اسپرک

فهرست مطلب

اسپرک گیاهی با خواص درمانی بسیار است.این گیاه در ایران می روید و بیشتر بومی مناطق مدیترانه ای است.
افسانی گلهای زرد رنگی دارد که از آن ها در رنگرزی استفاده می شود، همچنین از عصاره این گلها برای ساخت لاک نیز بهره می برند. علاوه بر این اسپرک در طب سنتی برای بهبود مشکلات جسمی مختلف همچون التهاب چشم، ورم لوزه، بی خوابی، اسهال خونی و… کاربرد دارد.

اسپرک

اسپرک چیست؟

اسپرک( Reseda) گیاهی علفی با برگ های دراز و کشیده و گل های خوشه ای زرد رنگ است. افسانی بیشتر از 60 گونه دارد که 10 گونه از آن در ایران می روید و 2 گونه به طور اختصاصی به ایران تعلق دارد و در هیج کجای جهان یافت نمی شود. گل، برگ و ریشه گیاه اسپرک کاربرد های درمانی دارد و در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این از گلهای افسانی برای رنگ کردن مو و رنگرزی می توان استفاده کرد. این گیاه طبع گرم و خشک دارد و بومی مناطق مدیترانه ای است. اسفرک اعصاب، پوست و مو، قوای جنسی و سیستم گوارشی را تحت تاثیر قرار می دهد.

نام هاي ديگر اسپرک

گیاه اسپرک را با نام های متعددی می شناسند، برخی از این نام ها عبارتند از:
افسانی
برداغ
اسفرک
ورث
زریر
کاوشک (در فرهنگ قشقایی)
قراص
اکلیل الملک

کاربرد اسپرک در رنگرزی

اسپرک گل های ریز زرد رنگی دارد که از آنها در رنگرزی استفاده می شود. از رنگ زرد این گلها می توان برای رنگ کردن ابریشم و پشم استفاده کرد. همچنین می توان برای رنگ کردن موها نیز از افسانی استفاده نمود. برای لین منظور، گیاه را به مدت 20 دقیقه بجوشانید و محلول حاصل را پس از صاف کردن روی موها ریخته و به خوبی ماساژ دهید، این کار باعث بور شدن موها می شود و عوارض زنگ های شیمیایی را ندارد.

خواص درمانی اسپرک

اسپرک گیاهی با خواص درمانی متعدد است. این گیاه ضد التهاب و ضد عفونی کننده است و از این رو در رفع بسیاری از بیماری ها می توان مفید باشد. افسانی را می توان برای آرامش اعصاب و روان، بهبود عملکرد گوارشی، تقویت نیروی جنسی و… به کار برد. در ادامه به شرح فواید این گیاه ارزشمند می پردازیم:

اسپرک برای گوارش

مشکلات گوارشی معمولا شایع هستند و بیشتر افراد را درگیر می کنند. استفاده از گیاهان دارویی همچون اسپرک در تسکین این مشکلات می تواند مفید باشد. دمنوش افسانی در تسکین ورم معده و نیز تقویت معده بسیار مفید است، به هضم غذا کمک می کند، درد های قولنج را از بین می برد و رفع گاز های روده بسیار مفید است. دمنوش اسپرک همچنین در دفع کرم های انگلی روده نیز بسیار موثر است.

درمان التهاب چشم و ورم پلک

چشم ها عضو حساسی از بدن هستند که نیاز به مراقبت ویژه دارند. گاه در اثر عدم مراقبت و آلودگی های محیطی، چشم دچار التهاب می شود. این التهاب به گونه های مختلف همچون قرمزی و سوزش چشم ها یا درم پلک ها خود را نشان می دهد. در این موارد می توان از عصاره گیاهان ضد التهاب همچون اسپرک بهره برد. عصاره گیاه اسپرک را پس از سرد شدن می توان بر روی چشم ضماد کرد یا چشم را با آن شست و شو داد. این کار التهاب، ورم و قرمزی چشم را به طور موثر درمان می کند،همچنین در درمان گل مژه نيز بسیار مفید است.

درمان التهاب چشم و ورم پلک

درمان روماتیسم

درد های روماتیسی را می توان با استفاده از جوشانده اسپرک تسکین داد. این گیاه خاصیت ضد التهابی دارد و درد را از بین می برد. برای این منظور مقداری افسانی را در آب بجوشانید و پس از صاف کردن، بدن خود را با محلول حاصل بشویید.

مسکن قوی

اسپرک گیاهی با خاصیت آرام بخشی و مسکن است. دمنوش این گیاه به عنوان یک ضد درد عمل می کند و می تواند باعث تسکین درد در نواحی مختلف بدن شود. از طرفی آرامبخش است و مصرف آن قبل از خواب خاصیت خواب آور دارد و شما را از مصرف قرص های خواب بی‌نیاز می کند.

تقویت قوای جنسی

افسانی گیاهی محرک و مفرح این که باعث تقویت قوای جنسی می شود. استفاده از این گیاه ضمن افزایش میل جنسی، قوای جنسی فرد را نیز به طور موثر تقویت می کند و باعث بهبود کیفیت روابط زناشویی می گردد.

درمان جراحت های پوستی

اسپرک چون ضد التهاب است از التهاب زخم ها و جراحت ها می کاهد، از طرفی محل زخم را نیز ضد عفونی کرده و از بروز عفونت جلوگیری می کند. برای درمان زخم ها و جراحات با اسپرک، کافیست موضع مورد نظر را با جوشانده اسپرک شست و شد دهید.

عوارض جانبی اسپرک

اسپرک اگر در دوز مجاز مصرف شود بی خطر است و عارضه خاصی ایجاد نمی کند، اما مصرف بیش از اندازه آن می‌تواند باعث ایجاد عوارض ناخواسته شود. مقدار مصرف مجاز اسپرک در روز 5 گرم است.
توصیه می شود قبل از مصرف هر گونه گیاه دارویی برای جلوگیری از عوارض ناشی از آن حتما با افراد متخصص در زمینه طب سنتی مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *