مسکن های گیاهی

فهرست مطلب

مسکن ها داروهایی هستند که اکثر افراد هنگام احساس درد به آنها متوسل می شوند. با اینکه پس از مصرف مسکن ها درد در نواحی مختلف بدن ساکت می شود، اما با توجه داشته باشید که استفاده مکرر از انواع مسکن های شیمیایی عوارض جبران ناپذیری را برای بدن به دنبال دارد و ممکن است باعث ایجاد مشکلات گوارشی، درد معده و مقاومت بدن نسبت مسکن های دیگر می شود. بنابراین توصیه می کنیم از مسکن ها به صورت خودسرانه و به مقدار زیاد استفاده نکنید و تا حد ممکن مسکن های گیاهی را جایگزین مسکن های دارویی نمایید.

گیاهان ضد درد که به مسکن های گیاهی معروف است

مسکن های گیاهی انواعی از گیاهان دارویی هستند که خاصیت آرام بخشی و مخدر دارند که باعث تسکین درد می شوند. نکته مثبت این گیاهان در اینجاست که بدون ایجاد عوارض و آسیب به بدن باعث بهبود علائم درد می شود. در ادامه چند نمونه از مسکن های گیاهی و نحوه استفاده از آنها را برای شما شرح می دهیم :

گیاهان ضد درد که به مسکن های گیاهی معروف است

برگ بید

برگ بید حاوی ماده شیمیایی سالیسین است که مشابه ماده اصلی آسپرین است و بنابراین در تسکین سردرد ، کمردرد و به طور کلی درد استخوان ها موثر است.
برگ های بید را می توان به شکل گیاهان خشک خریداری کرد که در آب خود جوشانده و نوشیده می شوند.
اما از برگهای بید نباید بیش از حد استفاده شود تا به بدن آسیب نرساند و فقط برای بزرگسالان توصیه می شود.
اگر به آسپرین حساسیت دارید یا داروهای ضدالتهابی دیگری مصرف می کنید ، از برگ بید نباید استفاده شود تا باعث ایجاد تداخل دارویی و عوارض ناخواسته نشود.

زردچوبه

زردچوبه حاوی کورکومین است که یک آنتی اکسیدان است و بدن را در برابر رادیکال های آزاد که به سلول ها و بافت ها آسیب می رسانند ، محافظت می کند.
زردچوبه همچنین در درمان بسیاری از مشکلات سلامتی مانند: سوء هاضمه ، زخم معده و اختلالات معده استفاده می شود و بنابراین یکی از گروه مسکن های طبیعی است.
توصیه می شود زردچوبه را به غذاهای مختلف اضافه کنید تا طعم مشخصی داشته باشد و به تسکین دردهای مختلف کمک کند.

میخک

میخک می تواند برای درمان بسیاری از مشکلات سلامتی مورد استفاده قرار گیرد ، زیرا حالت تهوع را تسکین می دهد و به درمان سرماخوردگی کمک می کند و همچنین در تسکین سردرد ، آرتروز و دندان درد موثر است.
خواص ضد درد میخک به دلیل ماده فعال موجود در آن ، اوژنول است که یک مسکن طبیعی است.
به عنوان مثال ، مقدار کمی روغن میخک می تواند روی لثه ها گذاشته شود تا موقع مراجعه به پزشک ، دندان درد را به طور موقت تسکین دهد.
مردم از گذشته تا کنون از میخک به عنوان مسکن دندان درد استفاده می کنند، استفاده از عصاره این گیاه به عنوان مسکن سابقه ای دیرینه دارد.
روغن میخک به اندازه ژل بنزوکائین موثر است ، که یک ژل موضعی است که دندانپزشکان اغلب از آن برای کاهش درد آمپول استفاده می کنند.
تحقیقات بیشتری لازم است تا نشان دهد که چگونه میخک می تواند انواع دیگر درد را تسکین دهد.
محققان همچنین بر این باورند که میخک می تواند فعالیت آنتی اکسیدانی ، ضد التهابی ، ضد قارچی و ضد ویروسی داشته باشد.

میخک

زنجبیل

زنجبیل را می توان یکی از چندین مسکن طبیعی دانست ، زیرا خوردن روزانه 2 گرم زنجبیل باعث کاهش درد و التهاب عضلانی ناشی از ورزش و کشش عضلات می شود و همچنین بهبود را تسریع می کند.
توصیه می شود زنجبیل تازه را با افزودن آن به غذاها یا چای به رژیم غذایی اضافه کنید.

رازیانه

رازیانه حاوی ترکیبات گیاهی تسکین دهنده عضلات و ضد اسپاسم است که به تسکین دردهای قاعدگی کمک می کند.بنابراین پزشکان به زنان توصیه می کنند که در طول چرخه قاعدگی خود رازیانه بنوشند ، اما نباید در مصرف آن زیاده روی کنند.

آویشن و مریم گلی

شما می توانید یک نوشیدنی از آویشن و مریم گلی تهیه کنید و بخورید تا علاوه بر تسکین درد ، از شر التهاب نیز خلاص شوید. همچنین دارای چندین مزیت است ، از جمله درمان احتقان بینی مرتبط با سرماخوردگی ، و هنگامی که با عسل شیرین می شود ، اثر مسکن آن بیشتر است.

اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس ممکن است به طور طبیعی به تسکین درد کمک کند. معمولا از روغن اسطوخودوس برای تسکین درد ، کمک به خواب و کاهش اضطراب استفاده می کنند. مطالعات انجام گرفته نشان می دهد که استنشاق روغن اسطوخودوس می تواند درد ناشی از سردردهای میگرنی را تسکین دهد .
برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که روغن اسطوخودوس دارای اثرات ضد درد ، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی در حیوانات است.
روغن اسطوخودوس یکی‌از روغن های ضروری است.
سعی روغن های ضروری را مصرف نکنید ، زیرا ممکن است سمی باشند. در صورت استفاده موضعی از روغن نیز، همیشه آن را در روغن حامل مانند روغن نارگیل رقیق کنید.

اسطوخودوس

رزماری

رزماری یکی دیگر از گیاهان مسکن است و روغن استخراج شده از آن یکی از روغنهای ضروری است که ممکن است درد را تسکین دهد.
برخی از محققان می گویند که رزماری ممکن است به درمان سردرد ، درد ماهیچه و استخوان و تشنج کمک کند. رزماری همچنین ممکن است التهاب را کاهش دهد ، ماهیچه های صاف را شل کرده و حافظه را تقویت کند.
اسانس هایی مانند روغن رزماری را هنگام استفاده، در روغن حامل مانند روغن زیتون رقیق کنید. برای هر اونس روغن حامل از سه تا پنج قطره اسانس استفاده کنید.
این گیاه روی گیرنده های مغز به نام گیرنده های افیونی عمل می کند که با احساس درد درگیر هستند به همین دلیل روغن رزماری می تواند در افرادی که ترک تریاک را تجربه می کنند ، درد را کاهش می دهد.

اکالیپتوس

روغن گیاهی تهیه شده از اکالیپتوس نیز می تواند به تسکین درد کمک کند. این داروی گیاهی که از گیاه اکالیپتوس تهیه می شود ممکن است به کاهش درد ، تورم و التهاب در بدن کمک کند.
طبق مطالعات روغن اکالیپتوس می تواند درد ناشی از اعمال جراحی را نیز به طور چشمگیری تسکین دهد، این افراد می توانند این روغن اسانس را استنشاق کنند.
استفاده غیر اصولی و بیش از حد اکالیپتوس می تواند باعث آسم شود . مهم است که قبل از استفاده موضعی در روغن حامل مانند روغن نارگیل رقیق شود.
همچنین اسانس اکالیپتوس را در منتشر نکنید. اسانس اکالیپتوس در صورت بلعیدن فرد سمی است. قبل از استفاده موضعی مطمئن شوید که پوست شما به اکالیپتوس حساسیت ندارد. در مورد کودکان نیز از این روغن استفاده نکنید.

نعناع

برخی تحقیقات نشان می دهد که گیاه نعناع دارای اثرات ضد التهابی ، ضد میکروبی و تسکین دهنده درد است. ترکیبات فعال موجود در روغن نعناع نیز شامل کارواکرول ، منتول و لیمونن است.
مردم اغلب از اسانس نعناع رقیق شده به عنوان یک درمان موضعی استفاده می کنند ، به این معنی که روغن رقیق شده را به ناحیه ای که احساس درد می کند، می مالند.
بررسی ها نشان می دهد که مردم به طور سنتی از نعناع فلفلی برای تسکین اسپاسم های دردناک و مشکلات مرتبط با آرتریت روماتوئید استفاده می کردند .
محققان همچنین گزارش می دهند که استفاده از روغن نعناع در محل شقیقه ها و پیشانی ممکن است سردرد های ناشی از تنش را تسکین دهد.
از استعمال روغن نعناع بر روی پوست زخمی خودداری کنید. این کار می تواند واکنش های آلرژیک ایجاد کند ، بنابراین قبل از استفاده از روغن نعناع در ناحیه ای دردناک، حتما تست حساسیت انجام دهید. از روغن نعناع برای کودکان استفاده نکنید.

پنجه شیطان

برخی شواهد علمی وجود دارد که نشان می دهد این گیاه آفریقای جنوبی در مدیریت ورم مفاصل و کمردرد موثر است ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. اگر با دوز درمانی مناسب برای کوتاه مدت مصرف شود عوارض جانبی بسیار نادر است ، اما برای زنان باردار و کسانی که سنگ کیسه صفرا یا زخم معده یا روده دارند توصیه نمی شود .

پنجه شیطان

مزایای استفاده از روش های طبیعی

در حالی که بسیاری از مردم از داروهای مسکن مانند استامینوفن یا ایبوپروفن بدون مشکل استفاده می کنند ، برخی افراد ممکن است دچار عوارض جانبی شوند که می توانند از مسکن های طبیعی استفاده کنند. اینها شامل داروهای گیاهی و شیوه های سنتی مانند یوگا و طب سوزنی است.
یک بررسی نشان می دهد که استفاده طولانی مدت از استامینوفن با افزایش خطر حملات قلبی ، خونریزی در سیستم گوارش و اختلال در عملکرد کلیه مرتبط است.
علاوه بر این ، برخی تحقیقات نشان می دهد استفاده طولانی مدت از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن خطر زخم معده ، نارسایی کلیه و سکته مغزی را افزایش می دهد .
برخی از داروهای سنتی مانند یوگا ، ذهن آگاهی و طب سوزنی نیز می توانند علاوه بر تسکین درد ها برای سلامت روان فرد مفید باشند .
داروهای گیاهی می توانند سایر مزایای سلامتی را در کنار اثرات تسکین دهنده درد ، مانند داشتن اثرات آنتی اکسیدانی برای حفظ سلامت بدن ، ارائه دهند.

زمان مراجعه به پزشک

مسکن های طبیعی ممکن است برای همه انواع درد موثر نباشند. وقتی درد شدیدتر باشد ممکن است تسکین ندهند. در این صورت ، فرد می تواند آنها را به سایر روشهای کنترل درد اضافه کند تا اثر را افزایش دهد.
هر کسی که درد شدید و ناگهانی دارد ، از جمله درد مربوط به یک وضعیت سلامتی و حیاتی موجود ، باید با پزشک خود صحبت کند. آنها می توانند راهنمایی کنند که چگونه می توان این امر را مدیریت کرد.
همچنین ، اگر فردی دچار درد شد و علت آن را نداند ، باید به پزشک خود مراجعه کند. آنها شرایطی را که باعث ایجاد درد می شود تشخیص داده و درمان می کنند. تمام درد ها را نمی توان با مسکن های گیاهی درمان کرد و باید علت ایجاد درد را توسط آزمایش های پزشکی تشخیص داد. مسکن های گیاهی تنها برای درد های خفیف و درد هایی که بدون نسخه پزشک از بین می روند، مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *