درمان گیاهی سفیدی مو

فهرست مطلب

سفیدی مو ها اغلب مسئله ای ناخوشایند است که ذهن افراد را درگیر می کند به خصوص اگر در سنین پایین رخ دهد. سفید شدن مو در اکثر افراد زمینه ای ژنتیکی دارد اما می تواند تحت تاثیر برخی از عوامل محیطی یا جسمانی نیز رخ دهد. درمان های مختلفی برای سفید شدن موها وجود دارد که برخی کارساز هستند. یکی از کم خطر ترین روش های درمان سفیدی مو ها، استفاده از گیاهان دارویی است که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

درمان گیاهی سفیدی مو


سفیدی مو چگونه اتفاق می افتد؟


فولیکول‌های مو حاوی سلول‌های رنگدانه‌ای به نام ملانین هستند که مسئول دادن رنگ طبیعی موهای ما هستند. هر چه میزان ملانینی که فولیکول‌های مو ترشح می‌کنند بیشتر باشد، رنگ موهای شما تیره‌تر می‌شود. به همین ترتیب، اگر محتوای ملانین تولید شده توسط فولیکول‌های مو کم باشد، با افزایش سن، از بین رفتن این سلول ها رخ می دهد که منجر به کاهش شدت رنگ و در نهایت از بین رفتن رنگ و سفیدی مو می شود.
افزایش سن تنها دلیل سفیدی مو نیست. عوامل ژنتیکی می تواند در پس سفیدی موها به ویژه سفیدی زودرس باشد، علاوه بر این عوامل روانی ناشی از استرس، تغذیه نامناسب و کمبود مواد مغذی که فولیکول مو را تغذیه می کند و به آن سلامت و استحکام می بخشد، قرار گرفتن بیش از حد مو و پوست سر در معرض مواد شیمیایی، گرما و کم خونی همه اینها عواملی هستند که به ظاهر شدن موهای سفید کمک می کنند. از این رو، افراد مختلف به خصوص خانم ها عموماً به درمان سفیدی مو و پنهان کردن موهای سفید یا به تاخیر انداختن ظاهر شدن آن متوسل می شوند.
رنگ اصلی مو ها در واقع سفید است، اما به دلیل رنگدانه ملانین تولید شده توسط ملانوسیت ها که رنگدانه ملانین را در فولیکول های مو ترشح می کند، رنگ خود را به دست می آورد تا رنگی که در آن ظاهر می شود به آن بدهد.
رنگدانه ملانین از دو نوع تشکیل شده است: یکی از آنها تیره و دیگری روشن است که در نتیجه اختلاط این دو نوع به نسبت های مختلف، درجه بندی رنگ های مختلف مو در انسان ظاهر می شود که با توجه به ویژگی های ژنتیکی مشخص می شود، به طوری که سلول های رنگدانه شروع به فعال شدن می کنند. مراحل جنینی انسان را طی می کند و تا رسیدن به سن سی سالگی به این کار ادامه می دهد و پس از آن فعالیت آنها به میزان 20 تا 30 درصد هر ده سال کاهش می یابد.

دلایل سفید شدن مو ها


سفید شدن مو تحت تاثیر عوامل مختلفی رخ می دهد که برخی از آنها قابل کنترل و برخی غیر قابل کنترل هستند. از جمله دلایل اصلی سفیدی موها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

عوامل ژنتیکی


دلایل احتمالی که ممکن است منجر به سفید شدن موها شود، عوامل ژنتیکی است، زیرا به احتمال زیاد اگردر والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ موهای سفید زودهنگام ظاهر شده باشند، شما نیز از آن رنج خواهید برد.

تنش و استرس


اگر شما از جمله افرادی هستید که از تنش و استرس مداوم رنج می برید، ممکن است بیش از دیگران مستعد ظاهر شدن موهای سفید باشید.
تاثیر منفی استرس به مشکلات خواب، فشار خون بالا و تغییرات اشتها محدود نمی شود، بلکه ممکن است بر سلامت و رنگ موهای شما نیز تأثیر بگذارد، بنابراین برای حفظ سلامتی خود تا حد امکان از استرس دوری کنید.

تنش و استرس

مشکلات تیروئید


غده تیروئید نقش مهمی در بدن ایفا می کند، زیرا به کنترل بسیاری از عملکردهای بدن مانند متابولیسم کمک می کند. غده تیروئید فعال یا کم کار می تواند منجر به تولید مقادیر کمتری ملانین در بدن شود که در نتیجه می تواند بر رنگ مو شما تاثیر بگذارد و باعث سفیدی مو شود.

سیگار کشیدن


مشخص شده است که بین سیگار کشیدن و سفید شدن موهای قبل از سی سالگی ارتباط تنگاتنگی وجود دارد، سیگار کشیدن باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود که باعث کاهش جریان خون به فولیکول های مو می شود و در نهایت منجر به ایجاد مو های سفید می شود.
سموم موجود در سیگار نیز ممکن است به فولیکول های مو آسیب برساند و آنها را ضعیف کند.


کمبود ویتامین


کمبود ویتامین B12 یکی از دلایل سفیدی مو است . این به این دلیل است که گلبول های قرمز خون که اکسیژن را به قسمت هایی از بدن از جمله فولیکول های مو حمل می کنند، به ویتامین B12 نیاز دارند.
بنابراین کمبود ویتامین B12 ممکن است باعث کاهش تولید رنگدانه ملانین در فولیکول های مو شود.این کمبود همچنین فولیکول ها را ضعیف می کند. ظاهر شدن موهای سفید با کمبود ویتامین D نیز در بدن مرتبط است.


بیماری های خود ایمنی


برخی از بیماری‌های ایمنی ممکن است در نتیجه حمله سیستم ایمنی به سلول‌های آن باعث ایجاد موهای سفید روی سر شوند.
نمونه هایی از بیماری های خود ایمنی که در آن سیستم ایمنی به مو حمله می کند و باعث می شود فولیکول های مو محتوای ملانین خود را از دست بدهند عبارتند از: ویتیلیگو و آلوپسی آره آتا .


رنگ مو و محصولات شیمیایی


رنگ مو و محصولات شیمیایی می تواند به ظاهر شدن موهای سفید کمک کند، زیرا چنین محصولاتی می توانند حاوی مواد مضری باشند که ترشح رنگدانه ملانین را کاهش می دهند.


درمان گیاهی سفیدی مو


سفیدی مو را می توان با استفاده از برهی خواص دارویی گیاهان درمان کرد، اما باید توجه کنید که در برخی موارد تاثیر گیاهان دارویی در بلند مدت ظاهر می شود و ممکن است حتی موقت باشد. با این وجود گیاهان به دلیل دارا بودن منشا طبیعی جز بی ضرر ترین درمان های گیاهی برای سفیدی مو در نظر گرفته می شوند. برخی از درمان های گیاهی سفیدی مو عبارتند از :

روغن نارگیل


پوست سر باید روزانه قبل از خواب با روغن نارگیل ماساژ داده شود، می توان از آن یک روز در میان استفاده کرد، باید 12 ساعت یا یک شب کامل صبر کنید تا حداکثر تاثیر روغن را به دست آورید و روز بعد موها را بشویید.


زنجبیل


زنجبیل به جلوگیری از سفیدی زودرس کمک می کند یکی از این روش ها خوردن روزانه یک قاشق چایخوری زنجبیل تازه رنده شده با یک قاشق غذاخوری عسل است.

کنجد سیاه


کنجد سیاه به عنوان یک دانه خوراکی در نظر گرفته می شود، همچنین حاوی درصد بالایی از پروتئین ها و کربوهیدرات های سالم و همچنین ویتامین هایی مانند ویتامین های A و B و مواد معدنی مهم مثل کلسیم است، متخصصان تغذیه خوردن یک قاشق غذاخوری دانه کنجد سیاه را به صورت سه بار در هفته برای کاهش روند سفید شدن مو توصیه می کنند.

چای سیاه


چای سیاه منبع غنی آنتی اکسیدان است که به محافظت از مو در برابر رادیکال های آزاد کمک کرده و در نتیجه به درمان موهای سفید کمک می کند و همچنین باعث تیره شدن رنگ مو می شود .
برای اعمال این دستور، دو قاشق غذاخوری چای سیاه را با آب بجوشانید، سپس دم کرده را روی موها بمالید.


روغن کرچک


یکی از راه های درمان موهای سفید استفاده از روغن کرچک است.روغن کرچک گردش خون را در فولیکول ها افزایش می دهد و حاوی اسیدهای چرب ضروری امگا 6 است که سلامت مو را افزایش داده و سیاهی آن را حفظ می کند.
برای استفاده از روغن کرچک در این زمینه، مراحل زیر را دنبال کنید:
یک قاشق روغن کرچک را با دو قاشق روغن نارگیل مخلوط کنید.
مخلوط را به مدت 15 دقیقه روی موها بمالید.
سپس موها را با شامپو بشویید.

یکی از راه های درمان سفیدی مو استفاده از مخلوط حنا و قهوه است.حنا به درمان سفیدی مو کمک می کند و قهوه به رنگ کردن مو کمک می کند. برای اینکه مو های شما پس ازرنگ آمیزی با حنا قرمز نشود، بهترین راه استفاده از مخلوط حنا و قهوه به صورت زیر است :
5 قاشق چایخوری حنا را با یک قاشق قهوه در یک فنجان آب مخلوط کنید.
مخلوط را به مدت 4 تا 5 ساعت روی موها بمالید.
در آخر موها را خوب بشویید.


مریم گلی


برگ های مریم گلی یکی از بهترین دستور العمل های موثر برای درمان موهای سفید به حساب می آیند، زیرا علاوه بر جلوگیری از رشد موهای سفید، رنگ طبیعی موهای شما را نیز احیا می کنند.
برای این منظور چند برگ مریم گلی را در آب بجوشانید، سپس بگذارید دو دقیقه خیس بخورد. اجازه دهید محلول مریم گلی خنک شود سپس آن را روی تمام موهای خود پخش کنید و محلول را دو ساعت به حال خود رها کنید. پس از اتمام، موهای خود را با شامپوی بدون سولفات بشویید و این دستور را هفته ای یک بار تکرار کنید.

وسمه

گیاه وسمه باعث سیاه شدن موها، از بین بردن موهای سفید به روشی موثر و سریع و افزایش درخشندگی و ظرافت آن بدون آسیب رساندن به مو و بدون هیچ گونه عارضه یا بوی بد می شود زیرا سرشار از مواد مفیدی است که موهای سفید را پنهان می کند. گیاه وسمه مرغوب را خوب آسیاب کنید تا خیلی ریز شود. سپس مقداری از آن را با نصف فنجان ماست مخلوط کنید تا مخلوطی غلیظ و کرم مانند داشته باشید. سپس مخلوط را در سراسر موهای خود پخش کنید و بگذارید دو ساعت بماند. بعد از دو ساعت موها را به خوبی با آب بشویید.

وسمه

پیاز


پیاز به درمان موهای سفید و حفظ رنگ اصلی مو کمک می کند. برای بهره مندی از آن، مراحل زیر را دنبال کنید:
پیاز را در مخلوط کن بریزید و آب آن را بگیرید.
آب آن را به مدت 30 دقیقه روی موها بمالید.
در نهایت موها را خوب بشویید.

جلوگیری از سفید شدن موها


اگر از ظاهر شدن زودهنگام موهای سفید می ترسید، می توانید با اجتناب از دلایل ذکر شده که منجر به سفید شدن موها می شود، از ظاهر شدن آن جلوگیری کنید.

-رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان را دنبال کنید؛ این به این دلیل است که به جلوگیری از سفیدی مو کمک می کند. نمونه هایی از غذاهای غنی از آنتی اکسیدان عبارتند از: سبزیجات و میوه های تازه، ماهی، چای سبز و روغن زیتون.
-از ویتامین ها و مکمل های غذایی استفاده کنید.اگر کمبود نوع خاصی از ویتامین دارید، از آن غافل نشوید، زیرا مصرف ویتامین ها به درمان موهای سفید ناشی از کمبود این ویتامین ها کمک می کند و از بروز بیشتر آنها جلوگیری می کند.
-ترک سیگار به محافظت از بدن در برابر عوارض جانبی ناشی از آن، از جمله از دست دادن رنگدانه فولیکول های مو و در نتیجه ظاهر شدن موهای سفید روی سر کمک می کند.


سوالات متداول


چگونه می توان از سفیدی مو جلوگیری کرد؟
در مواردی سفید شدن مو قابل اصلاح است. زمانی که علت سفیدی موها عوامل محیطی باشد می توان آن غذاهای سالم و مکمل‌های غذایی حاوی ویتامین‌های لازم برای بدن از سفید شدن مو پیشگیری می‌شود.
در مواردی که ظاهر شدن موهای سفید به دلیل افزایش سن یا عوامل ژنتیکی باشد، نمی توان از این امر جلوگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *