بلاگ

درمان گیاهی خارپاشنه

فهرست مطلب

خارپاشنه از عوامل ناراحت کننده ایست که برای خیلی از افراد پیش می آید و باعث سخت شدن راه رفتن و درد شدید می شود، برای درمان گیاهی خارپاشنه پیشنهادهای مختلفی وجود دارد، درمان های ورزشی و چیزهایی که باید رعایت شوند هم اهمیت دارند، به بررسی علل و عوامل خارپاشنه، چیستی و نکات مختلف مربوط به آن می پردازیم و روش ها خانگی و گیاهی موثر برای بهبود آن را معرفی می کنیم.

خارپاشنه چیست؟

خار پاشنه نوعی زایده استخوانی است که در پاشنه پا به وجود می آید و باعث ناراحتی و درد در کف پا می شود، در واقع نشت کلسیم در استخوان باعث این اتفاق می شود و به طور مستقیم توسط فشار عضلات و رباط ها در مدت زمانی طولانی ایجاد می شود، این بیماری با گذشت زمان بیشتر می شود و حتی می تواند تا حدود دو سانتی متر رشد کند.

خارپاشنه چیست

علائم خارپاشنه چیست؟

خارپاشنه در بسیاری از موارد علامتی ندارد ولی گاهی با درد متناوب و مزمنی همراه است، تقریبا نود درصد از افراد مبتلا به خارپاشنه را می توان با روشی غیر از عمل جراحی درمان کرد اما اگر خارپاشنه درمان نشود و درد آن کمتر نشود نیاز به عمل جراحی دارد.
بسیاری از افراد علائم این بیماری را صبح هنگام بیدار شدن و پا روی زمین گذاشتن بیشتر حس می کنند، در طول روز این درد کمتر می شود و شب افزایش پیدا می کند و احساس درد بلافاصله بعد از نشستن های طولانی مدت بیشتر ظاهر می شود، این درد شبیه فرو رفتن چاقو یا سنجاق است.

علت ایجاد خارپاشنه چیست؟

وقتی رسوبات کلسیم بدن در طول مدتی چند ماهه پایین استخوان جمع شود تبدیل به خارپاشنه می شود، خارپاشنه معمولا به دلیل کشیدگی عضلات و رباط های پا، کشش پلانتار فاسیا و تکرار پاره شدن غشای پاشنه استخوانی اتفاق می افتد، طبق تحقیقات انجام شده از هر چهار نفر یک نفر دچار خارپاشنه می شود.

خارپاشنه در چه کسانی شایع تر است؟

خارپاشنه در افرادی که دچار اضافه وزن هستند و در میان ورزشکارانی که مدام می دوند شایع تر است، خار پاشنه در زنان و مردان مسن تر بیشتر اتفاق می افتد، تمرین های شدید وزرشی مانند دویدن و پریدن می تواند باعث فرسودگی پاشنه و قوس کف پا شود، پاهای صاف هم عامل دیگری در افزایش احتمال ابتلا به خارپاشنه است یعنی شکل پا اهمیت دارد و در صورت عدم انعطاف پذیری تاندون آچیلی پا بدتر می شود.
کفش نامناسب عامل دیگری است که باعث این بیماری می شود، کفش های بدون پاشنه یا پاشنه بلند و نازک باعث این بیماری می شوند، راه رفتن نادرست هم در خارپاشنه تاثیر دارد و باعث فشار زیاد روی استخوان پاشنه، رباط ها و اعصاب نزدیک پاشنه ی پا می شود.
اگر روی سطوح سخت فعالیت های راه رفتن، دویدن یا پریدن به طور مکرر انجام شود باعث فرسودگی پاشنه پا می شود، آسیب و ضربه به پاشنه پا و پارگی غشایی که آن را می پوشاند عامل دیگری در ایجاد خار پاشنه است، جنسیت هم عامل موثری است زیرا زنان بیشتر از مردان دچار این بیماری می شوند.

بیماری هایی که باعث خارپاشنه می شوند:

برخی بیماری ها مانند آرتریت واکنشی یا سندرم رایتر، روماتیسم ستون فقرات، بیماری هیپر استوز اسکلتی ایدیوپاتیک منتشر و پلانتار فاشیاتیس باعث ایجاد خارپاشنه می شوند.

تشخیص وجود خارپاشنه

خارپاشنه با چشم غیر مسلح دیده نمی شود و متخصص و جراح ارتوپدی نیاز به عکس برداری و تصویر برداری ایکس ری دارد، پزشک قبل از انجام آزمایش ها با معاینه علائم قرمزی یا التهاب را بررسی می کند.

جراحی خارپاشنه

بیش از 90 درصد افراد به جراحی نیاز ندارند اما درصد کمی از افراد که بعد از 9 تا 12 ماه درمان نشدند ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند، برای جراحی چند روش وجود دارد که انتشار پلانتار فاسیا و از بین بردن خار از این روش هاست، بعد از جراحی توصیه می شود استراحت کنید و از یخ کمپرس استفاده کنید، ارتفاع پاشنه پا و وزن اهمیت دارند، برخی از افراد بعد از جراحی مجبورند از باند، اسپلینت، کست، کفش جراحی، ارمرکها یا کاسه استفاده کنند.
عوارضی که بعد از جراحی ممکن است پیش بیایند درد عصب، درد پاشنه عادی، بی حسی، عفونت و زخم است، علاوه بر این خطر بی ثباتی، گرفتگی عضلات پا، شکستگی استرس و تاندونیت وجود دارد.

جراحی خارپاشنه

چگونه از ایجاد خارپاشنه جلوگیری کنیم؟

کفش مناسبی بپوشید، به قلب دوم خود یعنی پاهایتان اهمیت دهید و با کفش مناسب به کل بدنتان کمک کنید، کفش مناسب نه تنها از ایجاد خارپاشنه جلوگیری می کند که از بسیاری آسیب های دیگر هم جلوگیری می کند، کفش های کاملا تخت با با پاشنه ای بسیار بلند مناسب نیستند، متناسب با فعالیتتان هم باید مدل کفشتان عوض شود، مثلا برای ورزش بهتر است کفش مخصوص ورزشی بپوشید.
قبل از انجام تمرین های ورزشی بدن را گرم کنید و تمرینات کششی را به درستی انجام دهید، کاهش وزن هم اثری موثر در افراد دارای اضافه وزن دارد.

درمان گیاهی خارپاشنه یا پلانتار فاسیا

در این متن تلاش بر این است تا حد مقدور گیاهانی که در درمان این بیماری موثر است معرفی شود امیدواریم تا پایان این متن ما را همراهی نمایید، مواد گیاهی موثر در درمان گیاهی خارپاشنه عبارتند از:

سرکه سیب

حوله ای را به سرکه سیب آغشته کنید و آن را داخل کفش خود بگذارید این حوله را در طول روز مرطوب نگه دارید، یک هفته بعد خارپاشنه از بین می رود، روش دیگر این است که نصف فنجان سرکه سیب را در تابه ای گرم کنید و بعد به آب گرم اضافه کنید، پاهایتان را به مدت پنج تا ده دقیقه در آن قرار دهید و به اندازه یک تا دو هفته روزی دو بار این کار را انجام دهید.
نوشیدن ترکیب سرکه سیب با عسل و آب هم می تواند موثر باشد، این کار را هم روزی دو بار و برای یک تا دو هفته انجام دهید.

یونجه برای درمان گیاهی خارپاشنه

برای درمان گیاهی خارپاشنه یک قاشق چای خوری بذر یونجه را به نصف لیوان آب جوش اضافه کنید و بعد از حدود نیم ساعت جوشیدن از صافی عبور داده و به محلول به دست آمده کمی عسل بزنید، نوشیدن دمنوش حاصل سه یا چهار بار در روز توصیه می شود، یونجه باعث کاهش درد و التهاب می شود.

روغن نارگیل مناسب برای درمان گیاهی خارپاشنه

پایتان را با روغن نارگیل ماساژ دهید و چند ساعت بگذارید بماند تا دردتان کمتر شود، هر شب قبل از خواب این کار را انجام دهید تا هنگام صبح احساس ناراحتی نکنید، علاوه بر این می توانید یک قاشق غذا خوری از روغن نارگیل را هنگام صبح بخورید.

روغن نارگیل مناسب برای درمان گیاهی خارپاشنه

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی ماده ای فوق العاده است که علاوه بر شکل خوراکی آن می توان به طور موضعی هم برای درمان استفاده کرد، اسن خواص بیشتر به دلیل دانه های گوجه است، کمی آب گوجه را در محل درد ماساژ دهید و منتظر کاهش درد بمانید این کار را در طول دو هفته و دو تا سه بار در روز انجام دهید.

روغن دانه کتان برای درمان گیاهی خارپاشنه

یک چهارم لیوان از روغن بذر کتان را گرم کرده و پارچه ای را به آن آغشته کنید، این پارچه را روی پای آسیب دیده بگذارید و با نایلون بپوشانید روی این پوشش پدی گرم بگذارید و چند ساعت بدون حرکت بمانید، از این روش یک بار در روز می توانید استفاده کنید و تا زمانی که درد به وجود نیامده این کار را انجام ندهید.

کاکتوس و درمان گیاهی خارپاشنه

برای درمان گیاهی خارپاشنه، نوعی کاکتوس که همه با نام  زبان مادر شوهر می شناسند و معروف است برای خارپاشنه مفید است، اگر کاکتوس را تکه تکه کرده و روی محل درد قرار دهید به کاهش درد کمک می کند و اگر با روغن زیتون همراه شود تاثیر بهتری خواهد داشت.

کاکتوس و درمان گیاهی خارپاشنه

درمان گیاهی خارپاشنه با استفاده از زردچوبه

یک قاشق چای خوری از پودر زردچوبه را با فنجانی شیر مخلوط کنید و روی حرارت کم بگذارید، این ترکیب را دو بار در روز بنوشید تا بهبودی سریع را تجربه کنید، می توانید در کنار آن از پانصد تا هزار میلی گرم کوکومین سه بار در روز و برای شش هفته استفاده کنید ولی حتما قبل از شروع این کار با پزشکتان مشورت کنید، استفاده از پودر زردچوبه با روشهای ذکر شده برای درمان گیاهی خارپاشنه مفید است.

بابونه و درمان گیاهی خارپاشنه

پاشویه‌ی بابونه برای درمان دردهای خارپاشنه مفید است، بابونه را بجوشانید و با یک قاشق غذا خوری نمک و یک استکان سرکه ترکیب کنید سپس دوباره پنج دقیقه بجوشانید و بعد از ولرم شدن و صاف کردن به عنوان پاشویه استفاده کنید، پانزده دقیقه برای این کار کافی است.

نمک اپسوم یا سولفات

برای تسکین درد خارپاشنه و از بین بردن التهاب دو تا سه قاشق غذاخوری نمک اپسوم را در یک وان آب گرم بریزید و پایتان را به مدت ده تا پانزده دقیقه در آن قرار دهید بهتر است در این هنگام پای خود را ماساژ دهید و در نهایت پاهایتان را شسته و کمی مرطوب کننده به آن ها بزنید.

یخ

اگر بطری آب یخ زده ای را به مدت ده تا پانزده دقیقه زیر پایتان بگذارید احساس درد شدید بعد از فعالیت سنگین را به سرعت کم کرده و از بین می برد، یخ را مستقیما روی پوستتان نزنید این کار باعث یخ زدگی می شود.

درمان گیاهی خارپاشنه و جوش شیرین

در روش اول می توانید یک قاشق چای خوری جوش شیرین و دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را با لیوانی آب گرم ترکیب کنید و یک بار در روز بنوشید تا PH بدنتان متعادل شود، این کار را تا دو هفته ادامه دهید، روش دیگر برای درمان گیاهی خارپاشنه این است که نصف قاشق چای خوری جوش شیرین را با کمی آب ترکیب کنید و خمیر به دست آمده را روی پاشنه بگذارید و با باند گاز استریل ببندید، این روش را دو بار در روز می توانید انجام دهید.

بوراکس

برای درمان خارپاشنه بوراکس موثر است زیرا سطح هورمون ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن برای سلامت استخوان ها را حفظ می کند، کافی است نصف قاشق چای خوری از بوراکس را با 4 فنجان آب سرد و کلر شده مخلوط کنید و پای خود را در این محلول بگذارید، حدود نیم ساعت قبل از خواب به مدت دو هفته می توانید این کار را ادامه دهید.

سنگ پا

به مدت پنج تا ده دقیقه پا را در آب گرم قرار دهید تا نرم شود و سپس سنگ پا را روی ناحیه ای که درد می کند بکشید، تکرار این کار به بهتر شدن پا کمک می کند.

ورزش های توصیه شده برای خارپاشنه

توپ و ورزش: توپ کوچکی را زیر پای خود نگه داشته و عقب و جلو ببرید به شکل رول کردن، این کار باعث ماساژ پا می شود و برای پلنتار فاسیتیس هم مفید است برای پایان دادن به این تمرین توپ را فشار بدهید و آن را با نوک انگشتان خود به پاشنه برسانید.

ورزش های توصیه شده برای خارپاشنه

رول بطری آب

بطری آب یخ زده را زیر پایتان عقب و جلو کرده و مانند مورد قبل که درمورد توپ بود رول کنید، برای این کار روی بطری حوله بگیذارید و به مدت پنج دقیقه روزی سه بار آن را انجام دهید.

حوله ورزشی

تمرینی ساده که در آن حوله ای را بر زمین پهن کرده و سعی می کنند حوله را با استفاه از انگشتان پا نزدیک تر کنند.

ورزش کمربند

در این روش نه تنها مشکل خار پاشنه که بسیار از مشکلات دیگر در پا حل می شوند، برای انجام آن روی زمین نشسته و کمر را صاف می کنند سپس پاها را مقابل خود قرار داده و یک طرف کمربند را در انتهای پا گذاشته و طرف دیگر را با دست به سمت خود می کشند در حالی که کمربند را با پا همزمان در جهت عکس فشار می دهند، این کار به مدت 25 ثانیه انجام می شود و 25 بار تکرار می شود، دو تا سه بار در روز می توانید این تمرین را انجام دهید.

تمرین ساق پا

دستان خود را روی دیوار یا میز بگذارید و روی یک پا درحالی که پای دیگر را می کشید به جلو خم شوید مثل حرکت دادن میز، این موقعیت را برای ده تا پانزده ثانیه نگه دارید، علاوه برا فواید این تمرین برای خارپاشنه در کشش عضلات ساق پا هم موثر است.

بعضی دیگر از درمان های خارپاشنه

از سایر راهکارهای موثر برای درمان خارپاشنه میتوان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

سونوگرافی کرایول (سنگ شکن)

این روش که بسیار هم کارآمد است ترکیبی از انرژی الکترومغناطیسی و سرما درمانی برای تسکین درد است، این دستگاه مانند عصا عمل می کند و از طریق پا و مچ پا حرکت داده می شود.

تزریق کورتون

تزریق کورتیکواستروئید باعث کاهش دردهای خارپاشنه می شود، این ماده یک نوع استروئید است که عملکرد هورمون ها را شبیه سازی می کند و به طور طبیعی باعث کاهش درد می شود، البته تزریق این ماده احتمال پارگی تاندون را افزایش می دهد.

تزریق ازون

گاز اوزون ماده ای موثر در درمان خارپاشنه است که به بیماران تزریق می شود و التهاب را هم کم می کند.

نکات مهم دیگر درمورد خارپاشنه

تمرینات کششی، استفاده از کفش مناسب، درمان فیزیوتراپی، استفاده از وسایل طبی، بستن ماهیچه ها و تاندون های تنش دار از نکاتی هستند که باید به آن ها توجه کنید.

سوالات متداول

آیا طب سوزنی برای خارپاشنه موثر است؟

طب سوزنی درد و التهاب را از بین می برد و استفاده از آن با روش های تن و تانگ با شیوه های چینی باعث درمان و کاهش درد خارپاشنه می شود.

خارپاشنه چه زمانی نگران کننده است؟

اگر خارپاشنه بیش از یک سال با درمان های عادی درمان نشود و باعث دردهای شدیدتر و التهاب شود نگران کننده است و شاید به جراحی نیاز داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من