تاثیر مزاج در ازدواج

فهرست مطلب


مزاج شناسی باید بخش مهمی از خدمات مشاوره های قبل از ازدواج باشد، تا زندگی مشترک با پایه های قوی تری آغاز گردد. تاثیر مزاج در ازدواج نباید نادیده گرفته شود، چرا که مزاج هر فرد نقش زیادی در خلق و خو و روابط اجتماعی او دارد. علاوه بر این نمی توان تاثیر مزاج در رابطه زناشویی را نیز انکار کرد، تفاوت در مزاج افراد مختلف، باعث تفاوت در میل جنسی نیز می شود، به عبارتی افراد مزاج جنسی متفاوت دارند. شناخت طبع و مزاج در مسئله ازدواج میتواند مشخص کند که چه مزاج هایی با هم ازدواج کنند. تناسب مزاج در ازدواج باعث تفاهم هر چه بیشتر زوجین می شود، به عبارتی نقش مزاج در ازدواج موفق بسیار پررنگ است. آیا می دانید بهترین مزاج برای ازدواج کدام است؟ آیا با طبع و مزاج خود آشنا هستید؟ چگونه می توان هنگام ازدواج مزاج فرد مقابل را تشخيص داد؟ مزاج های متناسب هنگام ازدواج کدام ها هستند؟ شناخت انواع مزاج ها برای ازدواج چه اهمیتی دارد؟
برای پاسخ به این سوال ها در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تاثیر مزاج در ازدواج

مزاج در ازدواج


در جامعه ما کمتر کسی هنگام ازدواج به تناسب مزاج زوجین توجه میکند. اما جالب است بدانید که شناخت مزاج همسر و مزاج خود فرد، به درک دقیق نیاز ها، نقاط قوت و ضعف و تمايلات خاص یکدیگر کمک می کند. اگر متاهلید یا در آستانه ازدواج هستید، اما هنوز اطلاعاتی در مورد مزاج شناسی ازدواج ندارید، توصیه می‌کنیم حتما در مورد تجزیه و تحلیل خلق و خو و مزاج مشاوره انجام دهید. تاثیر شناخت مزاج طرفین برای ازدواج به حدی زیاد است که می تواند به موفقیت ازدواج کمک کند. با اینکه معیار های بسیاری برای شکل گرفتن ازدواج موفق وجود دارد، اما نمی توان مزاج شناسی ازدواج را نیز نادیده گرفت. از آنجایی که طبع و مزاج بدن هر فرد روی تمام حالات و رفتار او تاثیر مستقیم دارد، تناسب مزاج زوجین هنگام ازدواج نیز باعث تفاهم و درک درست آنها از همدیگر می گردد. مثلا فردی که‌ گوشه گیر و غیر اجتماعی است در ازدواج با فردی که اهل معاشرت و رفت و آمد باشد، نمی تواند زیاد موفق باشد یا به طور معمول افراد گرم مزاج در ازدواج با افراد سرد مزاج دچار مشکل می شوند.
برای اطلاع دقیق در مورد مزاج و تاثیر آن در ازدواج، حتما قبل از ازدواج، از مشاوره های مزاج شناسی ازدواج استفاده کنید.

چگونه می توان مزاج فرد مقابل را تشخیص داد؟


فاکتور های زیادی برای تشخیص مزاج هر کس وجود دارد، بهترین روش تشخیص مزاج انجام تست های مزاج شناسی است، اما می توان از روی برخی ویژگی های ظاهری نیز تا حدود زیادی به طبع بدن و مزاج فرد پی برد. برخی از این ویژگی ها به شرح زیر است :

شکل اعضای بدن


بینی، دست و پای بزرگ، قفسه سینه پهن، مفاصل برجسته و استخوان بندی درشت، نشانه های افراد گرم مزاج است. در حالی که سرد مزاجان استخوان بندی و مفاصل ظریف تری دارند و جثه آنها نیز کوچک تر است.

رنگ پوست


اولین فاکتور دیداری برای تشخیص مزاج، رنگ پوست است. افرادی که رنگ پوست تیره، سفید و روشن تری دارند، اغلب سرد مزاج هستند. پوست افراد گرم مزاج به طور کلی، گندمگون است و به سرخی یا زردی می گراید.

محل لمس پوست


اگر هنگام لمس پوست فرد، احساس سرما کنید ، نشانه سرد مزاجی است، در مقابل گرم بودن پوست هنگام لمس، از ویژگی های افراد گرم مزاج است.
علاوه بر این نرمی پوست نشانه تر بودن مزاج و خشکی آن علامت خشکی مزاج است. مثلا اگر پوست فرد هنگام لمس گرم و نرم باشد، طبع بدن او گرم و تر است.


وضعیت مو ها


مو نیز از جمله فاکتور اصلی در ظاهر فرد است که می تواند به تشخیص مزاج کمک کند. اگر فرد موهایی کم پشت، با رنگ روشن و تار های نازک و ظریف دارد، سرد مزاج است، رشد مو در این افراد، اغلب کند و آهسته است. در مقابل تار مو های سیاه یا تیره، کلفت و و پرپشت که رشد خوبی هم دارند، از صفات بارز افراد گرم مزاج است.

شکل عضلات بدن


اگر فردی چربی بیشتری نسبت به توده عضلانی بدنش دارد، حتی اگر لاغر هم باشد، سرد مزاج است. افراد با مزاج گرم معمولا عضلات درشت و قوی و چربی کمتری دارند.

چگونگی انجام فعالیت ها


سرعت عملکرد در افراد سرد مزاج آهسته است، رشد این افراد نیز با سرعت کمتری انجام می شود.
اما افراد گرم مزاج معمولا عملکرد سریع تری دارند، مثلا سریع پلک می زنند، تند حرف می زنند، با سرعت بیشتری راه می روند، حتی عملکرد های داخلی آنها مانند رشد دندان ها نیز سریع تر اتفاق می افتد.

وضعیت خواب و بیداری


اگر فردی دائم خواب آلود است و ساعات زیادی می خوابد، احتمالا طبع سرد یا تر دارد. در مقابل گرم بودن یا خشک بودن مزاج باعث شود تا افراد خوابی سبک و کم داشته باشند.

چگونگی مواد دفعی


مواد دفعی شامل ترشحات بینی، گوش، عرق، خونریزی ماهانه بانوان، ادرار و مدفوع است. با توجه به مواد دفعی بدن نیز می توان به مزاج فرد پی برد. مواد دفعی پر رنگه بویی تند دارد، مختص افراد گرم مزاج و مواد دفعی رقیق که کمرنگ است و بوی کمی دارد، نشانه افراد سرد مزاج است.

واکنش بدن در برابر سرما و گرما محیط


افراد سرد مزاج به طور کلی گرما را دوست دارند و نمی توانند سرما یا غذا هایی با طبع سرد را تحمل کنند. این افراد اغلب غذا های گرم و پرادویه دوست دارند. اما افراد گرم مزاج، محیط محیط های خنک را ترجیح می دهند و تحمل گرما را ندارند، همجنین از غذا هایی با طبع گرم و تند دوری می کنند.

وضعیت روحی و روانی افراد


وضعیت روحی و روانی فرد نیز تا حدود زیادی می تواند به تشخیص مزاج او کمک کند. برخی از ویژگی های روحی و روانی افراد گرم مزاج و سرد مزاج را در ادامه می آوریم:

ویژگی های روحی و روانی افراد سرد مزاج
-گوشه گیر و کم رو.
-دیر فهم و کم هوش.
-زمان می برد تا به درک درستی از محیط برسند.
-ناامید و بدبین.
-کم انرژی و اغلب غمگین به نظر می رسند.
-اهل ریسک و خطر کردن نیستند.
-ترسو هستند.

ویژگی های روحی و خلقی افراد گرم مزاج :
-شجاع و اجتماعی
-ضریب ریسک پذیری بالا
-خوشحال و سرزنده
-درک بالا از محیط
-یادگیری سریع
-با استعداد و با هوش
-امیدوار و خوشبین
-زود عصبانی می شوند.


مزاج های چهارگانه بدن و ویژگی های آنها


بدن تحت تاثیر اخلاط اربعه یعنی سودا، صفرا، دم و بلغم قرار دارد. غلبه هر کدام از این اخلاط باعث ایجاد طبع خاصی در بدن می شود. مزاج های چهارگانه که افراد مختلف با هم متفاوت است و ویژگی های خاص خود را دارد. توجه به این مزاج ها هنگام ازدواج باعث سازگاری هر چه بیشتر زوجین می گردد. در ادامه به اختصار به معرفی مزاج ها و ویژگی های هر کدام می پردازیم :

مزاج های چهارگانه بدن و ویژگی های آنها


مزاج صفراوی (گرم و خشک )


صفراوی ها اغلب لاغر اندام بوده و سفیدی چشمان آنها به زردی می گراید، این گروه پوست سفیدی دارند. سرعت عمل بالا، تحرک و انرژی زیاد، رفتار عجولانه، تند و تیز بودن، دقت کم و زود عصبانی شدن از دیگر ویژگی های افراد با مزاج صفراوی است. افراد با مزاج گرم و خشکی با مشکل عطش زیاد و خشکی دهان مواجه هستند. این افراد به ترشیجات علاقه زیادی دارند، تحمل گرما را ندارند و در تمام فصول سال لباس خنک می پوشند.
صفراوی ها عملگرا هستند به همین دلیل حین رابطه جنسی نسبت به برطرف کردن نیاز های جنسی همسر خود احساس مسئولیت می کنند. مردان با مزاج صفراوی حین رابطه جنسی اهمیت زیادی به همسر خود می دهند، زنان صفراوی نیز با اینکه نمی توانند تمایلات جنسی خود را بیان کنند، اما به راحتی از رابطه جنسی لذت می برند.

مزاج سوداوی (سرد و خشک)


سوداوی ها اغلب دوراندیش و منظم، تحلیل گر، حسابگر، خونسرد، دقیق، گوشه گیر و درونگرا، ضعیف و کم انرژی هستند. این افراد پوست سفید، خواب سبک، فکر و خیال زیاد و عضلات شل و چربی زیاد دارند. تحمل سرما را ندارند و خواسته های جنسی خود را به ندرت بیان می کنند، اما شرکای جنسی خوبی هستند. مردان سوداوی چون قدرت تحلیل زیاد دارند به راحتی متوجه میشوند که همسرشان از چه چیزی بیشتر لذت می برد.
زنان سودادی نیز بسیار رمانتیک هستند و علاقه دارند در محیط های آرام و کم نور رابطه جنسی داشته باشند.

بلغمی (سرد و تر)


افراد بلغمی کم انرژی، کند، صبور، آرام، کم حافظه، پر خواب، چاق ، دارای چربی زیاد، پوست سفید و موهای کم پشت هستند. بلغمی ها همیشه دهان مرطوب دارند، به همین دلیل کمتر دچار تشنگی می شوند.
مردان بلغمی انتظار دارند، همسرشان برای رابطه جنسی پیشقدم شوند.
زنان بلغمی نیز بسیار مهربان اند و سعی می کنند همسر خود را از نظر جنسی راضی نگه دارند. با اینکه آغاز کننده رابطه نیستند، اما له درخواست همسر خود پاسخ مثبت می دهند.


دموی (گرم و تر)


افراد با مزاج دموی، آرام و صمیمی، خوش مشرب، دارای روابط عمومی و اعتماد به نفس بالا، کمی منظم، اهل خطر، شجاع و جسور هستند. این افراد ممکن است هنگام عصبانیت رفتار های هیجانی داشته باشند، اغلب میل به رهبری کردن دارند. پوست سفید، رگهای برجسته، دستهای نرم و مرطوب، اندام درشت و استخوانی، اشتها و هضم خوب، میل به پرخوری و… از دیگر ویژگی های دموی هاست. دموی مزاج ها تحمل سرما را دارند و با گرما نیز چندان مشکلی ندارند.
این گروه میل زیادی به رابطه جنسی دارند و خیلی زود تحریک می شوند، در رابطه جنسی خیال پرداز و رمانتیک هستند و نباید نیاز های جنسی آنها نادیده گرفته شود.

چرا هنگام ازدواج باید به مزاج فرد نیز توجه کنیم؟


با اینکه ملاک های زیادی برای انتخاب همسر مناسب وجود دارد، اما توجه به مزاج فرد را نیز نباید نادیده گرفت، چون مزاج هر فرد روی تمام زوایای زندگی او تاثیر دارد و خلق و خوی او را شکل می دهد. توجه به مزاج در موفقیت روابط زناشویی نیز بسیار نقش دارد. افرادی که مزاج جنسی آنها به هم نزدیک تر است، در زندگی زناشویی خود موفق ترند.

کدام مزاج ها می توانند ازدواج موفقی با هم داشته باشند؟


برای دانستن این موضوع ابتدا باید مزاج خود را بدانید تا بتوانید هنگام ازدواج تصمیمی درست بگیرید. در ادامه مزاج های مناسب برای ازدواج هر طبع و مزاج خاص را می آوریم :

کدام مزاج ها می توانند ازدواج موفقی با هم داشته باشند


بهترین انتخاب مزاج صفراوی برای ازدواج


صفراوی ها، گرم و خشک هستند و سوداوی های با مزاج سرد و خشک بهترین گزینه برای ازدواج با این افراد هستند. مزاج سوداوی می تواند تا حد زیادی کم دقتی صفراوی ها را جبران کند تا ازدواج موفقی داشته باشند. بلغمی ها با اینکه خصوصیات نزدیکی به صفراوی مزاج ها دارند، اما ازدواج آنها نمی تواند پایدار باشد.

بهترین انتخاب مزاج سوداوی برای ازدواج


بهترین گزینه برای ازدواج با سوداوی ها، دموی ها و صفراوی ها هستند. این افراد می توانند درک متقابل از هم داشته باشند، با اینکه دموی ها برونگرا و سوداوی ها درونگرا هستند، اما حسابگر بودن سوداوی ها، کم دقتی دموی ها را خنثی کرده و منجر به ازدواجی موفق می شود.

بهترین انتخاب مزاج بلغمی برای ازدواج


بلغمی ها به واسطه خلق و خوی آرامی که دارند، با همه مزاج ها می توانند ازدواج موفقی داشته باشند. البته مصاحبت با افراد بلغمی می تواند برای صفراوی ها کمی کلافه کننده باشد.

بهترین انتخاب مزاج دموی برای ازدواج


افرادی که مزاج دموی دارند با تمام مزاج ها به جز سوداوی ها می توانند، ازدواج موفقی داشته باشند. چون دموی های برونگرا، سرزنده و اهل‌ گشت و گذارند، اما سوداوی ها گوشه گیر، سرد و خشک و درونگرا هستند.

سخن پایانی


مزاج شناسی ازدواج می تواند در داشتن ازدواجی موفق و رابطه زناشویی موفق بسیار موثر باشد.
از آنجایی که مزاج هر فرد در شکل گیری شخصیت و خلق و خوی او نقش بسیار زیادی دارد، می تواند در شناخت خلقیات فرد مناسب برای ازدواج نیز مفید باشد. بنابراین لازم است قبل از ازدواج و پس از بررسی سایر ملاک های لازم برای ازدواج، مشاوره ای برای شناخت مزاج طرفین انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *