آشنایی با گیاه کما

فهرست مطلب

کما نام محلی گیاه آنغوزه است که سرشار از فواید مختلف است و طرفداران زیادی دارد و با نام های دیگری مانند هینگ، ویه، بی وزا، اشتلغاز، اشترغاز و از این قبیل نیز شناخته می شود که همگی گونه های مختلفی از یک گیاه هستند و شباهت زیادی با هم دارند‌.

کما (گیاه آنغوزه)

درمورد گیاه کما

این گیاه کما علفی چند ساله است که ریشه ای کمی کلفت و گوشتی دارد، برگ هایش بریده و غباری هستند و ساقه ای گوشتی دارد، تا دو متر می تواند رشد کند و گل هایش زرد و چتر مانند در آخر ساقه هستند، این گیاه در سال های ابتدایی رشدش برگ های گسترده از روی زمین دارد و در مراتع به آن ها کماه و انگزاکماه می گویند، میوه آن دو تخم با رنگ قهوه ای تیره و سیاه دارد، بیضی کمی پهن و بسیار بد بو است، با تیغ زدن یا قطع کردن ریشه یا قسمت پایین ساقه و یقه گیاه در پایان بهار شیره بد بویی در اواسط تابستان بیرون می آید که در کنار هوا کم کم سفت می شود و همان انغوزه مورد مصرف ما را می سازد.

خاستگاه

گیاه کما در زمین های خشک و آهکی پهنای گرم آسیا می روید و بومی استپ های ایران و افغانستان است، می توانید آن را در شهرستان کوهسرخ خراسان رضوی در روستای دهمیان بلوچستان و باختری مختلف جنوب ایران مثل راور، سرچهان، کرمان، آباده و نائین ببینید.

درمورد گیاه کما

گونه گیاهی کما در گونه های مختلفی در طبیعت وجود دارد که نوعی از آن ها را می توان در بلندی های سرشیو، سقط کردستان، بلندی اورامانات، کوه های بی برسن و پوکیده، کردستان و کهگیلویه و لرستان پیدا کرد که سبزه های آن ها برای اسب و گاو بعنوان علوفه ای خوب مصرف می شوند، این گیاه در این مناطق با نام محلی کما و ویه شناخته می شود.

فواید گیاه کما

خواص گیاه کما برای مغز

این گیاه می تواند از مغز مراقبت کند و تاثیر زیادی در افزایش سلامتی مغز دارد، علاوه بر این اثراتی محافظتی برای عصب ها دارد و از شما در برابر آلزایمر و از دست دادن حافظه مراقبت می کند.

فواید کما

مفید برای دستگاه گوارشی

این گیاه تاثیر زیادی در پیشگیری از سوهاضمه دارد، می تواند روند هضم غذا را بهتر کند و طبق مطالعاتی که در طول سی روز بر روی ۴۳ فرد بزرگسال صورت گرفته توانسته سوهاضمه متوسط تا شدید این افراد را تا حد زیادی با مصرف روزانه دو کپسول ۲۵۰ میلی گرمی کاهش دهد، علاوه بر این نفخ را نیز برطرف کرده و هضم را با کیفیت تر کرده است که علت اصلی آن افزایش فعالیت آنزیم های گوارشی است، ترشح این آنزیم ها در کارکرد صفرا و کبد نیز موثر بوده است.

کاهش قند خون

طبق مطالعات انجام شده بر روی موش ها گیاه کما می تواند سطح قند خون ناشتا را کم کند، البته باید در مصرف آن اعتدال را رعایت کرد و افراد مبتلا به دیابت باید با پزشک درمورد مصرف آن مشورت کنند.

سندروم روده تحریک پذیر را کنترل کنید

برای درمان این بیماری مشکل ساز که به آن IBS نیز می گویند و به نوعی بیماری مزمنی به حساب می آید و باعث درد و ناراحتی شکم و نفخ و گاز و البته یبوست یا اسهال یا هر دو می شود می توانید از گیاه کما و فواید آن در کارکرد بهتر گوارش کمک بگیرید، این خاصیت گیاه کما در مطالعاتی بر روی بزرگسالان مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر مورد بررسی قرار گرفته است، طبق این مطالعه که در طول دو هفته انجام شد بعد از مصرف مکمل های این ماده اتفاق خاصی نیفتاد و باید منتظر نتایج دقیق تر و بهتری ماند.

کاهش مشکل فشار خون

برای کاهش فشار خون می توان به گیاه کما اعتماد کرد، این صمغ می تواند عروق خونی را شل کند و باعث کم شدن فشار خون شود، علاوه بر این افرادی که افت فشار خون دارند یا از داروی فشارخون استفاده می کنند قبل از مصرف ماده باید با پزشک مشورت کنند و مراقب باشند تا دچار افت شدید فشار خون نشوند، البته تحقیقات بیشتری برای این گیاه لازم است و هنوز تحقیقات تنها بر روی حیوانات بوده.

تقویت سیستم ایمنی بدن

این ماده طبیعی می تواند با آنتی اکسیدان های سرشاری که دارد باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود، علاوه بر این گیاه کما رادیکال های آزاد را دفع می کند و می تواند از بدن در برابر التهاب مزمن، بیماری قلبی، سرطان و دیابت نوع ۲ مراقبت کند، صمغ آنغوزه دارای ترکیبات فنولی مختلف مانند تانن ها و فلاونوئیدهاست که با خاصیت آنتی اکسیدانی قوی ای که دارند باعث بهبود عملکرد بدن می شوند، طبق مطالعات صورت گرفته فعالیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی صمغ این گیاه تاثیر زیادی در افزایش توجهات محققان به آن داشته و البته هنوز تحقیقات بیشتری لازم است.

خاصیت ضد میکروبی گیاه

این گیاه با باکتری ها و قارچ ها مبارزه می کند، طبق مطالعات انجام شده آنقوزه ممکن است دارای اثرات ضد باکتری و ضد قارچ و ضد میکروب باشد که تاثیر زیادی در رفع بیماری های مربوط به این میکروب ها دارد، گونه های مختلف باکتری استرپتوکوک اثرات محافظتی دارد.

صمغی ضد سرطان

صمغ گیاه کما صمغی سرشار از خواص آنتی اکسیدانی است که ضد سرطانی موثر نیز شناخته می شود، این گیاه از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند و تاثیر آن بخصوص بر روی سلول های سرطانی خاصی مانند سینه و کبد دیده شده است.

صمغی ضد سرطان

مفید برای دستگاه تنفسی

گیاه کما می تواند روی عضلات صاف مجاری هوایی اثراتی آرامش بخش داشته باشد و باعث بهبود عملکرد تنفس شود،این برای افراد مبتلا به آسم تاثیر بسزایی دارد و مشکلات آنها را کمتر می کند، البته بهتر است این افراد قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنند.

فواید دیگر

کاهش حمله های هیستری
تقویت بینایی
خاصیت آنتی بیوتیکی
درمان کزاز
رفع مشکل یرقان
درمان عفونت های قارچی معده
کاهش درد گوش

روش های مصرف

این گیاه را به شکل های خوراکی، تنتور و بخور استفاده می کنند، صمغ پودر شده آن ۰.۳ تا ۱ گرم در ۳ نوبت و به صورت تنتور نیز ۲ تا ۴ لیتر در روز، و شکل خوراکی آن تکه های ۰.۲ گرمی به اندازه ۲ تا ۴ دانه در روز بهتر است مصرف شود.

عوارض و موارد منع مصرف

این گیاه دارای کومارین هایی است که باعث تداخل با داروهای ضد انعقاد می شود، علاوه بر این طبق گزارشات مصرف ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم از آن در افرادی که مشکلات عصبی دارند باعث تشنج شده است، این گیاه برای دوران شیردهی و برای کودکان خوب نیست و زنان باردار نیز بهتر است تحت نظر پزشک از آن استفاده کنند، به طور کلی زیاده روی در مصرف آن به هیچ وجه توصیه نشده است زیرا می تواند باعث گاز، اسهال، اضطراب، سردرد و تورم دهان شود، افرادی که از داروی فشار خون یا رقیق کننده خون استفاده می کنند بهتر است از آن استفاده نکنند، بیمارانی که صرع یا بیماری های سیستم عصبی مرکزی دارند توجه کنند که مصرف آن برای شما ممنوع است.
آنغوزه در صورت داشتن عفونت گوارشی یا بیماری های دیگر مربوط با گوارش نیز مضر است و ممکن است باعث افزایش احتمال خون ریزی قبل و بعد از جراحی شود، دو هفته قبل از عمل جراحی باید از مصرف آن خودداری کنید.

سوالات رایج

طبع کما چیست؟

این گیاه طبعی گرم و خشک دارد

آیا می توان این صمغ را به طور محلول مصرف کرد؟

می توانید این صمغ را به شکل محلول در آب، عسل، فلفل و روغن زیتون استفاده کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *