خربق سفید

فهرست مطلب

خربق سفید که با نام های ساقه زیرزمینی، چوبلمه، یقله ارماه، وارتروم، البوم، سانیکو، البورببان یا بیخ گیاهی نیز شناخته می شود، نام گیاهی است که به آن خربق ابیض هم می گویند و با نام علمی Veratrum Album شناخته می‌شود، این گیاه که تاثیر زیادی در افزایش سلامتی دستگاه تنفسی دارد می تواند از سرماخوردگی پیشگیری کند و اسپاسم های عضلانی را کاهش دهد، در ادامه به بررسی دقیق تر فواید این گیاه و ویژگی های خاصش می پردازیم.

خربق سفید

درمورد خود گیاه خربق سفید

خربق ابیض نوعی گیاه علفی است که می تواند تا یک متر هم رشد کند، ساقه برگ‌های آن شبیه برگ بارهنگ است و رنگ سبزی دارد که بیضی و بزرگ هستند، علاوه بر این برگ ها نوک تیز، بی دندانه با برگ های موازی، بدون دم برگ و چسبیده به ساقه هستند.
ساقه های زیر زمینی این گیاه قسمتی هستند که مورد استفاده قرار می گیرند و در بازار وجود دارند، این ساقه ها کلفت هستند اما سبک و خاکستری با مغز سفید.
بطور کلی خربق سفید چند ساله است، جای زخم عمیق زیادی دارد و ریشه های فرعی اش ریزوم خزنده فیبری و ساقه تو خالی دارند، میوه های این گیاه کپسولی و دارای سه حجره و دانه های مسطح است.

گل خربق ابیض

گل های این گیاه رنگ سفیدی دارند که به سبز نیز مایل است، این گل ها در دوران تابستان از کنار برگ‌ها بیرون می‌آیند و می توانند کاربرد تزئینی هم داشته باشند.

خاستگاه و نحوه کشت:

این گیاه که بیشتر در کوه‌های اروپای مرکزی یافت می شود معمولا قطعاتی از آن از سوئیس آورده می‌شود و در بازار به فروش می رود، تکثیر این گیاه با کشت بذر و یا قطعاتی از ساقه اش اتفاق می افتد.

گرد خربق ابیض چطور به دست می آید؟

ساقه این گیاه را خرد می کنند و در دمای 40 درجه خشک می کنند، بعد از خشک شدن آن را نرم ساییده و از الک ابریشمی سرپوش دار داروسازی رد می کنند، برای مصرف آن باید به یک تا چهار دسی گرم در ۲۴ ساعت قناعت کنید، توجه کنید که مصرف گرد آن به تنهایی زیاد معمول نیست.

ترکیباتی که در خربق ابیض وجود دارند:

از نظر ترکیبات می توان گفت در این گیاه شش آلکالوئید وجود دارد که همگی در کاهش فشارخون تاثیر دارند، اگر بخواهیم اسامی این مواد را نام ببریم می توانیم به وراترین، ژرمرین، پروتووراترین، جروین، روبی جروین و پزودوجرین اشاره کنیم، در ساقه این گیاه به طور کلی یک تا بیست و پنج صدم آلکالوئید وجود دارد و علاوه بر این ها حضور وراترامین نیز اهمیت دارد که گلیکوزید تلخی است، قند و اسیدهای آلی و مواد دیگر نیز در این گیاه وجود دارد.

فواید ساقه زیرزمینی

خربق گیاهی سرشار از فواید است که باعث بیشتر شدن اهمیت آن در طب سنتی شده، این گیاه می تواند به رفع مشکلات سردمزاجی کمک کند و تاثیر زیادی در بهبود عملکرد دستگاه گوارش دارد، علاوه بر این قاعده آور است، قلب را تقویت می کند و می تواند رطوبت اضافی بدن را دفع کند.

فواید ساقه زیرزمینی

عطسه آور و تخلیه کننده

خربق ابیض می تواند به تخلیه کردن بدن و از بین بردن عطسه و قی آوردن کمک کند، البته این در برخی مواقع می تواند از عوارض گیاه به حساب بیاید، اما به هر حال قبل از اینکه سمت آن بروید باید از این موضوع اطلاع داشته باشید، اگر از بیماری خاصی رنج می برید یا به گیاهان و مواد خاصی حساسیت دارید بدون مشورت پزشک داروی گیاهی مصرف نکنید.

فواید خربق ابیض برای دستگاه تنفسی

می توان از این گیاه به صورت سیگارت برای درمان آسم و سرفه استفاده کرد، این گیاه تاثیر زیادی در درمان سرماخوردگی و مشکلات مربوط به اسپاسم و درد در دوران سرماخوردگی دارد، همانطور که اشاره شد عطسه آور هم هست و به خالی کردن سینه از مواد گوناگون کمک می کند.

رفع مشکلات سرد مزاجی

درمان فلج، رفع سرسام، درمان صرع بلغمی و از بین بردن بیماری های مختلف سرد دماغی از جمله خواص خربق ابیض است که می تواند در کاهش درد مفاصل، خرد کردن سنگ مثانه و مشکلات دیگر نیز کمک کننده باشد.

خربق ابیض قاعده آور است

از جمله ویژگی های این گیاه این است که می تواند به افرادی که عادت ماهانه آن ها به تاخیر افتاده کمک کند تا عادت ماهانه شوند، البته اگر از بیماری خاص زنان رنج می برید بهتر است قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

بهترین داروی سرماخوردگی

به طور کلی مصرف خربق تاثیر زیادی در رفع مشکلات سرماخوردگی دارد و می تواند به نرم کردن سینه و درمان برونشیت کمک کند که این به دلیل داشتن خاصیت موسیلاژ آن است، خربق ابیض به عنوان دارویی مناسب برای درمان سرفه نیز شناخته می شود و می تواند اسپاسم را کاهش دهد.

مسهل بلغم

در طب سنتی معتقدند که خربق می تواند مسهل بلغم باشد، صفرای غلیظ را کاهش دهد و اخلاط لزج را از بین ببرد، علاوه بر این تاثیر زیادی باز کردن انسداد و گرفتگی مجاری و پاک کردن معده دارد.

از بین بردن اسپاسم

برای از بین بردن اسپاسم های عضلانی و کاهش مشکلات عصبی مربوط به عضلات و یا حتی رفع قولنج های معده می توانید از خربق ابیض کمک بگیرید، این گیاه حالتی منبسط کننده دارد و مشکلات شما را کاهش می دهد.

رفع مشکلات پوستی با ساقه زیر زمینی

اگر از مشکلات پوستی خاصی مانند جرب، برص یا لکه های سفید پوستی رنج می برید می توانید گرد این گیاه را با سرکه ترکیب کنید و روی پوست خود اعمال کنید، این کار باعث مراقبت از پوست می شود اما قطعا باید زیر نظر پزشک صورت گیرد.

گیاهی حشره کش

خربق ابیض گیاهی است که از آن به عنوان حشره کش و از بین برنده کرم نیز استفاده می شود، البته این کاربرد در کشور کره و چین بیشتر دیده می شود، بهتر است قبل از استفاده از آن در محیط با باغبان یا فرد متخصصی مشورت کنید تا دچار مشکل نشوید.

فواید دیگر خربق ابیض:

درمان بواسیر
تقویت بینایی
درمان کهیر
باز کردن عروق خونی

فواید دیگر خربق ابیض

عوارض و موارد منع مصرف

در مصرف این گیاه باید مراقب بود، شیاف آن مهبل خطرناک است و عوارض زیادی در پی دارد، افرادی که بیماری های خاصی دارند بهتر است سراغ آن نروند، مصرف این گیاه به صورت ناشتا و بعد از غذا به هیچ عنوان توصیه نمی شود، مصرف بیش از حد آن نیز می تواند باعث ایجاد تشنج و حتی خفگی و مرگ شود.
خربق دارای ماده ای به نام وارترین و سایر آلکالوئیدها است که سم مهلکی به حساب می آیند، همین ماده باعث می شود که در مصرف گیاه توجه داشته باشید و زیاده روی نکنید، آلکالوئید مسهل و قی آور است و مصرف آن تنها باید زیر نظر پزشک صورت گیرد.
مصرف این گیاه برای قلب زیاد مناسب نیست، می تواند باعث ابتلا به دیفتری شود، عطش و افسردگی را به همراه دارد و می تواند باعث تشنج شود.

تنطور خربق سفید چطور به دست می‌آید؟

ساقه زیرزمینی خربق ابیض نیم کوب را به اندازه یک واحد برداشته و با الکل ۸۰ درجه ۵ واحد، مدت ده روز در الکل خیس کرده گاهی هم بزنید و با فشار از پارچه گذرانده با کاغذ صاف کنید، این تنطور قی آور و مسهل است اما مصرف آن حتما باید زیر نظر پزشک صورت گیرد، معمولا ده تا سی قطره از آن در ۲۴ ساعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درمورد پماد ساقه زیرزمینی چه می‌دانید؟

برای درست کردن پماد این گیاه، ۲۰ گرم گرد ریشه را با ۸۰ گرم پیه ذوب شده ترکیب کنید و دو گرم اسانس لیمو به آن اضافه کرده برای دفع چربی پوست استفاده کنید، سعی کنید برای این منظور آن را به مدت دو هفته و مرتب روی پوست اعمال کنید.

خربق سیاه چیست؟

خربق سیاه نام گیاهی است که شباهت زیادی با خربق سفید دارد اما از نام آن پیداست که رنگش سیاه است، این گیاه مسهل صفراوی است که می تواند بلغم را جذب کند، مخاط بافت های عمیق بدن را جذب کند و به درمان سرماخوردگی هم کمک کنند، خواص درمانی آن برای رفع سرماخوردگی بیشتر از خربق سفید است و می توان گفت واکنش های مختلفی که در نوع سفید این گیاه می بینیم در نوع سیاه با سرعت بیشتری اتفاق می افتند.

سوالات رایج

طبع ساقه زیرزمینی چیست؟

این گیاه طبعی گرم و خشک دارد.

آیا زنان باردار یا شیرده می توانند از خربق ابیض استفاده کنند؟

مصرف این گیاه برای زنان باردار یا شیرده مجاز نیست، بخصوص زنان باردار که امکان سقط جنین در آن ها بالاست.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *