بلاگ

داروهای گیاهی فیبروز یا چسبندگی ریه

فهرست مطلب

چسبندگی یا فیبروز ریوی چیست؟


چسبندگی یا فیبروز ریوی یک بیماری ریوی است که زمانی رخ می دهد که بافت ریه دچار آسیب و زخم می شود. این بافت ضخیم و سفت باعث می شود که ریه ها نتوانند آنطور که باید عمل کنند. با تشدید فیبروز ریوی ، به تدریج احساس تنگی نفس می کنید.

زخم های مرتبط با فیبروز ریوی ممکن است توسط عوامل زیادی ایجاد شود. اما در بیشتر موارد ، پزشکان نمی توانند علت این مشکل را تعیین کنند. اگر علت فیبروز ریوی پیدا نشود ، به این بیماری فیبروز ریوی ایدیوپاتیک می گویند.

مدت زمان فیبروز ریوی – و شدت علائم – از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. برخی از افراد به سرعت بیمار می شوند. برخی دیگر علائم متوسطی دارند که به تدریج و طی ماهها تا سالها بدتر می شوند.

برخی از افراد ممکن است دچار علائم شدید شوند، مانند تنگی نفس شدید ، که ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد. افرادی که دارای تشدید شدید هستند ، از دستگاه تنفس استفاده می کنند. پزشکان همچنین ممکن است آنتی بیوتیک ها ، کورتیکواستروئیدها یا سایر داروها را برای جلوگیری از حاد تر شدن بیماری، تجویز کنند.

چسبندگی یا فیبروز ریوی چیست

علائم چسبندگی ریه

علائم و نشانه های فیبروز ریوی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تنگی نفس
سرفه خشک
خستگی
کاهش وزن بدون دلیل
درد عضلات و مفاصل
افزایش عرض و چرخش نوک انگشتان دست و پا (چماق زدن)

دلایل ایجاد بیماری چسبندگی ریه

فیبروز ریوی باعث ایجاد زخم و ضخیم شدن بافت های اطراف و جدا شدن کیسه های هوا (آلوئول ها) در ریه شما می شود. این باعث می شود که اکسیژن وارد جریان خون نشود. این آسیب می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد – از جمله قرار گرفتن طولانی مدت در معرض برخی از سموم ، برخی شرایط سلامتی ، پرتودرمانی و برخی داروها.

عوامل محیطی و شغلی
قرار گرفتن در معرض تعدادی از سموم و آلاینده ها به مدت طولانی به ریه های شما آسیب می رساند. آنها عبارتند از:
گرد و غبار سیلیس
الیاف آزبست
گرد و غبار فلزات سنگین
گرد و غبار زغال سنگ
گرد و غبار دانه
فضولات پرندگان و حیوانات

پرتودرمانی

برخی از افرادی که تحت درمان پرتودرمانی برای سرطان ریه یا سینه قرار می گیرند ، ماه ها و گاهی سال ها پس از شروع درمان علائم آسیب ریه را نشان می دهند. میزان آسیب بستگی به موارد زیر دارد:

اندازه قسمت تحت تابش ریه
میزان تابش جذب شده
آیا شیمی درمانی نیز استفاده می شود
وجود سایر بیماریهای ریوی

دارویی

بسیاری از داروها باعث آسیب ریه می شوند ، به ویژه داروهایی مانند:

داروهای شیمی درمانی داروهایی که به طور خاص برای از بین بردن سلول های سرطانی طراحی شده اند ، مانند متوتروکسات (Trexal ، Utrexop و… ) و سیکلوفسفامید ، باعث آسیب بافت ریه می شوند.
داروهای قلب برخی از داروهایی که برای درمان آریتمی استفاده می شوند ، مانند آمیودارون (کوردارون ، نکسترون ، پاکرون) ، به بافت ریه آسیب می رسانند.
برخی آنتی بیوتیک ها آنتی بیوتیک هایی مانند نیتروفورانتوئین (ماکروبید ، ماکرودانتین و… ) یا اتامبوتول.
داروهای ضد التهابی. برخی از داروهای ضد التهابی مانند ریتوکسیماب (Rituxan) یا سولفاسالازین (Azulfidine) باعث آسیب ریه می شوند.

شرایط پزشکی

تعدادی از شرایط سلامتی باعث آسیب ریه می شوند ، مانند:
درماتومیوزیت
التهاب عضلات
بیماری بافت همبند مختلط
لوپوس اریتماتوی سیستمیک
روماتیسم مفصلی
سارکوئیدوز
اسکلرودرمی
پنومونی
بسیاری از مواد و شرایط سلامتی باعث فیبروز ریوی می شوند. با این حال ، در بیشتر موارد ، علت واقعی آن مشخص نیست. فیبروز ریوی بدون علت مشخص فیبروز ریوی ایدیوپاتیک نامیده می شود.

عواملی که شما را مستعد ابتلا به فیبروز ریوی می کند عبارتند از:

سن. اگرچه فیبروز ریوی در کودکان و نوزادان تشخیص داده شده است ، اما این اختلال بیشتر افراد میانسال و مسن را تحت تأثیر قرار می دهد.
سیگار کشیدن. افراد سیگاری و سیگاری های سابق بیشتر از افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند دچار فیبروز ریوی می شوند. فیبروز ریوی ممکن است در بیماران مبتلا به آمفیزم رخ دهد.
مشاغل خاص. اگر در معدن ، کشاورزی یا گندله سازی کار می کنید یا در معرض آلاینده هایی قرار دارید که به ریه های شما آسیب می رسانند ، احتمال ابتلا به فیبروز ریوی افزایش می یابد.
درمان های سرطان داشتن اشعه های قفسه سینه یا استفاده از داروهای شیمی درمانی خاص ، می تواند خطر ابتلا به فیبروز ریوی را افزایش دهد.
عوامل ژنتیکی برخی از انواع فیبروز ریوی در خانواده ها ایجاد می شود و ژنتیک ممکن است جزء آن باشد.

عواملی که شما را مستعد ابتلا به فیبروز ریوی می کند

عوارض فیبروز ریه


عوارض ناشی از بیماری فیبروز ریه ممکن است شامل موارد زیر باشد:
فشار خون ریوی.
نارسایی قلبی سمت راست.
سرطان ریه .
لخته شدن خون در ریه.
عفونت ریه.
آتلکتازی ریه.
نارسایی تنفسی.

تشخیص فیبروز ریه


تشخیص فیبروز ریوی یک چالش پزشکی است ، زیرا اکثر بیماران در مراحل پیشرفته برای تعیین نوع و علت فیبروز ریوی به پزشک مراجعه می کنند. برجسته ترین روش های تشخیصی برای این نوع بیماریها موارد زیر است:
با پزشک در مورد سابقه پزشکی دقیق مشورت کنید.
یک معاینه کامل باید توسط پزشک متخصص انجام بگیرد .
انجام توموگرافی با وضوح بالا از ریه ، برای تشخیص موارد فیبروز ریوی در مراحل اولیه ، تعیین میزان این بیماری یا ارزیابی پاسخ به یک درمان خاص.
بررسی عملکرد ریه.
معاینه گاز خون.
معاینه برونکوسکوپی با امکان نمونه برداری از بافت.
گرفتن نمونه جراحی بافت ریه ، که جراح ریه در مواردی که تشخیص آنها دشوار است به آن متوسل می شود.
در برخی موارد نیز با آزمایش خون می توان این بیماری را تشخیص داد بستگی به پیشرفت بیماری دارد.

رابطه فیبروز ریه و بیماری کرونا


ویروس کرونا یکی از ویروس هایی است که مستقیماً ریه را آلوده می کند و هنگام آلوده شدن به آن ، برخی علائم ظاهر می شود ، مانند از دست دادن حس بویایی و چشایی ، یا عفونت با برخی مشکلات درون دستگاه گوارش و تب ، و برخی از آنها علائمی که حتی پس از بهبودی از عفونت با این ویروس که بر ریه بر اثر ویروس کرونا تأثیر می گذارد از بین نمی روند ، از جمله:
فیبروز ریه ، زمانی رخ می دهد که برخی از قسمت های حساس ریه ها آسیب دیده و زخم شده اند و به دلیل بافت ضخیم روی ریه است. بنابراین ، ویروس کرونا یکی از عوامل فیبروز ریه اخیر است.
کیسه های هوا به طور موثر عمل نمی کنند ، زیرا بیمار در تنفس شدید دچار مشکل می شود و در آینده نزدیک ریه به عفونت های دیگر مبتلا می شود.

رابطه فیبروز ریه و بیماری کرونا

درمان فیبروز ریه


درمان فیبروز ریه به شرح زیر است:
-اجتناب از علت یکی از درمان هایی است که به بهبود وضعیت بیمار کمک می کند.اگر علت سیگار کشیدن است ، ترک سیگار راه حل است.
-تمرین تنفسی در این مورد یک راه حل است.
-پزشک برخی داروها را تجویز می کند که به بهبود وضعیت بیمار کمک می کند ، از جمله کورتیزون برای سرکوب سیستم ایمنی بدن و کاهش التهاب ، علاوه بر داروهای ضد فیبروز که از ایجاد زخم در ریه ها جلوگیری می کند.
-در صورت پیشرفت وضعیت بیمار ، دادن اکسیژن به خانه ، که به حفظ سطح اکسیژن در خون در مقادیر طبیعی آن کمک می کند.
-توانبخشی ریوی یکی از درمانهای حمایتی است که در این مورد استفاده می شود.
-پیوند ریه در مواردی که همه راه حل های قبلی شکست بخورند.

درمان گیاهی فیبروز ریه

برخی از گیاهان دارویی موثر در درمان فیبروز ریه را معرفی کنیم که می توانند تاثیر بسزایی در کاهش علائم بیماری داشته باشند.

رزماری


یکی از گیاهانی است که به عنوان ضد میکروبی و ضد باکتری عمل می کند ، زیرا حاوی روغن های قدرتمندی است که دارای خواص ضد باکتریایی و ضد باکتریایی هستند.رزماری دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد قارچی است. متخصصان گیاهان دارویی از رزماری برای تسکین سرماخوردگی ، گلودرد ، آنفولانزا ، سرفه ، برونشیت و عفونت قفسه سینه استفاده می کنند.

رزماری

درخت کافور


این درخت با بیش از 700 گونه دارد، روغن مشتق شده از این درخت یکی از قوی ترین روغن های گیاهی است و برای درمان بیماریهای مختلف تنفسی از جمله آنفولانزا ، مننژیت ، سرماخوردگی ، تب ، گلودرد ، سینوزیت و برونشیت استفاده می شود.

اکالیپتوس برای بهببود چسبندگی ریه


اعتقاد بر این است که اکالیپتوس به دلیل محتوای سینئول ، یک ماده بی رنگ ، تا حدی محلول در آب و روغنی ، برای ریه ها مفید است که به عنوان یک عامل قوی برای تسکین سرفه استفاده می شود و با انواع مشکلات تنفسی مبارزه می کند. طبق مطالعات انجام شده اکالیپتوس به دلیل توانایی طبیعی در مهار تولید اکسید نیتریک دارای خواص ضد التهابی است. اعتقاد بر این است که درخت اکالیپتوس دارای خواص آنتی اکسیدانی است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. همچنین عصاره اکالیپتوس ممکن است دارای اثرات ضد تکثیر باشد و از پیشروی عفونت جلوگیری کند.

زوفا


یکی از گیاهان معطر است که برای ریه ها بسیار مفید است و بوی آن شبیه بوی رازیانه است و همچنین به دفع خلط از ریه کمک می کند. زوفا به دلیل اثرات مفید آن بر ریه ها مشهور است. این گیاه حاوی خواص دفع کننده بلغم است و اعتقاد بر این است که خفگی ناشی از سینوزیت و سایر عفونت های ویروسی را از بین می برد. علاوه بر این ، این گیاه دارای خواص آنتی اکسیدانی و همچنین عرق کردن است که به کاهش تب و خلاص شدن بدن از سموم ناخواسته کمک می کند.

نارون لغزنده


یکی از گیاهانی است که دارای برخی از ویژگی های دارویی است ، زیرا در درمان برخی بیماریهای ریوی و تنفسی موثر است و حاوی برخی مواد ضد حساسیت است که سیستم تنفسی را تمیز می کند ، و بنابراین یک درمان موثر برای افراد مبتلا به آسم است. همچنین می تواند برای تسکین غشاهای مخاطی و کل سیستم تنفسی به طور کلی استفاده شود و ضد عفونی کننده است.

گیاه اکیناسه

این یک گیاه ضد میکروبی است که برای مبارزه با میکروارگانیسم های عامل بیماری شناخته شده است و همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. این گیاه باعث فعال سازی و تقویت تولید گلبول های سفید خون می شود. مطالعاتی که به بررسی اثرات رینوویروس پرداخته است نشان داده است که خارپشت چگونه می تواند با عفونت ناشی از این ویروس در انسان مبارزه کرده و ترشح مخاط را بهبود بخشد. به طور مشابه ، کارشناسان معتقدند که اکیناسه ممکن است تولید مخاط در هنگام سرماخوردگی را کاهش دهد.

خزه ایرلندی


اعتقاد بر این است که می تواند طیف وسیعی از بیماری های تنفسی را درمان کند. این ماده ضروری در بسیاری از داروهایی است که برای درمان برونشیت ، سرفه و سایر مشکلات ریوی تجویز می شود. خزه ایرلندی علاوه بر این که منبع عالی منیزیم ، ید ، سدیم و کلسیم است ، به دلیل خواص ضد ویروسی که دارد به مبارزه با اوریون و ویروس های آنفولانزا کمک می کند . خزه ایرلندی همچنین به دلیل خواص ضد التهابی ، تسکین دهنده و خلط آور است.

خزه ایرلندی

آلبوسیر


هم گلها و هم برگهای آلبوسیر داروهای طبیعی هستند زیرا از آنها برای مقابله با سرماخوردگی ، برونشیت ، آنفولانزا ، آمفیزم ، لارنژیت و دیگران استفاده می شود. کارشناسان گیاهی به این نتیجه رسیدند که آلبوسیر حاوی ساپونین است که اسپاسم برونشیت را تسکین داده و مخاط غلیظ را برطرف می کند.همچنین از آن به عنوان یک آرامبخش ملایم استفاده می شود.
علاوه بر این ، یک مطالعات انجام گرفته نشان می دهد که ممکن است آلبوسیر دارای خواص ضد تومور و ضد چربی باشد.

شیرین بیان

شیرین بیان به دلیل دارا بودن مقدار زیادی صمغ گیاهی ، یک گیاه آرام بخش محسوب می شود. شیرین بیان تحریک یا التهاب غشاهای مخاطی را تسکین و مرطوب می کند و از بروز اسپاسم هایی که منجر به سرفه می شوند ، می کاهد.
یک مطالعه اخیر نشان داد لیکوکالکون ، ماده ای که از ریشه شیرین بیان گرفته شده است ، به دلیل خواص ضد میکروبی خود شناخته شده است.همچنین فعالیت ضد التهابی را افزایش می دهد که از گسترش سلول های سرطانی جلوگیری کرده و عفونت های حاد ریه را بهبود می بخشد.

مزایای پیاز برای ریه

عصاره پوست پیاز یکی از گیاهان مفید برای ریه است ، زیرا حاوی فلاونوئیدها است که آنتی اکسیدان های قوی هستند و به محافظت از پوشش ریه ها و مجاری تنفسی در برابر آسیب و بهبود گردش خون در ریه ها کمک می کند.
پیاز را می توان به صورت کمپرس بر روی ریه قرارداد، برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید :
دو پیاز را پوست کنده و به قطعات کوچکتر خرد کنید، سپس در مقدار کمی از آب به مدت 4 تا 5 دقیقه بپزید.
پیاز پخته شده را به دقت در یک پارچه ظریف بپیچید و مراقب باشید که خیلی داغ نباشد.
پارچه حاوی پیاز ها را در حالی که دراز کشیده اید روی سینه قرار دهید و پس از 20 دقیقه بردارید.

قاصدک

گیاه قاصدک ممکن است به تسکین التهاب ریه کمک کند ، زیرا حاوی بسیاری از ترکیبات فعال بیولوژیکی مانند پلی فنول ها است.
برگها ، ساقه ها و گلهای قاصدک اغلب در حالت طبیعی خود استفاده می شوند و می توان آنها را به صورت پخته یا خام مصرف کرد. ریشه معمولاً خشک شده ، آسیاب شده و به عنوان جایگزین چای یا قهوه مصرف می شود.
قاصدک نیز به شکلهای مکمل موجود است ، مانند کپسول ، عصاره و تنتور. در زیر دوزهای پیشنهادی برای مصرف انواع مختلف قاصدک آمده است:

برگهای تازه: 4-10 گرم در روز

برگهای خشک: 4-10 گرم در روز

تنتور برگها: 1 قاشق چایخوری سه بار در روز

آب برگ تازه: 1 قاشق چایخوری دو بار روزانه

عصاره مایع: 1 -2 قاشق چایخوری در روز

ریشه های تازه: 2-8 گرم در روز

پودر خشک: 250-1000 میلی گرم چهار بار در روز
برای استفاده از قاصدک برای ارتقاء سلامت ریه ، یک قاشق غذاخوری برگ و ریشه آسیاب شده را در آب جوش بریزید. به مدت 15 دقیقه ، سپس فیلتر کرده و صبح و عصر بخورید

سیر و عسل برای فیبروز ریه

ترکیب این دو ماده با ارزش می توان تاثیر چشمگیری در پیشگیری از بیماری فیبروز ریه داشته باشد چون هر دو سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند و برای سلامت سلول های بدن بسیار مفیدند.
برای بهره مندی از فواید عسل و سیر برای فیبروز ریه به 2 حبه سير، یک قاشق غذاخوری عسل و یک فنجان آب نیاز است.
حبه های سیر را خوب خرد کنید.آب را گرم کنید و سپس سیر خرد شده را به آب داغ اضافه کنید.مخلوط را روی آتش بگذارید تا به جوش آید ، سپس مخلوط را از روی آتش بردارید و بگذارید حدود پنج دقیقه خنک شود.
مخلوط را در یک فنجان بریزید ، سپس عسل را به آن اضافه کنید و آن را خوب مخلوط کنید.

سیر و عسل برای فیبروز ریه

آب لیمو را می توان به این مخلوط اضافه کرد.
این نوشیدنی را با معده خالی و قبل از خواب بنوشید.
این مخلوط درد ناشی از فیبروز ریه را تسکین می دهد و به از بین بردن این بیماری و محدود شدن گسترش آن کمک می کند.

درمان های گیاهی در کاهش علائم بسیار موثرند و می توانند به بهبود شرایط بیمار کمک کنند اما نکته قابل توجه این است که حتما با پزشک متخصص خود درباره نوع و میزان استفاده از گیاهان دارویی مشورت کنید، چون شرایط بیماری و وضعیت جسمی افراد مختلف با هم متفاوت است و نمی توان این توصیه های عمومی را در مورد همه افراد به کار برد و نتایج یکسان گرفت.

2 دیدگاه در “داروهای گیاهی فیبروز یا چسبندگی ریه

  1. عبدالله حسینی گفت:

    درود من چهار سال است دچار فیبروز ریه هستم انواع داروهای گیاهی وشیمیایی رااستفاده کرده ام امانتیجه آن چنانی نگرفته ام لطفا راهنمایی بفرمایید

  2. عبدالله حسینی گفت:

    درود من فیبروز ریه دارم وازاینداروها استفاده کرده ام ولی نتیجه نداده تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من