فراسیون سفید

فهرست مطلب

 فراسیون سفید( Marrubium vulgare) گیاهی بوته ای و پر برگ با پرز های خاکستری است. تمام قسمت های هوایی این گیاه استفاده دارویی و درمانی دارند. در طب سنتی نسخه های مختلفی از فراسیون برای رفع برخی از بیماری ها وجود دارد. از جمله کاربرد های اصلی این گیاه کمک به درمان و رفع ناباروری به ویژه در خانم ها می باشد.

فراسیون سفید

فراسیون سفید چیست؟

گیاهی با برگ های پهن و پوشیده از پرز که علاوه بر فراسیون با نام های متعددی همچون شنار، گندنای کوهی، علقما، شافار، شویر، صوف الارض، فراسیم و… نیز شناخته می شود. این گیاه علفی ارتفاعی بین 30 تا 80 سانتی متر دارد. این گیاه طبع گرم و خشک دارد و بسیار معطر است، طعم آن تلخ و تند می باشد . البته معمولا از فراسیون به صورت خشک شده استفاده می کنند که در این صورت تقریبا بدون بو می باشد. فراسیون یک پاک کننده طبیعی و قوی است که به پاکسازی بدن به خصوص دستگاه تناسلی کمک می کند. در ادامه با فواید این گیاه ارزشمند آشنا خواهیم شد.

فواید فراسیون سفید

فراسیون سفید فواید دارویی زیادی دارد. از تمام قسمت های این گیاه اعم از برگ ها، سرشاخه ها، ساقه و سایر قسمت های هوایی آن برای مصارف مختلف درمانی می توان استفاده کرد. برخی از فواید این گیاه عبارتند از:

فراسیون سفید برای نازایی

ناباروری به ویژه در بانوان امروزه به راحتی قابل درمان است. افزایش تنش های محیطی و قرار گرفتن در برابر عوامل آسیب زای متعدد همچون زندگی ماشینی و تغذیه نامناسب، زمینه ساز بروز مشکلات بسیاری در قدرت باروری افراد شده و اکثر خانم ها و آقایان از آن رنج می برند. استفاده از گیاهان دارویی در کنار درمان های تجویزی پزشک می تواند مسیر درمان را برای این گروه از افراد هموار کند. افنان سر از جمله این گیاهان است. استفاده از دمنوش فراسیون سفید می توان با ایجاد تعادل هورمونی و پاکسازی فضای رحم از انواع عفونت ها و عوامل بیماری زا زمینه را برای بارداری فراهم کند. علت اصلی بروز بسیاری از مشکلات ناباروری به عدم تعادل هورمون های جنسی در بدن برمی گردد.

گیاه افنان سر برای تخمدان پلی کیستیک

تخمدان پلی کیستیک مشکلی است که اغلب خانم ها با آن درگیر هستند. در این بیماری فرآیند تخمک گذاری به درستی طی نمی شود و تخمدان فرد به دلیل عدم تخمک گذاری با کیست های ریز متعدد پر می گردد. علت اصلی این مشکل مشخص نیست اما می توان با ایجاد تعادل در هورمون های جنسی باعث بهبود شرایط جسمی فرد و قدرت باروری او شد. اگر هورمون ها در تعادل و هماهنگی درست با یکدیگر باشند روند تخمک گذاری به درسای طی شده و فرد می تواند ماهانه تخمک سالمی داشته باشد. طبق تحقیقات انجام شده یکی از عوامل فوق العاده موثر در بهبود تخمدان پلی کیستیک اصلاح تغذیه و استفاده از مواد غذایی مفید است. دمنوش های گیاهی نیز می توانند در این زمینه موثر باشد، دمنوش فراسیون سفید به عنوان یک دمنوش گیاهی باعث تنظیم سطح هورمون های استروژن و پروژسترون در بدن شده و سلامت تخمدان ها را ارتقا می دهد، این دمنوش گیاهی باعث درمان تنبلی تخمدان نیز می شود. تنبلی تخمدان آور درمان نشود زمینه ساز بروز تخمدان پلی کیستیک خواهد شد.

خاصیت آنتی اکسیدانی

عدم تعادل در فرآیندهای هموستاتیک بین اکسیدان ها و آنتی اکسیدان ها در بدن که توسط رادیکال های آزاد ایجاد می شود، منجر به استرس اکسیداتیو می شود. استرس اکسیداتیو عامل اصلی پیری و طیف گسترده ای از بیماری های انسانی مانند سرطان ها، دیابت، اختلالات نورودژنراتیو، آرتریت روماتوئید و غیره در نظر گرفته می شود. فراسیون سفید با داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی به طور ویژه از فعالیت رادیکال های آزاد در بدن جلوگیری می کند و به عبارتی خاصیت ضد سرطانی دارد.

خاصیت آنتی اکسیدانی

ضد التهاب

التهاب در بدن همیشه مشکل ساز است و عامل اصلی بسیاری از بیماری های صعب العلاج در بدن است. مشکلاتی مثل درد های مفصلی و سرطان های مختلف معمولا در اثر التهاب ایجاد می شوند. استفاده از مواد ضد التهاب مانند دمنوش گیاه افنان سر می تواند در این باره بسیار کمک کننده باشد و از بروز التهاب در بدن جلوگیری کند.

سایر فواید گیاه گندنای کوهی

-دمنوش این گیاه برای درمان آب مروارید و بیماری های چشم مفید است.
-از دم کرده فراسیون سفید برای رفع مشکلات کبدی استفاده می شود، زیرا خاصیت پاک کنندگی و سم زدایی دارد.
-به صورت موضعی از کن نای کوهی می توان برای زخم ها و درمان آسیب های پوستی استفاده کرد.
-فراسیون در طب عامیانه به طور گسترده برای برطرف کردن مشکلات گوارشی استفاده می شود.
-این گیاه در درمان اختلالات تنفسی و درمان سرفه نقش موثری دارد.
-فراسیون سفید کاهنده فشار خون است و برای سلامتی قلب و عروق بسیار مفید است.
-دمنوش گیاهی افنان سر برای افراد دیابتی می تواند مفید باشد چون در کاهش قند خون موثر است.
-فراسیون به دلیل خاصیت سم زدایی که دارد می تواند زردی و یرقان را از بین ببرد.

عوارض و هشدار های استفاده از افنان سر

گیاه افنان سر علیرغم تمام فوایدی که دارد در صورت مصرف نادرست می تواند آسیب زا باشد. مصرف این گیاه اگر از حد معمول بیشتر باشد باعث تحریک کلیه و مثانه می شود چون خاصیت ادرارآور دارد و حتی باعث دیده شدن خون در ادرار می گردد.
مصرف این گیاه به دلیل قاعده آور بودن در خانم های باردار و شیرده به هیچ وجه توصیه نمی شود. چون با تحریک رحم باعث سقط جنین می گردد.
فراسیون در برخی افراد می تواند باعث افزایش یا کاهش ضربان قلب شود. بنابراین کسانی که دچار مشکلات قلبی و عروقی هستند بدون مشورت پزشک از مصرف این ماده خودداری نمایند.

سوالات متداول

فراسیون سفید را چگونه می توان استفاده کرد؟
برگ های این گیاه و سرشاخه های آن معمولا به صورت خشک شده و در بسته بندی های مختلف به فروش می رسد که اغلب برای تهیه دمنوش گیاهی از آن استفاده می کنند. البته مکمل های تهیه شده از افنان سر نیز در بازار موجود است که نباید بدون مشورت پزشک مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *