو کپسول کنه و قرص رو روزانه بندازید
  ۴. گوشت خواری نکنید و رژیم گیاه خواری انجام بدید البته گوشت مرغ و ماهی میتونید بخورید ولی ده تا ۲۰ درصد رژیمتون این نوع غذا ها باشه، گوشت گاو اصلا نخورید گوشت گوسفندم عیبی نداره ولی سعی کنید گیاه خواری کنید
  ۵.اگر عصبی میشید استرس دارید و خشم دارید تنفر دارید این هارو ول کنید اینا عامل بروز آمدن دردن کینه به جز آسیب زدن به خود شما چیزه دیگه انجام نمیده
  من درمان شدم با یاری خداوند بزرگ و این بیماری برای من درس بزرگی داشت خواستم تجربمو به اشتراک بزارم تا آگاهی رسانی باشه برای کسانی که نیاز دارن و دوس دارم اینم بگم که ایمانتونو از دس ندین و محکم ایستادگی کنید در برابر هر مشکلی و توکل به خدای یکتا که درمان گر همه ماست و آرزوی شفای تمام بیماران

  1. سلام ، بنده مبتلا به کرون ام
   آب سبزیجات برای من خیلی مفید بوده
   بنده ، کرفس ، نعناع ، ریحان ، جعفری ، کاهو رو همراه آب داخل مخلوط کن می ریزم و بعد از اون با استفاده از یک سبد فیلترش میکنم ، آب سبزیجات رو همراه با نهار و شام مصرف میکنم ، نتیجه اش عالیه حتما امتحان کنید

 10. کاهو سکنجبین بعنوان یک وعده غذایی برای آنانی که روده تحریک پذیر دارند و معمولا شکمشان کند کار می کند ( آنها که بعضا یبوست هم دارند)، بسیار موثر است.
  نانهای ما که با گندم هستند همه فقط آرد سفیدند، گلوتن دارند و فقط ضرر دارند و شکم پر کن هستند.
  اما نان جو گلوتن ندارد. مصرف کم ( ۵۰ گرم در روز) مشکلی نیست اگر چه ثقیل است . برای بیماران تیروئد کم کار خوب است. گلوتن برای تیروئید کم کار مضر است.
  آب کرفس، آب هویج، خوراک پخته سبزیجات ( هویج، سیب زمینی، پیاز، یکی دو آلوخشک شیرین، کمی مرغ، با زرچوبه و نمک بدون فلفل) هضمش خوب است.
  نخوردن خرما و عسل و گز و سوهان و مسقطی و آجیل و فلفل بشدت مورد توجه باشد.
  عرق بیدمشک خیلی خوب است.

  1. سلام من درمان کولیت یبوستی را کشف کردم قرص بلغم 2تا قبل غذا به همراه 1 قرص سنالاکس قبل غذا هر روز میل بفرمایید

 11. سلام وقت همگی بخیر
  من ۱۲ سال قرص مزالازین استفاده کردم. حدودا یک ماهه دارم ترکیب بارهنگ +نعنا و عسل استفاده میکنم. روزانه ۲ الی ۳ فنجون دم نوش بابونه + بومادران میل میکنم. گاهی وقتا موم بره و عسل و آب گرم. لبنیات و گوشت مرغ و گوشت قرمز و قهوه رو حذف کردم. هر از گاهی کاسنی. شیرین بیان خاکشیر هم تو برنامه غذایی دارم. هم دل دردم خوب شده و هم خارش پوستم. خیلی زیاد به آرامش رسیدم. خیلی کم عصبانی میشم. البته این و بگم که مدیتیشن برنامه همیشگی هست. امیدوارم خداوند مهربان به همه سلامتی عطا کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *