تریفالا Triphala

فهرست مطلب

تریفالا چیست؟

تریفالا Triphala از زمان های قدیم در طب سنتی آیورودا به عنوان یک درمان چند منظوره برای علائم مختلف از بیماری های معده گرفته تا خرابی دندان استفاده می شده است. همچنین اعتقاد بر این است که باعث افزایش طول عمر و سلامت کلی بدن می شود.
این یک پودر ترکیبی می باشد. یعنی از مخلوط چند گیاه بدست می آید.
در طب سنتی شرقی ( آیورودا ) پزشکان بر این باور هستند که ترکیب مواد گیاهی دارویی تاثیر چندین برابری از مصرف محصول به صورت تکی دارد.
Triphala مخلوطی از میوه های خشک شده سه گیاه دارویی مختص و بومی هند است که در ذیل به آنها می پردازیم:

تریفالا چیست

1. آملا (Emblica officinalis)

آملا که در اکثرا نقاط جهان با نام انگور فرنگی هندی خرید و فروش میشود، یکی از کهن ترین میوه های خوراکی هند می باشد.
انگور فرنگی هندی میوه خوراکی یک درخت کوچک است که در سراسر هند رشد می کند. میوه این درخت از گونه توت ها می باشد. توت ها دارای طعم ترش، تند و بافت فیبری هستند.
آملا در طب سنتی هند اکثرا برای درمان بیماری هایی مانند یبوست و پیشگیری از سرطان استفاده می شود.
انگور فرنگی هندی بسیار مغذی و منبع غنی از ویتامین C، اسیدهای آمینه و مواد معدنی است.
در آزمایشات علمی مشاهده شد که انگور فرنگی هندی از رشد سلول های سرطانی دهانه رحم و تخمدان جلوگیری می کند.

آملا (Emblica officinalis)

2. بیب هیتاکی یا ترمینالیا ( Bibhitaki) – Terminalia bellirica)‌)

ترمینالیا درخت بزرگی است که اکثرا در جنوب شرقی آسیا یافت میشود.
این دارو در طب آیورودا به عنوان “Bibhitaki” شناخته می شود، نوعی از طب سنتی که میوه را به عنوان دارو و درمان بیماریهای شایع مانند عفونت های باکتریایی و ویروسی بکار می برند..
بیب هیتاکی منبع عظیم تانن، اسید الاژیک، گالیک اسید، لیگنان و فلاون می باشد، همچنین داری ترکیبات گیاه مفید می باشد.
در یک آزمایش علمی، 500 میلی گرم ترمینالیا مقدار اسید اوریک را در بیماران مبتلا به نقرس که نوعی التهاب در نتیجه تجمع اسید می باشد، کاهش داد.
بیب هیتاکی برای درمان دیابت و اختلال در تنظیم قند خون توسط طب آیورودا توصیه میشود.این میوه شامل اسید گالیک و اسید الاژیک است، دو ماده شیمیایی شیمیایی که تاثیرات مثبتی بر سطح قند خون، حساسیت به انسولین و وزن بدن دارند.
این مواد در ترشح انسولین از لوزالمعده بسیار موثر بوده و در مطالعات حیوانی قند خون بالا را کاهش داده و مقاومت به انسولین را بهبود می بخشد.

بیب هیتاکی یا ترمینالیا ( Bibhitaki) - Terminalia bellirica)‌)

3.هاریتاکی (Terminalia chebula)

Terminalia chebula یک درخت دارویی است که در اکثر نقاط خاورمیانه، هند، چین و تایلند می روید.
این گیاه در طب آیورودا به نام “Haritaki” شناخته می شود. اصلی ترین و مهم ترین جز مصرفی این گیاه میوه سبز و کوچک آن می باشد.
این گیاه در آیورودا آنچنان دارای خواص زیادی می باشد که از آن به عنوان پادشاه دارو ها نام برده میشود.
از دوران باستان به عنوان دارو برای درمان بسیاری از بیماریهای قلبی، آسم، زخمها و ناراحتیهای معده استفاده می شده است.
هاریتاکی حاوی مواد شیمیایی گیاهی مانند ترپن ها، پلی فنول ها، آنتوسیانین ها و فلاونوئیدها است که همه آنها دارای تاثیرات مثبت برای سلامتی کلی فرد می باشد.
مطالعات نشان داده است که هاریتاکی دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی است. علاوه بر این، هاریتاکی در طب آیورودا برای درمان مشکلات گوارشی نیز استفاده می شود.

هاریتاکی (Terminalia chebula)

آیا می توان با خوردن مجزای سه میوه تشکیل دهنده تریفالا به همان مزایا برسید؟

از لحاظ نظری، خوردن میوه ها می تواند مزایای مشابه تری فالا را نیز به همراه داشته باشد. مشکل این است که میوه ها تازه به ندرت در مناطق غیر بومی پیدا می شوند. بیشتر آنها به صورت خشک، پودر شده یا به صورت مکمل یافت میشوند.
انواع و مصارف میوه ها نیز طبق سنت آیورودا می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، میلوبالان بلریک اغلب برای درمان علائم گوارشی با دوغ مخلوط می شود. به طور مشابه، میروبالان سیاه کشت شده در بخش غربی و مرکزی هند توسط پزشکان بر سایر انواع منطقه ترجیح داده می شود.

مزایای احتمالی Triphala برای سلامتی

Triphala به عنوان درمانی برای تعدادی از بیماری های شایع و راه پیشگیری از بیماری های مزمن معرفی می شود.

درمان بسیار طبیعی برای دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 یک بیماری مزمن شایع است که باعث می شود سطح قند خون فرد بالا رفته و بالا بماند. وقتی سطح قند خون به طور مداوم بالا باشد، این امر مانع جذب و استفاده موثر سلول ها از قند برای انرژی می شود.
برخی تحقیقات نشان می دهد که تریفالا به کاهش قند و کلسترول خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند.
انگور فرنگی هندی، یکی از ترکیبات تری فالا است، همچنین دارای پتانسیل ضد دیابت است. مطالعات نشان می دهد که فعالیت آنتی اکسیدانی آن در کاهش قند خون و رفع آسیب های عصبی ناشی از دیابت نقش دارد. با این حال، شواهد بالینی در انسان مقدماتی و محدود است.
بیب هیتاکی، یکی از مواد تشکیل دهنده تری فالا، همچنین ممکن است دارای پتانسیل ضد دیابت باشد. این گیاه غنی از اسید گالیک است، یک فیتوشیمیایی است که تحقیقات نشان می دهد ممکن است مقاومت به انسولین را بهبود بخشد و به سلول ها در جذب قند خون کمک کند. فرد مبتلا به دیابت باید قبل از استفاده از تری فالا از ارائه دهنده خدمات درمانی خود سوال کند. همچنین ، آنها نباید هیچ گونه درمانی را بدون تأیید پزشک متوقف کنند.

خواص ضد التهابی

تری فالا حاوی تعدادی آنتی اکسیدان است که مسئولیت محافظتی را در بدن ایفا میکنند. این آنتی اکسیدان ها شامل ویتامین C، فلاونوئیدها، پلی فنول ها، تانن ها و ساپونین ها به همراه سایر ترکیبات گیاهی مفید می باشند.
این ترکیبات در مبارزه با استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد، که مولکول هایی هستند که می توانند به سلول ها آسیب برسانند و در بیماری های مزمن موثر باشند، کمک می کند.
طی یک پژوهش علمی ثابت شد که رژیم های غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها خطر بیماری های قلبی، سرطان های خاص، دیابت و پیری زودرس را کاهش می دهد. علاوه بر این، در مطالعات روی حیوانات، مشاهده شد که التهاب و آسیب ناشی از آرتریت را می توان با تری فالا کاهش داد.
مطالعات نشان داده اند که مکمل آنتی اکسیدان ها ممکن است دارای مزایایی نیز باشد، محافظت در برابر بیماری های قلبی، بهبود عملکرد ورزشی و کاهش التهاب از آن مزایا می باشند.

خواص ضد التهابی

التیام پوست

برخی از افراد از این ترکیب به صورت موضعی استفاده می کنند. خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی آن ممکن است به درمان برخی مشکلات پوستی کمک کند.
یک مطالعه نشان داده است که تریفالا به محافظت از سلول های پوست کمک می کند. یافته ها نشان می دهد که ممکن است به بازسازی پروتئین پوست و حفظ رطوبت در پوست، علاوه بر مبارزه با التهاب و آسیب اکسیداتیو کمک کند.
محققان پس از یک بررسی به این نتیجه رسیدند که تری فالا ممکن است به افزایش کلاژن سازی و کاهش باکتری های روی پوست کمک کند، به این معنی که ممکن است در بهبود زخم ها مفید باشد.

مبارزه با سرطان با کمک تری فالا

در تعدادی از آزمایشات روی حیوانات اطلاعاتی بدست آمد که نشان میدهد تریفالا در برابر بعضی از سرطان ها بدن را مقاوم میکند.
برای نمونه، نشان داده شده است که از رشد لنفوم و همچنین سرطان معده و لوزالمعده در موش جلوگیری می کند.
این داروی گیاهی همچنین در یک آزمایش دیگری نشان داد که در لوله آزمایش باعث از بین رفتن سلول های سرطانی روده و پروستات می شود.
محققان پیشنهاد کرده اند که سطوح بالای آنتی اکسیدان های قوی تریفالا مانند گالیک اسید و پلی فنول ها می توانند منبع اصلی خواص ضد سرطان آن باشند.
گرچه این نتایج امیدوار کننده است، اما مطالعات انسانی در مورد خواص احتمالی مبارزه با سرطان برای ارزیابی ایمنی و اثربخشی مورد نیاز است.

سلامت دستگاه گوارش

سلامت دستگاه گوارش ممکن است پس از مصرف تری فالا بهبود یابد.
برخی شواهد نشان می دهد که تری فالا به بهبود پرستالیز یا حرکت روده ها برای حذف مواد زائد کمک می کند. به این ترتیب، ممکن است به درمان یبوست نیز مفید باشد. محققان پس از مطالعه ای روی موش ها نتیجه گرفتند که تریفالا “تأثیر مثبت قابل توجهی” بر یبوست دارد.
بر اساس برخی تحقیقات، تری فالا می تواند از رشد باکتری های مضر در روده جلوگیری کند. همچنین ممکن است از رشد باکتری های مفید حمایت کند. تعادل باکتری ها می تواند در بهبود سلامت کلی روده موثر باشد.
بررسی دیگری نشان می دهد که تری فالا می تواند به درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS) کمک کند. نویسندگان اظهار می کنند که مصرف تری فالا با یا بدون پروبیوتیک ها می تواند یک افزودنی مفید برای درمان IBS باشد.

سلامت دستگاه گوارش

تریفالا جهت افزایش سلامت دهان و دندان

تری فالا ممکن است به افزایش سلامت دهان و دندان کمک کند.
برخی تحقیقات نشان می دهد که شستشوی دهان با تری فالا می تواند به مشکلات بهداشت دهان و دندان نظیر موارد زیر موثر باشد:
التهاب لثه
پلاک
زخم ها
عفونت های قارچی
یک آزمایش بالینی نشان داد که دهانشویه تری فالا به اندازه دهانشویه کلرهگزیدین در جلوگیری از ایجاد پلاک و التهاب لثهموثر است. دندانپزشکان دهانشویه کلرهگزیدین را برای از بین بردن میکروب های دهان تجویز می کنند.
محققانپس از آزمایش دیگری به نتایج مشابهی رسیده اند و بیان می کنند که دهانشویه تری فالا می تواند یک درمان بالقوه برای التهاب لثه محسوب شود.
مروری بر مطالعات نیز گزارش می دهد که تری فالا به طور قابل توجهی در مدیریت عوارض مرتبط با التهاب لثه مثر است.
تری فالا همچنین ممکن است رشد قارچ در دهان را کاهش دهد. یک مطالعه نشان داده است که به جلوگیری از رشد برخی از گونه های قارچی کاندیدا در دهان کمک می کند.
نویسندگان گزارش می دهند که تانن ها و ترکیبات گیاهی موجود در تریفالا دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند که می توانند زخم های دهان را درمان کنند.

رهایی از استرس و اضطراب با مصرف تریفالا

برخی شواهد نشان می دهد که تری فالا می تواند به محافظت در برابر استرس کمک کند. بر اساس یک بررسی، مطالعات روی حیوانات نشان داده است که به معکوس کردن برخی از رفتارهای ناشی از استرس موثر میباشد.
مطالعه دیگری نشان داده است که تریفالا در موش های در معرض استرس “فعالیت سازگاری” دارد. آداپتوژن چیزی است که می تواند به بدن در مقابله با واکنش استرس کمک کند.

تریفالا مفید برای آرتریت و نقرس

توانایی ضدالتهابی تریفالا ممکن است به درمان علائم آرتریت کمک کند. مطالعه ای روی موش ها نشان داد که تری فالا به کاهش التهاب ناشی از آرتریت کمک می کند.
نویسندگان یک بررسی مروری گزارش داده اند که این پودر ممکن است با تجزیه استخوان و غضروف در موش های مبتلا به آرتریت و همچنین کاهش التهاب مبارزه کند.
این کخلوط همچنین ممکن است به علائم نقرس کمک کند. بررسی دیگری نشان داده است که این دارو یک “اثر ضد التهابی قوی” بر نقرس در حیوانات نشان می دهد.
نویسندگان یک مطالعه روی موش ها گزارش کردند که تری فالا می تواند سطح اسید اوریک و التهاب را کاهش دهد، که ممکن است هرگونه تأثیر بر نقرس را شفاف سازی کند.

درمان برای زخم معده

برخی تحقیقات محدود نشان می دهد که تری فالا ممکن است به درمان زخم معده کمک کند.
یک مطالعه روی حیوانات نشان داد که تریفالا شدت این زخم ها را کاهش می دهد و به بازسازی آنزیم های سالم در معده کمک می کند.

نحوه استفاده از تری فالا

تری فالا را می توانید در فروشگاه های مواد غذایی سالم و به صورت آنلاین خریداری کنید.
این به اشکال مختلف از جمله کپسول، پودر یا مایع موجود است.
پیشنهاد می شود که تری فالا را بین وعده های غذایی با معده خالی برای حداکثر جذب مصرف کنید.
به طور معمول، دوزهای توصیه شده از 500 میلی گرم تا یک گرم در روز متغیر است، اگرچه می توان از مقادیر بیشتری برای درمان علائم مانند یبوست استفاده کرد .
نسخه های پودری را می توان با آب گرم و عسل مخلوط کرده و قبل از غذا مصرف کرد.
همچنین می توانید این پودر را با روغن گیاهی، نوعی کره شفاف شده مخلوط کرده و برای یک نوشیدنی آرامش بخش به آب گرم اضافه کنید. علاوه بر این، می توان آن را با عسل مخلوط کرد تا یک خمیر خوراکی ایجاد شود.
دوزهای زیاد آن می تواند علائم گوارشی مانند اسهال را ایجاد کند، بنابراین بهتر است با دوز کمتر شروع کنید و به تدریج تا حد توصیه شده پیش بروید.
اگرچه تری فالا برای اکثر مردم بی خطر تلقی می شود، اما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید تا از ایمنی و استفاده مناسب اطمینان حاصل کنید.

نحوه استفاده از تری فالا

خلاصه

تریفالا به اشکال مختلف موجود است اما بیشتر به صورت کپسول مصرف می شود. دوزهای بیشتر می تواند باعث ناراحتی گوارشی شود ، بنابراین شروع با مقادیر کم ایده خوبی است.

عوارض جانبی تریفالا

در حالی که Triphala به طور کلی بی خطر تلقی می شود و دارای مزایای بسزایی برای سلامتی است، ممکن است در برخی افراد سبب عوارض جانبی شود.
به عنوان نمونه، می تواند اثرات ملین داشته باشد و باعث اسهال یا ناراحتی معده شود ، به ویژه در مصرف دوزهای بالاتر. فرد نباید دوز بیشتری از آنچه که برچسب توصیه می کند مصرف کند و در صورت ایجاد اسهال یا عوارض جانبی دیگر باید از تری فالا استفاده کند.
این ترکیب یک مکمل غذایی است و سازمان غذا و دارو (FDA) آن را به عنوان یک دارو نمی شناسد. این بدان معناست که مانند همه مکمل های غذایی، اینها می توانند حاوی موادی باشند که روی برچسب آنها نوشته نشده است، از جمله آلاینده ها.
مرکز ملی سلامت تکمیلی و یکپارچه گزارش می دهد که برخی مکمل های آیورودا حاوی سرب، جیوه یا آرسنیک در مقادیر خطرناک هستند.

تداخل دارویی تریفالا

اگر از داروهای دیابت و فشار خون بالا استفاده می کنید، ممکن است بخواهید از تریفاالا اجتناب کنید، زیرا ممکن است اثر آنها را کاهش دهد.
علاوه بر این، بسیاری از ترکیبات موجود در تری فالا توسط آنزیم های کبدی معروف به سیتوکروم P450 (CYP450) در بدن پردازش می شوند. مصرف تری فالا با داروهای دیگر که توسط CYP450 پردازش می شوند ممکن است میزان آن داروها را در خون افزایش یا کاهش دهد.
بنابراین ، در صورت استفاده از موارد زیر ، ممکن است لازم باشد از مصرف این مکمل اجتناب کنید:
داروهای ضد آریتمی مانند کینیدین
داروهای ضد تشنج مانند Tegretol (کاربامازپین) و Trileptal (oxcarbazepine)
داروهای ضد قارچی مانند نیزورال (کتوکونازول) و وفند (وریکونازول)
داروهای ضد روان پریشی مانند اوراپ (پیموزید)
داروهای ضدافسردگی غیر معمول مانند نفازودون
داروهای آرام بخش بنزودیازپین مانند کلونوپین (کلونازپام) و هالسیون (تریازولام)
داروهای HIV مانند ریاتاز (آتازاناویر) و کریکسیوان (ایندیناویر)
داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند سندیمون (سیکلوسپورین)
آنتی بیوتیک های ماکرولید مانند کلاریترومایسین و تلیترومایسین
داروهای میگرنی مانند ارگومار (ارگوتامین)
مسکن های شبه افیونی مانند Duragesic (فنتانیل) و آلفنتانیل
داروهای مبتنی بر ریفامپین که برای درمان سل مورد استفاده قرار می گیرند
الکل
کاوا کاوا
برای اجتناب از تداخل، پزشک خود را از هرگونه نسخه، داروهای گیاهی، یا مکمل های گیاهی یا تفریحی که مصرف می کنید مطلع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *