جینکو بیلوبا

فهرست مطلب

جینکو بیلوبا که با نام های دیگری همچون کهن دار یا گینکو نیز شناخته می شود گیاهی است با نام علمی ginkgo biloba که بومی کشور چین است و نوعی فسیل زنده به حساب می آید، این گیاه که در واقع درختی بسیار بزرگ با برگ های باد بزنی است معمولا در فصل پاییز طلایی و زیبا می شود.

جینکو بیلوبا

درمورد درخت جینکو بیلوبا چه می دانید؟

این درخت که درختی با قدمت هزاران ساله است از جمله گیاهان دارویی و سرشار از فایده به حساب می آید که در طب سنتی چینی جایگاه ویژه ای داشته، اولین استفاده از برگ های این گیاه در سال 1436 برای درمان بیماری های پوست و زخم های سر بوده، در چین از این گیاه برای رفع آسم و سرفه استفاده می کردند و آن را دارویی قابض برای ریه می دانستند که در تصفیه کردن خون، بهبود هاضمه و از بین بردن تب نیز موثر بوده، کرم ها را نابود می کرده و به عنوان آنتی بیوتیک کارایی داشته است.

شرایط رشد درخت کهن دار

این درخت که نوعی گیاه بسیار قدیمی بر روی زمین است معمولا در مناطق معتدل رشد می کند و بخصوص در مناطق معتدل مرطوب رشد خوبی دارد، البته در اقلیم ها و شرایط مختلف نامساعد نیز دوام می آورد، با خاک عمیق، زهکشی مناسب و لومی شنی و حاصلخیز رشد آن مناسب خواهد بود، حداکثر رشد این درخت تا 25 متری و با پهنای هشت متری است، بیشترین دمایی که تحمل می کند ده سانتی گراد است و معمولا از طریق قلمه زیاد می شود.

کدام بخش های درخت گینکو کاربرد دارویی دارد؟

معمولا از بذر ها و برگ های این درخت برای رفع مشکلات و بیماری های مختلف کمک می گیرند، استفاده از بذرهای این گیاه هزاران سال است که در طب چینی رایج است، از برگ های آن نیز معمولا عصاره هایی می سازند که فواید زیادی برای بدن دارد، عصاره برگ گینکو طرفداران زیادی در جهان دارد.

فواید مکمل های گیاهی جینکو بیلوبا

جینکو که گیاهی بسیار مفید برای مغز و اعصاب به حساب می آید تاثیر زیادی در افزایش ایمنی سطح بدن دارد و مصرف آن باعث بهبود کارکرد قلب و عروق می شود، می تواند پوست و مویی سالم تر به شما هدیه دهد و باعث رفع مشکلات جنسی در مردان باشد.

رفع مشکلات مربوط به حافظه

اگر دچار ضعف حافظه هستید می توانید از کهن دار کمک بگیرید، این گیاه طبق تحقیقات و یافته های محققان آلمانی روی افرادی که آلزایمر داشتند آزمایش شد و آن ها 240 میلی گرم از گیاه را هر روز و به مدت شش ماه مصرف کردند، طبق این تحقیقات ثابت شد که جینکو گیاهی است که از زوال عقل پیشگیری می کند و می تواند عملکرد شناختی را بهتر کند.

به کاهش استرس و اضطراب خود کمک کنید

طبق مطالعاتی که در سال 2007 انجام شد و در مجله تحقیقات روان پزشکی چاپ شد مشخص شد که افرادی که از اضطراب عمومی رنج می برند می توانند با مصرف مکمل های جینکو بعد از چهار هفته علائم خود را کمتر کنند، این گیاه که تاثیر زیادی در کاهش استرس دارد می تواند به پایین آوردن گرمای بدن از قسمت بالای بدن به پایین کمک کند.

از شر افسردگی راحت شوید

از جمله موادی که می توانید با آن افسردگی و حس بد را از خود دور کنید عصاره گیاه جینکو است، این گیاه خاصیتی ضد التهابی دارد و می تواند علائم افسردگی را کاهش دهد و باعث حس بهتر در افراد شود، البته برای اثبات تاثیر دقیق این ماده نیاز به آزمایش های انسانی بیشتری هست.

کمک به کاهش علائم اسکیزوفرنی

طبق مطالعاتی که به طور سیستماتیک در سال 2013 صورت گرفته، جینکو می تواند به درمان اختلال اسکیزوفرنی کمک کند و تاثیر زیادی در افزادی که دچار این بیماری هستند و بیماری برایشان به شکل مزمن در آمده دارد، درواقع مصرف داروهای روان پریشی در این افراد واجب شده است، اما باید مراقب بود و تحت نظر پزشک سراغ جینکو رفت تا اختلال دارویی صورت نگیرد.

پوستی سالم تر و زیباتر با جینکو

جینکو گیاهی جوان کننده است که می تواند پیری را از بدن دور کند، عصاره برگ این گیاه دارای کوئرستین و کامفرول است که فلاونوئیدهایی طبیعی هستند و به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند، این مواد همگی تاثیر زیادی در مبارزه با رادیکال های آزاد دارند و می توانند باعث تقویت پوست شوند، تاثیر زیادی در مبارزه با علائم پیری دارند و اگر با چای سبز مصرف شوند می توانند عملکرد و کشش سد پوستی را بهتر کنند.

فواید جینکو برای موها

علاوه بر تاثیری که این گیاه برای پوست دارد استفاده از آن برای تقویت مو نیز رایج است، این گیاه می تواند از ریزش مو جلوگیری کند و باعث پرپشت شدن مو ها شود، علاوه بر این تاثیر زیادی در تقویت رشد مو دارد.

بهبود گردش خون

برای بهبود گردش خون می توانید از گینکو کمک بگیرید، این گیاه وضعیت خون رسانی را بهبود می بخشد و می تواند افرادی را که مبتلا به بیماری رینود هستند تحت حمایت خود در آورد، یعنی در خون رسانی به انگشتان دست و پا موثر باشد، طبق تحقیقات صورت گرفته کسانی که ده هفته از این گیاه استفاده کردند 56 درصد کاهش تعداد حملات را تجربه کردند.

کلیه هایی سالم تر

جینکو خواص آنتی اکسیدانی قابل توجهی دارد که می تواند به بهبود عملکرد کلیه ها کمک کند، این گیاه که روی موش های صحرایی نتیجه بسیار مثبتی نشان داده می تواند در برابر اثرات مواد سمی فلزات سنگین از بدن شما مراقبت کند و تاثیر زیادی در بهبود کارکرد کلیه ها دارد.

تقویت قوای جنسی با جینکو

جینکو گیاهی است که می تواند میل جنسی را در زنان افزایش دهد و باعث بهبود روابط زناشویی شود، طبق تحقیقاتی که ر دانشگاه تگزاس صورت گرفته زنانی که از این گیاه استفاده کرده اند نسبت به زنانی که از دارو نما استفاده کرده اند با افزایش میل جنسی قابل توجهی مواجه شده بودند.

رفع مشکل اختلال نعوذ در مردان

طبق بررسی قدیمی که صورت گرفته محققان معتقدند جینکو گاز نیتریک اکسید را که باعث افزایش جریان خون در آلت تناسلی می شود در این ماده پیدا کرده اند، این اتفاق می تواند به درمان اختلال نعوذ که بخصوص در زمان مصرف داروهای ضد افسردگی پیش می آید کمک کند.

از بین بردن وز وز گوش

طبق مطالعات صورت گرفته جینکو می تواند وز وز گوش را درمان کند، این گیاه که تاثیر زیادی در کاهش علائم دارد می تواند زنگ گوش را رفع کند، هر چند هنوز آزمایش های کافی درمورد تاثیر آن صورت نگرفته است و این تنها یافته ای تجربی است.

تقویت بینایی

برای این که چشمانی سالم تر داشته باشید که باعث بینایی فوق العاده شما شوند می توانید از جینکو استفاده کنید، این گیاه جریان خون را در چشم های شما بهتر می کند و می تواند درمان بالقوه گلوکوم باشد، علاوه بر این طبق مطالعات صورت گرفته در مدرسه بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن عصاره این گیاه می تواند تاثیر بسیار خوبی در تقویت بینایی داشته باشد.

قلبی سالم تر با کهن دار

با مصرف جینکو می توان محافظت از قلب را بیشتر کرد، کهن دار گیاهی است که اتساع عروق را افزایش می دهد و می تواند باعث جریان خونی سالم در بدن شود، معمولا کهن دار باعث افزایش جریان خون می شود و تاثیر زیادی در درمان افرادی که مشکلات قلبی عروقی و ایسکمیک دارند از خود نشان می دهد، علاوه بر این طبق تحقیقات صورت گرفته این عصاره گردش خون عروق کرونر را هم می تواند شفا بخشد و از این جهت برای کسانی که دچار بیماری عروق کرونر هستند مفید است.
این ماده تاثیر زیادی در پیشگیری از سکته قلبی و مغزی دارد و می تواند به درمان کم خونی نیز کمک کند، چربی خون و فشار خون را نیز کاهش می دهد که ارتباط مستقیمی با سلامت قلب دارد.

درمان سردرد

اگر از سردرد رنج می برید یکی از روش های گیاهی درمان آن استفاده از کهن دار است، این گیاه که میگرن را رفع می کند می تواند التهاب را در سر کاهش دهد و باعث کمک به انجام کارهای روزانه شود، در طب سنتی چینی استفاده از این گیاه به عنوان داروی ضد سردرد بسیار رایج است.

التهاب را دفع کنید

برای از بین بردن التهاب که به دلایل بسیار متنوعی در بدن ایجاد می شود و می تواند اعضای مختلفی را درگیر کند می توانید سراغ جینکو بروید، این گیاه سرشار از مواد مغذی است و می تواند اکسیژن رسانی به اعضای بدن را افزایش دهد، علاوه بر این تاثیر زیادی در کنترل جریان خون دارد و می تواند التهاب را در کمر، زانو و مغز رفع کند.

کاهش مشکلات پیشاقاعدگی

سندرم پیشاقاعدگی که به آن pms نیز می گویند مشکلی است که زنان را قبل از عادت ماهانه درگیر می کند و التهاب بدن را افزایش می دهد، زنان می توانند با کمک گیاه جینکو اسپاسم های عضلانی را کاهش دهند و حتی مشکلات خلق و خو را تحت کنترل خود در آورند تا این دوران را راحت تر از سر بگذرانند.

خواص جینکو برای دستگاه تنفسی

جینکو عصاره ای دارد که می تواند التهاب های بدن را کاهش دهد و این برای دستگاه تنفسی و التهاب های آن اهمیت زیادی دارد، می تواند از بیماری های مربوط به تنفس مانند آسم، انسداد ریه و بیماری هایی از این قبیل پیشگیری کند و طبق تحقیقات دانشگاه جیلین التهاب مجاری تنفسی را رفع کند، جینکو تاثیر زیادی در درمان بیماران تنفسی دارد.

کمک به کاهش وزن

طبق مطالعات صورت گرفته برگ های جینکو پارامتر های چربی خون را بهتر می کنند و می توانند به درمان دیس لیپدمی (مقدار غیر طبیعی لیپیدها در خون) کمک کنند، علاوه بر این عصاره این گیاه می تواند استرس اکسیداتیو را (در موش های آزمایشگاهی) کاهش دهد و اثرات ضد چاقی در بافت چربی سفید داشته باشد، به طور کلی برای کاهش وزن مصرف عصاره جینکو می تواند موثر باشد، این ماده که روی موش های آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار گرفته توانسته در پیشگیری و درمان اختلال سیگنالینگ انسولین ناشی از چاقی کمک کننده باشد، این گیاه مقاومت به انسولین را بیشتر می کند و می تواند از افزایش وزن پیشگیری کند، این ماده برای افراد مختلف موثر است و می توان از آن برای درمان جایگزین بالقوه برای افزایش وزن که به دلیل یائسگی است موثر باشد.

روش های مصرف جینکو

این گیاه معمولا به شکل های مختلفی در بازار وجود دارد و هر کس متناسب با سلیقه خود می تواند از آن استفاده کند، برای مثال این گیاه به شکل برگ خشک یا چای، عصاره مایع، کپسول و قرص در بازار موجود است و می توان از آن استفاده کرد.

روش های مصرف جینکو

درست کردن چای کهن دار

چای جینکو از چای های محبوب و قدیمی است که بیش از دو هزار سال است که در چین مصرف می شود، این چای سرشار از ویتامین آ، ث، نیاسین، سدیم، فسفر، مس و پتاسیم است، می تواند با ترکیبات فنلی، فلاونوئیدها، تپنوئید و مواد ارگانیک دیگر سلامتی بدن را افزایش دهد و از آن در برابر بیماری های مختلف مراقبت کند.

عصاره جینکو

عصاره برگ های جینکو در واقع از عصاره هایی با فعالیت بیولوژیکی وسیع به حساب می آید که می تواند عروق را باز کند و باعث بهبود فعالیت گردش خون در بدن شود، این عصاره خون رسانی به مغز و اندام های دیگر را بیشتر می کند و می تواند حافظه را تقویت کند، علاوه بر این از آن برای رفع زنگ گوش، لنگی متناوب، سرگیجه مزمن، نارسایی های جنسی، درد معده، بیماری های پوستی، رفع لخته های عروق و اختلالات مختلف مربوط به قلب و اعصاب استفاده می کنند.

دوز مصرفی جینکو بیلوبا

برای مصرف این ماده باید دوز مصرفی را مورد توجه قرار داد، زیرا مصرف بیش از حد آن می تواند خطراتی جدی در پی داشته باشد، برای بزرگسالان این دوز از 60 تا 240 میلی گرم در روز توصیه شده و نباید بیش از 6 ماه به طور مداوم مصرف شود، البته بسته به فرمولاسین خاص استفاده شده در دارو می توان از دوزهای متفاوتی استفاده کرد، در زمان شروع مصرف بهتر است از دوز کمتر شروع کنید و اگر از بیماری خاصی رنج می برید در مورد دوز مصرفی با پزشک خود مشورت کنید.

کینگو دقیق چه اثر دارویی برای بدن دارد؟

این ماده می تواند مکانیسم های اثر گوناگون بودن فعالیت فارماکولوژیکی مانند آزاد شدن NO/EDRF و PGI2 و فعالیت ضد اکسیدان اثر آنتاگونیستی PAF و افزایش آزاد شدن واسطه های شیمیایی و وقفه جذب آمین های بیوژنیک را موجب شود، علاوه بر این می تواند فلاونوئیدها مسئول فعالیت ضد اکسیدانی گیاه هستند که یکی از مکانیسم های عمده فعالیت های فارماکولوژیکی عصاره را به وجود می آورد.

عوارض و موارد منع مصرف

مصرف بیش از حد این گیاه می تواند باعث ایجاد اسهال، سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ، بی قراری، سردرد، معده درد و یا عوارض مختلف دیگری مانند حساسیت در برخی از افراد شود، جینکو نباید بیش از شش ماه به طور مداوم مصرف شود، این ماده برای افرادی که بیماری های خاصی دارند یا از داروهای خاصی استفاده می کنند حتما باید زیر نظر پزشک تجویز شود.
خون ریزی و کبود شدن نیز از عوارض دیگر مصرف جینکو است که البته با مصرف متعادل آن می توان از ابتلا به مشکلات پیشگیری کرد، توجه کنید که دانه های خام یا بوداده جینکو را به هیچ وجه نباید مصرف کرد زیرا باعث ایجاد سم در بدن می شوند، عصاره برگ جینکو ممکن است علاوه بر کبودی و خون ریزی می تواند باعث آریتمی نیز بشود.
مصرف عصاره برگ جینکو به صورت خوراکی البته در کوتاه مدت خطر خاصی ندارد، می توان آن را همراه با جنیسینگ آمریکایی به کودکان داد، البته توجه کنید که کودکان نباید دانه جینکو را بخورند، زیرا مصرف دانه های تازه باعث تشنج و مرگ کودک می شود.
جینکو در کند کردن لخته شدن خون تاثیر دارد و این خون ریزی اضافه را در زمان عمل جراحی بیشتر می کند، بعد از عمل جراحی نیز می تواند مشکل آفرین باشد، به همین جهت بهتر است افرادی که عمل جراحی دارند دو هفته قبل و بعد از عمل سراغ این گیاه نروند.
افرادی که به پیچک سمی، بلوط سمی، سماق سمی، پوست انبه یا روغن بلادر آلرژی دارند بهتر است در مصرف جینکو دقت داشته باشند زیرا می تواند برایشان حساسیت زا باشد، اگر به گیاهانی که دارای آلکیل فنل هستند حساسیت دارید یا از داروهای خاصی استفاده می کنید بهتر است به طور کلی از این گیاه اجتناب کنید، علاوه بر این افرادی که صرع دارند یا دچار تشنج می شوند نیز باید توجه کنند که جینکو مقدار زیادی جینکوتوکسین دارد که باعث تشنج می شود، جینکوتوکسین در دانه های جینکو و تا حدی در برگ های آن وجود دارد.
افرادی که کمبود آنزیم گلوکز-6- فسفات دهیدروژناز در آن ها مشاهده شده نیز بهتر است از جینکو فاصله بگیرند زیرا این گیاه می تواند باعث کم خونی شدید در این افراد بشود، افرادی که قصد باردار شدن دارند نیز قبل از مصرف بهتر است با پزشک خود مشورت کنند.
طبق تحقیقات صورت گرفته مصرف این گیاه در جونده ها باعث افزایش خطر مبتلا شدن به سرطان کبد و تیروئید شده است، توجه کنید که مصرف متعادل گیاه اهمیت بسیاری برای بدن دارد.

عوارض و موارد منع مصرف

تداخل دارویی

این گیاه می تواند با داروهای مختلفی باعث ایجاد تداخل دارویی شود، برای مثال مصرف آن با داروهای ضد افسردگی، ضد اضطراب، داروهای دیابت، فشارخون، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، ضد ویروس ها، ضد تشنج ها و رقیق کننده های خون مانند وارفارین یا آسپرین توصیه نمی شود.

چرا جینکو باعث تداخل دارویی می شود؟

علاوه بر اینکه این گیاه به دلیل داشتن خواصی که ممکن است دارو نیز به همان دلیل مصرف شود می تواند باعث تشدید آن خاصیت شوند و هر چه تشدید صورت گیرد می تواند سلامتی را به خطر اندازد، علاوه بر این جینکو پروتئین تولید شده توسط روده را محدود می کند و این می تواند جذب دارو را تحت تاثیر قرار دهد و سطح خونی داروها را افزایش دهد.

داروهایی که مصرف آن ها با جینکو به هیچ عنوان توصیه نمی شود:

افاویرنز (Efavirenz) با نام تجاری (Sustiva)
افاویرنز نام دارویی است که برای درمان عفونت HIV استفاده می شود و مصرف آن همراه با گیاه یا عصاره جینکو تاثیرش را کم می کند.

نیفدیپین را با جینکو مصرف نکنید

مصرف نیفدیپین با جینکو باعث می شود تا سطح نیفدیپین در بدن بیشتر شود، این اتفاق عوارض جانبی نیفدیپین را در پی خواهد داشت که از آن جمله می توان به سردرد، سرگیجه و گر گرفتگی اشاره کرد.

ایبوپروفن باعث کند شدن لخته خون می شود

ایبوپروفن نیز مانند جینکو لخته شدن خون را کند می کند و اگر همراه با هم استفاده شوند این اتفاق تشدید پیدا می کند که احتمال کبود شدن و خون ریزی را بیشتر می کند.

داروی تالینولل (Talinolol)

اگر چند بار در روز از عصاره جینکو استفاده کنید مقدار تالینولل کم می شود و باعث ایجاد عوارض مختلف در بدن می شود، البته اگر از کینگو به اندازه یک دوز استفاده کنید سطح تالینولل تحت تاثیر زیادی قرار نمی گیرد.

وارفارین (کومادین) با جینکو

وارفارین باعث می شود که لخته شدن خون به کندی صورت گیرد، این درمورد جینکو نیز وجود دارد و همین باعث می شود که مصرف آن ها همزمان باعث کبودی و خون ریزی جدی شود، شاید اگر دوز وارفارین کمتر باشد مشکلی ایجاد نشود اما با این حال قبل از مصرف باید با پزشک مشورت کرد.

کینگو را با داروهای ضد انعقاد و ضد پلاکت مصرف نکنید

داروی کینگو لخته شدن خون را کاهش می دهد و می تواند لخته شدن خون را کند کند، علاوه بر این باعث خون ریزی و کبود شدن خواهد شد، بهتر است این گیاه را با داروهایی که مربوط به خون هستند مصرف نکنید.

تاثیر کینگو در مصرف ریسپریدون (ریسپردال)

سرعت تجزیه ریسپریدون در کبد با مصرف جینکو کاهش پیدا می کند و این می تواند باعث شود که احتمال بروز عوارض جانبی ریسپریدون مانند خواب آلودگی، سرگیجه یا خشکی دهان بیشتر شود.

امپرازول (Prilosec)

جینکو سرعت تجزیه امرپرازول را در کبد بیشتر می کند و می تواند باعث کاهش عملکرد امپرازول در بدن شود، بهتر است در مصرف آن احتیاط کرده و با پزشک مشورت کنید.

داروهای دیابت

جینکو تاثیر مستقیمی در افزایش سطح قند خون دارد و مصرف آن همراه با داروی دیابت باعث کاهش اثر دارو می شود، اگر می خواهید از این گیاه استفاده کنید بهتر است قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید و در زمان مصرف قندخون خود را به دقت کنترل کنید.

آتورواستاتین (لیپیتور) و مصرف آن با جینکو بیلوبا

جینکو اثرات مربوط به داروی آتورواستاتین را کاهش می دهد و این می تواند مشکل آفرین باشد، هرچند باعث کاهش اثرات آتورواستاتین بر سطح کلسترول نمی شود.

زاناکس یا آلپرازولام

داروی دیگری که مصرف آن با جینکو مناسب نیست آلپرازولام است، این دارو که برای کاهش علائم اضطراب استفاده می شود با مصرف جینکو تاثیر کمتری خواهد داشت.

جینکو با ترازودون مشکل آفرین می شود

از داروهای مهم دیگری که با جینکو نباید مصرف کرد ترازودون است، زیرا جینکو اثر این دارو را بسیار افزایش می دهد و می تواند باعث ایجاد عوارض بسیار جدی در مغز شود.

تداخل با داروی ضد افسردگی

کینگو با داروهایی مانند فلوکستین (پروزاک، Sarafem) و ایمی پرامین (با نام تجاری Tofranil) تداخل دارویی دارد و باعث کاهش اثر آن ها می شود.

سیمواستاتین (Zocor)

مصرف جینکو با سیمواستاتین باعث می شود که اثر دارو کم شود، این اتفاق ظاهرا تاثیری در کار سیمواستاتین در سطح کلسترول خون ندارد.

داروهای تغییر یافته در کبد

از داروهای دیگری که بهتر است همراه با جینکو مصرف نکنید بعضی از داروهای تغییر کننده در کبد هستند که تجزیه می شوند، جینکو سرعت تجزیه شدن این داروها در کبد را تحت تاثیر خود قرار می دهد و می تواند باعث ایجاد عوارض مختلف در بدن شود، از جمله این داروها می توان به سوبستراهای سیتوکروم P450 1A2 (CYP1A2) و سوبستراهای سیتوکروم P450 2C19 (CYP2C19) و سوبستراهای سیتوکروم P450 2C9 (CYP2C9) و سوبستراهای سیتوکروم P450 3A4 (CYP3A4) اشاره کرد.

داروهایی که آستانه تشنج را کاهش می دهند

جینکو باعث می شود که خطر تشنج در برخی از افراد بیشتر شود، این ماده که تاثیر داروهای کاهنده امکان تشنج را کاهش می دهد و مصرف آن همزمان با این داروها خطرناک است.

جینکو را با داروی ضد تشنج مصرف نکنید

توجه کنید که علاوه بر عدم مصرف داروی جینکو با داروی کاهنده آستانه تشنج آن را با داروی تشنج نیز نباید مصرف کرد، مقدار زیاد جینکوتوکسین باعث تشنج می شود و مصرف این گیاه تاثیر داروی ضد تشنج را از بین برده باعث تشنج خواهد شد.

داروهایی که به وسیله پمپ در سلول حرکت می کنند (سوبستراهای P-Glycoprotein)

جینکو باعث می شود که نحوه عملکرد پمپ ها و میزان ماندگاری آن ها در بدن دچار تغییر شود، درواقع داروهایی که با پمپ به داخل بدن و خارج سلول منتقل می شوند مد نظر هستند، گاهی این مسئله می تواند اثرات و عوارض جانبی دارو را دچار تحول کند.

درخت کینگو را چگونه تکثیر می کنند؟

برای تکثیر این گیاه می توان از چند روش استفاده کرد، برای مثال استفاده از روش بذر پاشی، پیوند و قلمه رایج است، اگر بخواهند از طریق بذر گیاه را رشد دهند معمولا بذر را در خاک سبک شنی، در شاسی سرد در پاییز و زمستان این کار را انجام می دهند، روش دیگر بیشتر کردن گیاه با پیوند و کوپیوند است، در روش قلمه زدن استفاده از هورمون IBA و سیستم مه پاشی، ریشه زایی را تسهیل می کند، از ریزازدیادی نیز برای بیشتر کردن کهن دار استفاده می کنند.

روش ازدیاد بذر کهن دار

بیشترین تولید بذر جینکو در چین اتفاق می افتد که در آن جا نهالستان ها، آبیاری زیاد، کوددهی، سر زنی، حلقه برداری، هرس، جوان کردن دوباره درختان قدیمی، گرده افشانی مصنوعی، پیوند شاخه های گل دهنده نر روی درخت ماده باعث بیشتر شدن بذر دهی آن ها می شود.

روش ازدیاد برگ کهن دار

اگر منظور از پرورش گیاه استفاده از برگ باشد در این صورت می توان با روش های مختلف تولید برگ را افزایش داد، این گیاه به طور اختصاصی برای تولید برگ از سال 1980 کشت می شود، نهالستان های این گیاه ابتدا در فرانسه شکل گرفتند و و بعد در سومتر، جنوب کارولینا کشت وسیع تر آن انجام شد، در سومتر 25000 درخت در هر هکتار وجود دارد و فاصله آن ها از هم 40 سانتی متر است، در ردیف هایی به فاصله یک متر، برای 400 هکتار نهالستان در سومتر این مقدار به ده میلیون درخت در هر هکتار می رسد، از سال 1990 پرورش دهندگان چینی بیشتر شدند و وسعت کشت آن در چین به 5000 هکتار رسید.

سوالات رایج:

میزان مجاز مصرف جینکو چقدر است؟

این گیاه برای مصرف محدودیت زیادی ندارد اما معمولا مقدار آن بین 30 تا 500 میلی گرم و تا هشت هفته است، البته بسته به افرادی که بیماری یا مشکلات خاصی دارند ممکن است تجویز دکتر متفاوت باشد.

آیا زنان باردار یا شیرده می توانند از جینکو استفاده کنند؟

مصرف این ماده برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *